Na jihu Kalifornie pokračují požáry, které začaly v pondělí a zdevastovaly na 70 000 hektarů pozemků. Bez proudu zůstává 6800 soukromých domů a podniků a evakuováno bylo téměř 200 000 lidí, z nichž asi polovina se stále nemůže do svých domů vrátit.

Současné požáry mnohonásobně převyšují destrukci, kterou způsobily ohně, jež zasáhly severnější oblasti státu v říjnu. Pro USA byl letošní rok z hlediska nákladů na boj s požáry vůbec nejnáročnější – ohně způsobily škody za více než deset miliard dolarů (217 miliard korun).
Přes ničivost ohňů je zatím od pondělka hlášen pouze jeden mrtvý člověk. V sobotu poněkud zeslábl vítr, takže hasiči očekávali, že se situace začne lepšit. Už v sobotu toho někteří evakuovaní využili a odjeli se podívat na své domovy. Mezi 700 zcela zničenými domy jsou i mnohamilionové usedlosti.


Nejničivější ze šesti ohnisek, požár Thomas v okrese Ventura, hoří od pondělka a zatím byl zvládnut jenom z 15 procent. Podle kalifornských úřadů stále ohrožuje na 15 000 domů. Plameny se dostaly až k pobřeží a kouř z nich se rozprostřel nad oceán do vzdálenosti 1500 kilometrů.

Ohně se pomalu šíří na sever k okresu Santa Barbara, kde v pátek začala evakuace a v sobotu byla v některých částech okresu přerušena. V sobotu dostali lidé ve stále ohrožených místech masky, aby se ochránili před kouřem.

Do boje s požárem Thomas bylo nasazeno 4000 hasičů, celkově jich s ohněm zápasí přes 8000. Thomas se zařadil mezi 20 největších požárů, jaké kdy Kalifornii postihly, a je vůbec největším od roku 1961. Hasičský sbor z okresu Ventura oznámil, že zásahy hasicích čet už přišly od pondělka na 17 milionů dolarů.

Vyhořelo i několik rančů a zahynulo 25 koní. Požár se přiblížil k rezervaci Los Padres, kde žijí ohrožení kondoři.

Kalifornský guvernér Jerry Brown prohlásil, že požáry se stávají "novou normou" a jsou přímým důsledkem klimatických změn. Podle něj je čas "investovat do infrastruktury, energetiky a prostředků k zadržení ohně".

"Požáry, záplavy a zemětřesení neustanou," sdělil. Nevyloučil, že se v Kalifornii bude s ohněm bojovat ještě o Vánocích.

Vítr má v neděli znovu zesílit a dosáhnout rychlosti skoro 100 kilometrů v hodině. Úřady okresu San Diego upozornily, že nebezpečí dalšího šíření ohně bude vysoké po celý víkend. Kromě silného a nárazového větru panuje velmi nízká vzdušná vlhkost a denní teploty dosahují 26 stupňů Celsia.

Související