Zákon, který plošně zakazuje kouření v restauracích, platí teprve půl roku. A senátoři z petičního výboru už žádají jeho zmírnění. Pokud ve čtvrtek jejich usnesení projde horní komorou, dostane ho na stůl nová vláda. Petiční výbor se opírá o petici, kterou podle organizátorů dosud podepsalo téměř 50 tisíc lidí.

Senátoři například chtějí umožnit majitelům hospod a barů do 50 metrů čtverečních, aby si sami mohli určit, zda jejich podnik bude kuřácký, či nikoliv. Větší restaurace by mohly zřizovat oddělené kuřárny bez obsluhy. "Štamgasti by si mohli chodit k baru pro pivo sami," nastínil předseda petičního výboru Zdeněk Papoušek (KDU-ČSL).

Kandidát na ministra zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO) návrh senátorů nepodporuje. "Podle mého názoru je velmi předčasné zákon měnit. Ale pravděpodobně o tom budeme diskutovat," uvedl Vojtěch.

Skupina senátorů chce také změnit paragraf, podle něhož je dnes hospodský povinen zvážit, zda host pod vlivem alkoholu sedne za volant, a v takovém případě mu nenalít. "Takto přenášet odpovědnost na hospodského je nesmysl," myslí si Papoušek.

Na změny je brzy

Otázkou je, jak se k návrhu postaví ostatní senátoři. Podle Papouška na petičním výboru panovala shoda. Oslovené senátorské kluby však už tak jednoznačně nemluví. "Nevím o nikom, kdo by chtěl v našem klubu hlasovat pro změnu, ale samozřejmě každý hlasuje sám za sebe," řekl místopředseda senátorského klubu sociálních demokratů Radko Martínek.

Doplnil, že zákon možná v budoucnosti bude potřebovat změny, ale nyní je na to brzy. Podobný názor zastává předsedkyně senátorského klubu ANO Zdeňka Hamousová.

S takovým postojem souhlasí i dosavadní náměstkyně ministra zdravotnictví Lenka Teska Arnoštová (ČSSD), která měla prosazení protikuřáckého zákona na starosti. "Zákon bych nechala v účinnosti alespoň rok a počkala, co to v praxi udělá. Pak je případně možné to nějak koncepčně řešit," uvedla.

Rakousko přitvrzuje

Bez ohledu na výsledek snahu senátorů vítá nejznámější odpůrce zákona ve sněmovně Marek Benda (ODS). "Pokud Senát usnesení schválí, je to dobrý signál, sám jsem připraven předložit novelu zákona a komunikovat o tom s ostatními," řekl.

Proti by nebyli ani oslovení hospodští, přestože jim zákon přinesl čistší pracovní prostředí. "Kuřárnu bych přivítal. Teď stojí lidé neustále přede dveřmi, házejí tam nedopalky a nedělá to dobré jméno podniku," uvedl Václav Čermák, vrchní číšník z pardubické restaurace Imperial.

Pokus petičního výboru není jedinou senátorskou iniciativou v této oblasti. Dvacítka senátorů v čele s Jaroslavem Kuberou (ODS) a Ivo Valentou (za Stranu soukromníků) podala už v březnu stížnost k Ústavnímu soudu. Protikuřácký zákon podle nich nepřípustným způsobem zasahuje do svobody občanů.

Zákon minulou sněmovnou prošel až na podruhé. Do té doby bylo Česko jedinou zemí Evropské unie, která kouření v restauracích nijak neomezovala. Na konci letošního května ale začal platit plošný zákaz, který je přísnější než v některých dalších evropských státech.

Například sousední Rakousko by se ale v příštím roce mělo českému pojetí přiblížit. Zatímco nyní jsou tamní pravidla velmi podobná tomu, co navrhují čeští senátoři, v květnu by v Rakousku měl začít platit zákaz kouření ve všech restauracích.