Poslanci v prvním čtení projednali návrh státního rozpočtu na příští rok. Většinou 116 hlasů schválili jeho základní parametry: výdaje, příjmy, schodek a způsob jeho vypořádání. Pokud je schválí, už budou moci pouze přesouvat peníze uvnitř rozpočtu. Protože se nově zvolená sněmovna sešla až koncem listopadu, mají poslanci na projednání rozpočtu mnohem méně času než v jiných letech. Schvalovat v závěrečném hlasování by ho měli od 19. prosince.

Končící vláda ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL rozpočet předložily se schodkem 50 miliard korun. Deficit je o deset miliard nižší, než jaký se předpokládá podle schváleného rozpočtu na letošek.

Prezident Miloš Zeman v úterý také přijal demisi vlády Bohuslava Sobotky (ČSSD), kterou koaliční kabinet sociálních demokratů, hnutí ANO a lidovců podal minulý týden. Ve středu se Zeman chystá jmenovat předsedou vlády šéfa hnutí ANO Andreje Babiše, jeho menšinovou vládu chce jmenovat o týden později.

Jednání sněmovny můžete sledovat zde:

Sledovali jsme online

 
5.12.2017 11:15 | On-line reportáž začíná

Dobrý den, vítáme vás u on-line reportáže ze schůze sněmovny, na které budou noví poslanci v prvním čtení schvalovat státní rozpočet na příští rok.

5.12.2017 11:18 | Starostové chtějí více peněz pro učitele

První chystané pozměňovací návrhy k rozpočtu na příští rok představilo hnutí Starostové a nezávislí (STAN). Členka rozpočtového výboru Věra Kovářová uvedla, že hnutí bude požadovat navýšení kapitoly v resortu školství o 15,66 miliardy korun na platy učitelů. Tím by pedagogové mohli dosáhnout na 130 procent průměrné mzdy.

"Dostali by se tak na průměrný plat 39 tisíc korun," řekla Kovářová. Dodala, že navýšení platů by nemělo být plošné a ministr školství by měl vytvořit systém motivačního odměňování učitelů.

5.12.2017 11:20 | Starostové v prvním čtení rozpočet nepodpoří

"V prvním čtení rozpočet určitě nepodpoříme, schodek 50 miliard není nijak odůvodnitelný," uvedl předseda poslaneckého klubu STAN Jan Farský.

5.12.2017 11:28 | Komunisté odmítli stáhnout Ondráčkovu nominaci do čela komise, která dohlíží na GIBS

Sněmovní klub KSČM podle informací ČTK odmítl žádost hnutí ANO o přehodnocení nominace Zdeňka Ondráčka do čela komise, která dohlíží na Generální inspekci bezpečnostních sborů (GIBS).

"Odmítl nechat si diktovat," uvedl zdroj obeznámený s jednáním.

Zdeněk Ondráček 

5.12.2017 11:34 | Návrh rozpočtu kritizuje i TOP 09

"Člověk by očekával, že peníze půjdou do investic, do vědy a výzkumu, opak je však pravdou," vyjádřil se k návrhu rozpočtu předseda TOP 09 Miroslav Kalousek.

"Vidíme, kam opravdu jdou ty peníze, kde jsou priority. Vidíme raketový růst počtu státních zaměstnanců. Bude jich o 36 tisíc více oproti roku 2014, kdy vláda převzala vedení země," pokračuje Kalousek v kritice fiskální politiky končící vlády.

Miroslav Kalousek.

5.12.2017 11:36 | TOP 09 dá pozměňovací návrhy na navýšení peněz na vysoké školství a vědu a výzkum

"Rozpočet naprosto ignoruje výzvy, kterým Česká republika čelí," míní poslankyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová. Podle ní je potřeba se soustředit na vědu a výzkum, případně na další priority. "Pokud předkladatelé rozpočtu říkají, že jsou to i jejich priority, tak to jsou jen prázdná slova a jejich skutečné priority jsou úplně jinde," dodala poslankyně. TOP 09 dá podle Pekarové pozměňovací návrhy na navýšení peněz na vysoké školství a na vědu a výzkum.

5.12.2017 11:45 | Kalousek: Dvacet dní rozpočtového provizoria není tragédie

Podle bývalého předsedy TOP 09 Miroslava Kalouska by se měl návrh zákona vrátit k přepracování, přestože by to znamenalo, že se ho do konce roku nepodaří schválit a nastane takzvané rozpočtové provizorium. "Dvacet dní rozpočtového provizoria není žádná tragédie," řekl Kalousek.

