Podle nadpoloviční většiny občanů nemělo smysl, aby předseda hnutí ANO Andrej Babiš vyjednával o vládní koalici déle. Opačný názor zastávají necelé dvě pětiny lidí. Vyplývá to z výzkumu agentury Kantar TNS pro Českou televizi (ČT). Hnutí ANO s náskokem vyhrálo říjnové volby do sněmovny. Babiš tento týden předal prezidentovi návrh na obsazení ministerstev ve své menšinové vládě, ve které mají zasednout nominandi ANO a nestraničtí kandidáti.

Názor, že nemělo smysl, aby Babiš dál vyjednával o vzniku koalice, zastává podle výzkumu 53 procent respondentů. O opaku je přesvědčeno 38 procent lidí.

Podle analytika společnosti Kantar TNS Pavla Ranochy oceňují voliči ODS a TOP 09 striktní odmítání vládní spolupráce těchto stran s hnutím ANO. "Na opačném konci, tedy mezi stranami, kde voliči s jejich počínáním zase tak úplně nesouhlasí, je především ČSSD a částečně také KDU-ČSL," řekl Ranoch v pořadu ČT Otázky Václava Moravce.

Autory průzkumu také zajímalo, jaké vládní koalici by lidé dali přednost. Více než dvě pětiny dotázaných nedokázaly na otázku odpovědět. Vládu bez ANO by preferovalo 11 procent lidí. Menšinová vláda Babišova hnutí, doplněná případně o nezávislé odborníky, je nejlepší volbou pro devět procent občanů. Kabinet složený ze zástupců ANO a ODS by preferovalo pět procent lidí. O jeden procentní bod méně získala varianta spolupráce ANO a SPD. Tříprocentní podpoře veřejnosti se těší varianta vlády ANO s piráty a také koalice složená z ANO, ČSSD a KDU-ČSL.

Průzkum pro Českou televizi prováděla agentura Kantar TNS ve dnech 4. až 24. listopadu. Do průzkumu se zapojilo 1200 respondentů.

Související