Poslanci v prvním čtení projednali návrh státního rozpočtu na příští rok. Většinou 116 hlasů schválili jeho základní parametry: výdaje, příjmy, schodek a způsob jeho vypořádání. Pokud je schválí, už budou moci pouze přesouvat peníze uvnitř rozpočtu. Protože se nově zvolená sněmovna sešla až koncem listopadu, mají poslanci na projednání rozpočtu mnohem méně času než v jiných letech. Schvalovat v závěrečném hlasování by ho měli od 19. prosince.

Končící vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL rozpočet předložily se schodkem 50 miliard korun. Deficit je o deset miliard nižší, než jaký se předpokládá podle schváleného rozpočtu na letošek.

Prezident Miloš Zeman v úterý také přijal demisi vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), kterou koaliční kabinet sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců podal minulý týden. Ve středu se Zeman chystá jmenovat předsedou vlády šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, jeho menšinovou vládu chce jmenovat o týden později.

Jednání sněmovny můžete sledovat zde:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
5.12.2017 20:01 | On-line reportáž končí

On-line reportáž z dnešního jednání sněmovny a dalšího politického dění končí. Děkujeme za pozornost a přejeme hezký večer.

5.12.2017 19:41 | Poslanci dojednali

Úterní schůze Poslanecké sněmovny končí.

5.12.2017 17:45 | Filip a Okamura zpochybňují výkup vepřína v Letech

Předsedové SPD a KSČM Tomio Okamura a Vojtěch Filip při dnešním sněmovním projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok zpochybnili nákup vepřína v Letech u Písku, který stojí v místech bývalého koncentračního tábora pro Romy. Stát uzavřel s majitelem vepřína smlouvu na zhruba 450 milionů korun.

Sanace areálu a úpravy včetně vzniku pietního místa mají stát až 120 milionů korun. "A na co? To netuším, protože za více než 21 milionů korun v místě sběrného a pracovního tábora už památník stojí," řekl Okamura.

Filip si nedovede představit, že stát za peníze z daní koupí podnik, aby jej zboural. Vepřín podle něho není na žádném z pozemků, na nichž stál tábor. Nynější památník je podle Filipa důstojný. "Je to důstojné místo, je důstojně upravené a jsem přesvědčen, že stát nemá nakupovat výrobní zařízení, aby ho zlikvidoval," řekl.

5.12.2017 17:41 | Schodek 50 miliard platí

Příjmy rozpočtu jsou tedy schváleny na 1314,5 miliardy korun, výdaje by měly činit 1364,5 miliardy korun. Schodek 50 miliard má pokrýt především vydání státních dluhopisů.

Nyní budou moci poslanci navrhovat jen přesuny uvnitř rozpočtu, celkové údaje už měnit nemohou. Závěrečné schvalování by mělo přijít na řadu od 19. prosince.

5.12.2017 17:40 | Přepracování rozpočtu podpořili jen poslanci TOP 09 a STAN

Pro vrácení rozpočtu vládě k přepracování hlasovalo devět poslanců z klubů TOP 09 a STAN. Naopak pro schválení základních parametrů rozpočtu hlasovalo 116 poslanců z řad bývalé vládní koalice, tedy ČSSD, KDU-ČSL a ANO, a přidali se k nim poslanci SPD. Piráti a komunisté se zdrželi, proti hlasovali poslanci ODS, TOP 09 a STAN.

5.12.2017 17:35 | Rozpočet prvním hlasováním prošel

Návrh rozpočtu prošel do druhého čtení, hlasovalo 116 poslanců, jen 32 bylo proti.

5.12.2017 17:24 | Rozprava skončila

Debata o rozpočtu skončila, poslanci budou hlasovat.

5.12.2017 16:24 | TOP 09 chce rozpočet přepracovat

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek potvrdil, že navrhne vrácení rozpočtu vládě k přepracování, aby snížila výdaje i deficit o 22,4 miliardy korun. Úspěšný patrně nebude, vedle TOP 09 návrh podpoří jen poslanci Starostů a nezávislých.

Galerií kuriozit a absurdit označil návrh rozpočtu předseda ODS Petr Fiala. "Nic pozitivního se z tohoto návrhu nedá vyčíst," uvedl.

5.12.2017 16:17 | Demise proběhla korespondenčně

Dnešní přijetí demise nezvykle neprovázela ceremonie na Pražském hradě. Sobotka je prvním premiérem od vzniku samostatné České republiky, který nepřišel oznámit konec své vlády prezidentovi osobně, ale o demisi informoval prezidenta dopisem.

5.12.2017 16:05 | Zeman přijal demisi Sobotkovy vlády

Prezident Miloš Zeman již přijal demisi vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Pražský hrad o tom informoval v tiskové zprávě. Koaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL pověřil Zeman prozatímně výkonem funkce do jmenování nové vlády. Andreje Babiše (ANO) se chystá Zeman jmenovat předsedou vlády tuto středu odpoledne, jeho menšinový kabinet o týden později.