5.12.2017 11:48 | Lidovci rozpočet podpoří

"KDU-ČSL podpoří rozpočet v prvním čtení," uvedl předseda strany Pavel Bělobrádek. Lidovci jsou podle něj spoluautorem návrhu a podařilo se jim zabojovat v jejich resortech – zemědělství, vědě a výzkumu nebo kultuře. Změny v podobě navýšení peněz by podle Bělobrádka zasloužily kapitoly sociálních služeb a školství.

Bělobrádek nicméně dodal, že v druhém čtení KDU-ČSL nabídne poslancům další návrhy, které považují za rozumné.

KDU-ČSL.

5.12.2017 12:23 | Lidovci prosazují další zvýšení platů učitelů
5.12.2017 12:32 | KSČM věří, že ve druhém čtení se návrh podaří zlepšit

"S ohledem na to, že je to návrh končící vlády a podpoří jej strany vládní koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL, náš postoj v prvním čtení bude neutrální a ve třetím čtení se rozhodneme podle výsledků projednávání. Věříme, že ve druhém čtení se podaří návrh ještě zlepšit," řekl poslanec za KSČM Jiří Dolejš.

Dolejš.

5.12.2017 12:34 | Horáček dál bojuje proti Ondráčkovi v čele komise pro kontrolu GIBS
5.12.2017 12:37 | Komunisté trvají na Ondráčkovi "kvůli jeho odborné erudici"

"Klub KSČM trvá dále na jediné nominaci, a to na Zdeňku Ondráčkovi kvůli jeho odborné erudici," potvrdila předchozí informace místopředsedkyně klubu Hana Aulická Jírovcová.

5.12.2017 12:38 | Ondráček dorazil na jednání poslanců ANO

Ondráček podle zjištění ČTK dorazil na jednání poslanců hnutí ANO, kde se chce představit a kde bude čelit výzvě, aby se o funkci neucházel.

5.12.2017 12:42 | S pendrekem v ruce hájil totalitní režim, říkají o Ondráčkovi lidovci

"Představuje člověka, který aktivně s pendrekem v ruce hájil totalitní režim a mlátil naše lidi," řekl o Ondráčkovi šéf sněmovního klubu KDU-ČSL Jan Bartošek.

5.12.2017 12:43 | Ondráčkova nominace není vhodná lidsky a nevyplatí se mediálně, myslí si Chvojka

Předseda poslanců ČSSD Jan Chvojka připomněl, že před týdnem přesvědčoval vyjednávače KSČM, aby vedení komise přenechali sociálním demokratům, ANO tehdy nechalo dohodu na těchto dvou stranách. "Včera došlo k nějakému obratu, uvidíme, jak ANO a pan Babiš pracují, před týdnem měli úplně jiný postoj," konstatoval. Nominace podle něj není vhodná lidsky a mediálně se nevyplatí.

5.12.2017 12:47 | Plánovaný schodek rozpočtu vadí i SPD

I SPD vidí jako překážku ke schválení rozpočtu jeho plánovaný deficit. "Rozpočet pro rok 2018 skončí schodkem 50 miliard. To je pro nás špatná zpráva, protože v době ekonomického růstu by měl skončit přebytkem," řekl předseda klubu SPD Radim Fiala.

"Valorizace důchodů by měla být všem stejnou částkou, aby se nerozvíraly příjmové nůžky mezi důchodci," řekl k rozpočtu předseda strany Tomio Okamura.

SPD.

5.12.2017 13:11 | Piráti se hlasování o rozpočtu zdrží

"Všechny strany se shodují na tom, že nechtějí rozpočtové provizorium. Nicméně strany, které je schválily, mají ve sněmovně většinu. Návrh říká, že v době konjunktury má být deficit 50 miliard, což piráti neschvalují," řekl člen rozpočtového výboru Mikuláš Ferjenčík.

Proto se piráti při hlasování v prvním čtení zdrží s tím, že postačí většina hlasů dosavadních vládních stran, aby rozpočet dnes prošel.

Piráti.

5.12.2017 13:17 | Protlačí KSČM svého člověka do čela komise na kontrolu GIBS? Ondráček právě teď živě na DVTV

 

5.12.2017 13:39 | Co (ne)bylo napsáno na Ondráčkově Facebooku
5.12.2017 13:42 | ODS rozpočet nepodpoří

"Rozpočet je společným dílem odcházejícího premiéra a premiéra, který nastupuje. Každý si musí položit otázku, proč koalice nepokračuje, když se strany dokážou shodnout na rozpočtu. Proč tedy směřujeme k menšinové vládě," zahájil poněkud filozoficky tiskovou konferenci ODS předseda strany Petr Fiala. Jeho strana rozpočet nepodpoří, ale ani nebude navrhovat vrácení k přepracování. "Není září nebo říjen, je prosinec a není čas na jeho přepracování," dodal Fiala.

