Poté, co se náměstek ministerstva průmyslu pro digitalizaci Lubomír Bokštefl poslal Čechy za levnějším voláním do Polska, byl v březnu nahrazen Markem Ondrouškem. V té době probíhala ve veřejném prostoru diskuze o zlevňování mobilních služeb a Ondroušek dostal od premiéra Bohuslava Sobotky úkol, aby protlačil reformu telekomunikačního zákona bez kontroverzních paragrafů. Cílem novely bylo zlepšit postavení zákazníků na trhu a docílit tím tak zlevnění tarifů. Cenové jaro ale na rozdíl od jiných států ve střední Evropě zatím nenastalo.

Příští rok v únoru začne platit novela, která urychluje přechod od jednoho operátora ke druhému. Ministerstvo průmyslu si od toho slibovalo, že to pomůže zlepšit konkurenci mezi telekomunikačními firmami. Zlepší se podle vás postavení spotřebitelů?

Zlepší se určitě. Dnes jsou stále výpovědní lhůty 40 až 60 dnů, i když jsme tu měli v květnu příslib, že je operátoři zkrátí bez zákona. Podle mých informací stále tyto lhůty jsou.

Takže budou operátoři čekat až na platnost zákona?

Vypadá to tak. Dokonce jsem byl přímo na jedné pobočce a taková doba mi byla oznámena. Díky kratší výpovědní době se konkurence určitě zvýší, protože kdokoliv bude moci změnit operátora do 10 dnů. 

Na začátku roku jsme dělali rozhovor s šéfem Českého telekomunikačního úřadu Jaromírem Novákem a ten řekl, že věří v datové jaro do konce letošního roku. Jsou tu nějaké změny nabídek od operátorů. Ale nastalo skutečně? Stále zaostáváme za jinými státy.

Budu úplně upřímný. Když si vybavíte, o čem jste se bavil s panem předsedou na jaře, tak uvidíte, že se paradoxně ve státech kolem nás událo mnoho změn. Příkladem je maďarský trh. Ten byl na jaře horší než český. Dnes Maďarsko patří mezi nejprogresivnější trhy. 

Jak je to možné? 

Jeden z operátorů přišel s revoluční nabídkou – neomezenými daty. A všichni pak své nabídky obrátili. V Maďarsku dávají neomezená data a lidé si dokupují služby jako volání či SMS. Ceny začínají kolem 500 korun měsíčně a pak to jde výše.

Jak to ale souvisí s Českou republikou?

Jen jsem chtěl ukázat, že kolem nás vidíme hodně změn, a to i na trzích ve střední Evropě, které se podle některých nehýbou. Z příkladu je vidět, že se hýbou a vidíme na nich pozitivní změny. I trh v Česku, kde měli operátoři stejné nabídky, se začal na jaře hýbat. Stále je podle mě ale prostor to dál posouvat.

Čekal jste tedy, že ceny za služby budou dnes někde jinde, když se začaly tak hojně řešit drahé tarify? 

Čekal jsem to lepší. Čekal jsem, že si to někdo vezme jako svou vlajkovou loď a najde se subjekt, který si vylepší značku a nabídne nejlepší podmínky. Mrzí mě, že tady ten boj nevidím, chybí tu odvaha. Že tu nikdo nechce nabízet to nejlepší nejen na českém trhu a zároveň být i vzorem pro ostatní operátory v Evropě.

Úřad na ochranu hospodářské soutěže by vám třeba namítl, že tady soutěž probíhala velice intenzivně na úrovni firem a co se týče podpultových nabídek…

Stále tady vidíte obrovské rozdíly mezi tím, co si může běžný smrtelník pořídit a jak vypadají nabídky pro úřady či stát.

Někteří politici si dali na začátku minulého roku za cíl snížit ty ceny. Lze jmenovat třeba premiéra Bohuslava Sobotku či šéfa ANO Andreje Babiše. Teď už o tom ale neslyšíme. Mají se vůbec do svobodného trhu politici motat?

