Čeští vědci došli ve spolupráci s kolegy ze zahraničí k průlomovému objevu. Popsali, jak lék proti závislosti na alkoholu známý jako antabus zabírá proti nádorovým buňkám. V budoucnu by se tak mohl využít v boji proti rakovině. Zda a jak se s ním začne pracovat při léčbě této nemoci, ukážou klinické studie.

Významné poznatky přinesli vědci z Ústavu molekulární a translační medicíny Lékařské fakulty Univerzity Palackého v Olomouci, ve čtvrtek jejich článek vyšel v jednom z nejuznávanějších vědeckých časopisů světa, Nature.

"Zajímavý přesah je v tom, že většina takových vědeckých objevů mívá velmi daleko k možnostem aplikace v praxi. Tady je to však víceméně jednoznačný návod: zkusme lék nasadit onkologickým pacientům, jsou pro to dobré důvody, máme popsaný mechanismus," vysvětluje jeden z autorů výzkumu Martin Mistrík.

Zatím jste si přečetli 10 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.