ODS.

5.12.2017 13:45 | Skopeček: Rozpočet je špatný, ale po přepracování by mohl být ještě horší

"Kdyby byla alespoň slabá naděje, že rozpočet bude skutečně přepracován, tak by stálo za to jej vrátit. Ale vracel by se stejným lidem, stejným úředníkům, navíc by pak mohl být ještě horší," doplnil člen rozpočtového výboru za ODS Jan Skopeček k tomu, proč ODS nepodpoří vrácení návrhu rozpočtu k přepracování. Dodal, že rozpočet je špatný a měli by za něj nést odpovědnost ti, kteří jej schválí.

5.12.2017 13:49 | Babiš nebyl kooperujícím partnerem, říká Sobotka
5.12.2017 14:04 | Pilný rozpočet obhajuje

"Rozpočet je charakterizován uměním možného a byl ovlivněn předvolební atmosférou. Přidali jsme výrazně učitelům a stoupají investice o pět miliard. Přidali jsme tři miliardy vysokým školám. Je tam zkrátka celá řada pozitiv, která jsme mohli udělat," obhajoval návrh rozpočtu končící ministr financí Ivan Pilný (ANO).

5.12.2017 14:05 | Poslanci začali jednat

Začalo jednání Poslanecké sněmovny.

5.12.2017 14:21 | Pilný: Rozpočet vychází z aktuálních čísel

Ministr financí Ivan Pilný předkládá poslancům základní čísla návrhu rozpočtu. Uvedl, že čísla vycházejí z údajů o české ekonomice za září letošního roku.

5.12.2017 14:41 | ANO neví, jestli podpoří Ondráčka

Hnutí ANO se rozhodne o případné podpoře komunisty Zdeňka Ondráčka do čela komise pro kontrolu Generální inspekce bezpečnostních sborů až před volbou složení komise, která se uskuteční příští pátek. Po jednání klubu to řekl šéf sněmovní frakce ANO Jaroslav Faltýnek. Dnes Ondráček na žádost hnutí přišel na zasedání poslanců a zhruba hodinu odpovídal na jejich dotazy.

5.12.2017 14:57 | Česko je v dobré kondici, hrozbou je brexit

Ministr financí Ivan Pilný považuje navržený státní rozpočet na příští rok za realistický. "Česká ekonomika je ve výborné kondici," prohlásil Pilný. Jako jedno z rizik růstu označil nastavení obchodních vazeb po odchodu Británie z EU. Hlavním tahounem české ekonomiky by měla být i nadále domácí poptávka a zahraniční obchod. Proti inflaci by měl mírně působit silnější kurz koruny, administrativní opatření by měla mít na růst cen jen nepatrný vliv. Vývoj běžného účtu platební bilance podle ministra neznamená rizika pro ekonomiku.

5.12.2017 15:00 | Více peněz na bezpečnost

Podle Pilného výdaje ministerstva obrany vzrostou proti letošku o 6,4 miliardy korun a měly by představovat 1,1 procenta hrubého domácího produktu. Vzrostou také investiční výdaje v kapitolách ministerstva vnitra a Bezpečnostní informační služby určené na bezpečnostní opatření.

5.12.2017 15:08 | Starý a nový ministr zdravotnictví, předávání křesel začíná
5.12.2017 15:15 | Koalici podpoří i SPD

Návrh rozpočtu podpoří v prvním čtení strany končící vládní koalice, tedy ANO, ČSSD a KDU-ČSL. Hlasovat pro bude i SPD, která tak chce zamezit rozpočtovému provizoriu. STAN a TOP 09 naopak budou navrhovat vrácení návrhu vládě k přepracování. ODS tento záměr nepodpoří, podle ní na to není dost času. Komunisté návrh rozpočtu aktivně nepodpoří, nebudou ale hlasovat ani pro jeho vrácení vládě. Piráti se při hlasování o základních parametrech rozpočtu zdrží. Většina stran navrhuje přesuny peněz v rámci rozpočtu. K tomu budou mít prostor ve výborech a ve druhém čtení.

5.12.2017 15:36 | ODS navrhne změny až ve druhém čtení

"ODS považuje rozpočet za makroekonomicky nezodpovědný a za jiných okolností bychom ho navrhli vrátit k přepracování. Ale není září, proto připravíme balíček změn na druhé čtení zákona," řekl ve svém vystoupení předseda ODS Petr Fiala.