Pokud je to ve veřejném zájmu, tak by se tím měl politik zabývat. Politické téma to rozhodně může být. Dnes je jeden
z hlavních trendů v Evropě digitalizace. Vy ale potřebujete co nejvíce uživatelů, aby mohly takové aplikace a systémy vůbec vznikat. A v ČR značná část lidí internet v mobilu nevyužívá, protože je to pro ně drahé, nevyplatí se jim to anebo se bojí. Ve spotřebě dat na jednu SIM kartu jsme na chvostu Evropy.

Ale teď už nikdo s tím praporem bojovně nemává.

Je mi to líto, protože to podle mě má být i věc politická. Stát by měl zajišťovat pro své občany kvalitní a dostupné služby. A toto je opravdu jeden z nástrojů, kterým dokážete snížit byrokracii a být efektivnější. Díky internetu, novým technologiím a elektronizaci státní správy, nemusí občan stát fronty na úřadech nebo jich desítky obíhat.

Proč ale u nás neproběhl příběh jako v Maďarsku? Ještě dřív se trh úplně změnil v Polsku. Co se tu stalo?

To vám musí říct operátoři. Uvidíme také, jak se to rozhýbe po únorové novele a zda trh začne být progresivnější. Je tu také aktivita ČTÚ k regulaci velkoobchodního trhu. Osobně si myslím, že se prostě odrážíme z většího dna než ostatní státy.

Česko dostalo od EU přiděleno 14 miliard na stavbu internetové sítě nové generace. Jde o to natáhnout rychlý internet i do míst, kde se to tržně nevyplatí. Stihnou se peníze vyčerpat?

Prvně bych chtěl říci, že na území ČR se staví a buduje i bez těchto peněz. Ano, jsou tu nějaké prostředky určené pro stavbu, ale neznamená to, že tu bez nich nebude vysokorychlostní internet. Operátoři budují za své peníze, bez veřejných prostředků. Zásadním problémem je, že nesmíte dát ani jedno euro do míst, kde jsou to schopni tržně zvládnout operátoři. Navíc čím více zlepšíte podmínky pro budování, tím ubude míst, kde lze tyto peníze použít. Sami operátoři při tzv. mapování uvedli, že jsou schopni většinu republiky pokrýt tržně.

Takže stručně řečeno, ty peníze se nevyčerpají?

Dle mého názoru se nevyčerpají, ani je v současném stavu nelze vyčerpat. Je tam víc peněz, než je potřeba. 

Co se s těmi nevyužitými miliardami tedy udělá? 

Ty peníze se neztratí. Dojde zřejmě pouze k realokaci na jiné projekty. Určitě bych se ale nebál, že se nebude stavět. 

Kde byste ty peníze nejraději viděl?

Nejlepší by bylo, aby skončily tam, kde na ně dosáhne telekomunikační trh. Aby nebyl ochuzený o něco, co mu bylo přislíbeno. Teď je tedy nutné se soustředit na druhou výzvu, aby se mohlo co nejvíce z těchto peněz vyčerpat. Pak teprve se může řešit nějaká realokace.

Co tu zbylo pro další vládu v oblasti telekomunikací k dodělání?

Když jsem přišel na MPO, dostal jsem tři úkoly. Prvním bylo co nejrychleji dokončit schválení zákona, který usnadňuje budování vysokorychlostních sítí. To se podařilo. Dále, aby se v podobě schválené vládou povedlo prosadit novelu zákona o elektronických komunikacích. Prošla. Považuji to za jeden z nejlepších kroků, který vláda udělala. Třetí věc byla dokončit a pomoct zkompletovat materiál zlepšováků na výstavbu vysokorychlostního internetu v České republice. Ten prošel vládou jednohlasně.

Takže na ministerstvu je připravený materiál opatření, který obsahuje tolik kroků, že je tu práce pro dalšího ministra připravena. Pokud si to příští ministr vezme jako svou prioritu, bude schopen ihned věci řešit a měnit. Trh to jistě velmi uvítá.