Senátoři schválili plán na zavedení tvrdších pravidel pro povolování čínských investic. S nápadem nedávno přišla Evropská komise, které vadí, že by se Číňané mohli díky nákupům evropských firem dostat například k citlivým technologiím.

"Režimy, které k nám jsou zjevně nepřátelské, mohou využívat investice na to, aby nám takříkajíc škodily. To je velmi vážná věc," řekl senátor Václav Hampl (za KDU-ČSL).

Evropská komise navrhuje, aby se na ni jakákoliv členská země EU mohla v případě pochybností o konkrétní akvizici obrátit. Komise pak vypracuje analýzu, která danému státu řekne, jestli obchod skrývá možná bezpečnostní rizika. Stát se následně sám rozhodne, jestli investici zablokuje, nebo ne. S vytvořením nové instituce, jako je například americký Výbor pro kontrolu zahraničních investic návrh nepočítá.  

V Evropě má mechanismus na posuzování investic zahraničních firem 12 států, včetně Německa nebo Francie. Česko dosud žádný takový systém nemá. Podle Hampla by vláda na jeho vytvoření měla začít pracovat. 

Končící ministr průmyslu a obchodu Jiří Havlíček (ČSSD) připustil, že debata o vytvoření mechanismu, který by kontroloval nákupy strategicky důležitých nebo technologických firem, se u nás teprve rozbíhá. 

Opatření sice není výslovně namířeno proti Číně, je však zřejmé, že se týká hlavně akvizic čínských firem. Ty mají často nejasnou vlastnickou strukturu a hrozí, že jednají na objednávku státu. V řadě případů investorům nejde ani tak o nákup samotné firmy, jako spíše o to, aby se dostali ke špičkovým technologiím.

Jen v loňském roce přitekly do Evropy čínské investice v hodnotě 46 miliard dolarů (asi bilion korun), to je o 90 procent více než v roce 2015. 

V Česku je nejaktivnější skupina CEFC, která získala podíl například v aerolinkách Travel Service, pivovaru Lobkowicz nebo v J&T Finance Group. Firma, jejímž evropským šéfem je bývalý ministr obrany Jaroslav Tvrdík, vlastní také fotbalovou Slavii Praha. Před dvěma týdny navíc agentura Reuters přinesla informaci, že CEFC hodlá společně se skupinou Penta ovládnout televizi Nova. "To je zrovna dobrý příklad toho, kde by bylo dobré s jistotou vědět, že případný prodej by ve výsledku nevedl k nějaké škodě pro Česko," myslí si Hampl.

K přísnějšímu posuzování investic vyzvali Evropskou komisi Němci, Francouzi a Italové. Reagovali na případ německého výrobce polovodičů Aixtron. Firmu chtěli loni koupit Číňané, Německo nakonec obchod zatrhlo až kvůli varování Spojených států. Aixtron má totiž továrnu také v Kalifornii a americkým zbrojovkám dodává citlivé komponenty.