5.12.2017 15:55 | KSČM: Na Ondráčkovi trváme, je to odborník

"Klub KSČM trvá dále na jediné nominaci, a to na Zdeňku Ondráčkovi kvůli jeho odborné erudici," potvrdila místopředsedkyně klubu Hana Aulická Jírovcová.

5.12.2017 16:05 | Zeman přijal demisi Sobotkovy vlády

Prezident Miloš Zeman již přijal demisi vlády premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD). Pražský hrad o tom informoval v tiskové zprávě. Koaliční kabinet ČSSD, ANO a KDU-ČSL pověřil Zeman prozatímně výkonem funkce do jmenování nové vlády. Andreje Babiše (ANO) se chystá Zeman jmenovat předsedou vlády tuto středu odpoledne, jeho menšinový kabinet o týden později.

5.12.2017 16:17 | Demise proběhla korespondenčně

Dnešní přijetí demise nezvykle neprovázela ceremonie na Pražském hradě. Sobotka je prvním premiérem od vzniku samostatné České republiky, který nepřišel oznámit konec své vlády prezidentovi osobně, ale o demisi informoval prezidenta dopisem.

5.12.2017 16:24 | TOP 09 chce rozpočet přepracovat

Předseda poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek potvrdil, že navrhne vrácení rozpočtu vládě k přepracování, aby snížila výdaje i deficit o 22,4 miliardy korun. Úspěšný patrně nebude, vedle TOP 09 návrh podpoří jen poslanci Starostů a nezávislých.

Galerií kuriozit a absurdit označil návrh rozpočtu předseda ODS Petr Fiala. "Nic pozitivního se z tohoto návrhu nedá vyčíst," uvedl.

5.12.2017 17:24 | Rozprava skončila

Debata o rozpočtu skončila, poslanci budou hlasovat.

5.12.2017 17:35 | Rozpočet prvním hlasováním prošel

Návrh rozpočtu prošel do druhého čtení, hlasovalo 116 poslanců, jen 32 bylo proti.

5.12.2017 17:40 | Přepracování rozpočtu podpořili jen poslanci TOP 09 a STAN

Pro vrácení rozpočtu vládě k přepracování hlasovalo devět poslanců z klubů TOP 09 a STAN. Naopak pro schválení základních parametrů rozpočtu hlasovalo 116 poslanců z řad bývalé vládní koalice, tedy ČSSD, KDU-ČSL a ANO, a přidali se k nim poslanci SPD. Piráti a komunisté se zdrželi, proti hlasovali poslanci ODS, TOP 09 a STAN.

5.12.2017 17:41 | Schodek 50 miliard platí

Příjmy rozpočtu jsou tedy schváleny na 1314,5 miliardy korun, výdaje by měly činit 1364,5 miliardy korun. Schodek 50 miliard má pokrýt především vydání státních dluhopisů.

Nyní budou moci poslanci navrhovat jen přesuny uvnitř rozpočtu, celkové údaje už měnit nemohou. Závěrečné schvalování by mělo přijít na řadu od 19. prosince.

5.12.2017 17:45 | Filip a Okamura zpochybňují výkup vepřína v Letech

Předsedové SPD a KSČM Tomio Okamura a Vojtěch Filip při dnešním sněmovním projednávání návrhu státního rozpočtu na příští rok zpochybnili nákup vepřína v Letech u Písku, který stojí v místech bývalého koncentračního tábora pro Romy. Stát uzavřel s majitelem vepřína smlouvu na zhruba 450 milionů korun.

Sanace areálu a úpravy včetně vzniku pietního místa mají stát až 120 milionů korun. "A na co? To netuším, protože za více než 21 milionů korun v místě sběrného a pracovního tábora už památník stojí," řekl Okamura.

Filip si nedovede představit, že stát za peníze z daní koupí podnik, aby jej zboural. Vepřín podle něho není na žádném z pozemků, na nichž stál tábor. Nynější památník je podle Filipa důstojný. "Je to důstojné místo, je důstojně upravené a jsem přesvědčen, že stát nemá nakupovat výrobní zařízení, aby ho zlikvidoval," řekl.

5.12.2017 19:41 | Poslanci dojednali

Úterní schůze Poslanecké sněmovny končí.

5.12.2017 20:01 | On-line reportáž končí

On-line reportáž z dnešního jednání sněmovny a dalšího politického dění končí. Děkujeme za pozornost a přejeme hezký večer.