Evropská komise zažalovala Maďarsko, Polsko a Českou republiku za to, že odmítly plnit kvóty na přerozdělování uprchlíků z Řecka a Itálie do zemí EU. Ostré reakce českých politiků na sebe nenechaly čekat, premiér Babiš se nechal slyšet, že bude s Evropskou komisí řešit stažení žaloby.

Skutečnost je ale o něco složitější a reakce českých elit svědčí především o neznalosti celé problematiky, nepochopení celého mechanismu a neschopnosti podílet se na čemkoliv, co přesahuje omezené zájmy nejbližšího okolí a pár budoucích měsíců.

Nebyl to náš problém

Za prvé, nařízení o kvótách bylo schváleno podle platných pravidel – takže proti rozhodnutí šlo protestovat, kritizovat ho, šlo jistě vyjednávat o úpravách nebo výjimkách. Nicméně tím, že se Česká republika rozhodla ho prostě ignorovat, se dostává do pozice někoho, kdo prostě ignoruje předem schválená pravidla a podřizuje se jenom ve chvíli, kdy se mu to hodí. S tím jde ruku v ruce fakt, že jsme nebyli za celou dobu vyjednávání schopni předložit žádný funkční alternativní návrh, a prostě jsme se tvářili, že to "není náš problém".

Za „alternativu“ čeští politici často vydávali rozvojovou a humanitární pomoc v zemích konfliktů. To je ale problematické hned z několika důvodů. Rozvojovou pomoc nelze chápat jako „prevenci migrace“ a očekávat, že přes noc vyřeší například konflikt v Sýrii – jedná se o dlouhodobý proces, Vybudovat stabilní společnost, ze které lidé nemusí odcházet, trvá desítky let a současnou situaci to neřeší vůbec nijak.

Dalším omylem je to, že pomoc v zemích původu jakkoliv souvisí s problémem, který se snažily řešit kvóty – ty se vztahovaly na lidi, kteří už jsou v Evropě. Pomoc v zemích původu už se jich nijak netýká a většina z nich měla skutečně dobrý důvod odejít. Je to podobná situace, jako kdybychom stáli před požárem lesa, všichni kolem se snažili požár uhasit a evakuovat obyvatele z přilehlých vesnic a my bychom stáli opodál a zatvrzele opakovali, že je nutné řešit prevenci požárů, vzdálenost domů od hranice lesa a další předpisy. Samozřejmě je dobré a prospěšné se tím zabývat – v jinou dobu a na jiném místě než u hořícího lesa.

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se