Po letošních kauzách a zmatcích, které provázely rozdělování miliard korun do sportu, dostaly sportovní kluby ve čtvrtek v podvečer první dobrou zprávu. Na dotacích mohou v roce 2018 dostat od ministerstva školství 1,2 miliardy korun, tedy o 500 milionů více než loni. Zároveň klesne moc svazů nad státními penězi a kluby budou muset o dotace žádat na vlastní pěst.

Kromě toho resort schválil ještě další dva investiční programy - na reprezentaci půjde 690 milionů korun a na přípravu sportovních talentů 580 milionů. Čtyři programy ještě stále nejsou vyhlášeny. Týká se to i největšího programu V, který rozděluje peníze sportovním svazům a s kterým byl letos spojen skandál s ovlivňováním ministerských úředníků.

I kvůli kauze, v níž policie obvinila například bývalého šéfa Fotbalové asociace Miroslava Peltu nebo předsedu České unie sportu Miroslava Janstu z toho, že se snažili ovlivnit úředníky a získat pro své organizace více peněz, se stát nyní snaží, aby byl tok dotací co nejprůhlednější.

Více peněz v příštím roce proto půjde přímo sportovním klubům a tělovýchovným jednotám. Klesne tak moc sportovních svazů nad penězi, které do sportu míří.

Dříve úředníci posílali část dotací jednotlivým svazům, které je pak dále rozdělovaly svým členům. To se týkalo například peněz na údržbu a provoz sportovišť.

Již v letošním roce ministerstvo přeposílání této dotace svazům zakázalo. Zároveň ale většinu klubů z čerpání peněz vyřadilo podmínkou, že musí mít celostátní působnost. Mezi sportovci to vyvolalo vlnu kritiky.

V příštím roce už kluby budou mít jistotu, že jim peníze na zaplacení účtů za energie přijdou. Ministerstvo o zhruba půl miliardy navýšilo rozpočet programu VIII, ve kterém mohou o dotace na činnost žádat právě tělovýchovné jednoty a sportovní kluby. Polovinu získané dotace mohou oddíly nově použít právě na provoz a údržbu. Zrušení programu na údržbu a provoz sportovišť se nelíbí České unii sportu.

"Vidíme to v tuto chvíli spíše jako problematické. Jedná se totiž o dvě zcela jiné kategorie – jeden program je rozdělován podle členské základny, druhý podle spravovaného majetku. Ten však spravuje podle našeho odhadu zhruba jedna třetina klubů," tvrdí mluvčí unie Jiří Uhlíř.

Posílání peněz přímo jednotlivým klubům přidělá ministerstvu školství dost práce. Již nyní je přitom v odboru sportu nedostatek lidí. Podle náměstka sekce sportu a mládeže ministerstva školství Karla Kováře by na zvládnutí současné agendy bylo potřeba zhruba o deset zaměstnanců více.

"Chceme mít například horké linky, abychom byli schopni odpovídat žadatelům," vysvětluje Kovář. Zatímco sportovní svazy a organizace se peněz podle něj dočkají zřejmě už na konci března, dotace pro kluby se budou vyplácet postupně a zřejmě delší dobu.  

Náročnější je také kontrola rozdělených peněz. Ministerstvo školství prověřuje každý rok pět procent poskytnutých dotací. "V případě klubů to znamená, že musíme zkontrolovat desítky až stovky žádostí a cestovat po celé republice. Když jsme kontrolovali svazy, které sídlí hlavně v Praze, měli jsme kontrolu snazší," dodává Kovář s tím, že od ledna vznikne nové oddělení kontroly.

Administrativní zátěž bude ve sportovní sekci resortu narůstat. O státní peníze se letos hlásilo přibližně 4500 klubů, příští rok to má být ještě více.

"Očekávám růst žádostí zhruba o třetinu," říká Karel Kovář. To by znamenalo asi šest tisíc žádostí. Ani to navíc nemusí být konečné číslo. V Česku je okolo deseti tisíc tělovýchovných jednot a sportovních klubů. Mezi svazy se přitom o peníze pravidelně hlásí zhruba sto organizací.

Práci okolo rozdělování dotací by mohl usnadnit vznik agentury sportu a nový zákon o sportu. Práce na něm se sice letos na jaře zastavily, ale podle Kováře se zase brzy obnoví a v únoru by mohl být připravený. "Zákon by měl být hotový dřív, než vznikne agentura, protože by měl říct, které pravomoci se na ni přenášejí," myslí si Kovář. V čele agentury by mohl působit bývalý hokejový brankář Milan Hnilička, v současnosti poslanec za hnutí ANO.

Dotační program 2017 2018
Reprezentace 593 690
Mládež 515 580
Sportovní organizace 180 Zatím nevyhlášeno
Údržba a provoz sportovních zařízení 129 N Peníze přesunuty do programů III, V a VIII
Sportovní svazy 1 300                            Zatím nevyhlášeno
Sportovní akce 206 300
Zdravotně postižení sportovci 67 90
Sportovní kluby 687 1200
Školní a univerzitní sport 90 Zatím nevyhlášeno
Sportování veřejnosti 22 N Zatím nevyhlášeno
Zdroj: MŠMT, částky v milionech Kč, N = dosud nevyplaceno
Související