Nikdo neudělal větší škodu myšlence eurofederace než svým prohlášením šéf německé sociální demokracie (SPD) Martin Schulz. Český prezident Miloš Zeman to řekl během své úterní návštěvy Slovenska. Učinil tak v reakci na dřívější vyjádření Schulze, který se vyslovil pro to, aby se z Evropské unie v příštích letech stala federace.

"Já jsem se vždy a dlouhodobě veřejně označoval za eurofederalistu. Takže by mě mohlo potěšit prohlášení Martina Schulze - jdeme do vytvoření Spojených států evropských, komu se to nelíbí, ať vypadne. Myslím si, že nikdo neudělal větší škodu myšlence eurofederace než Martin Schulz tímto svým prohlášením," řekl Zeman novinářům.

Podle Zemana integrace v rámci EU může být výraznější v jedné oblasti a pomalejší v jiné oblasti. Jako příklad uvedl daňovou harmonizaci.

Za nereálný dříve označili Schulzův plán na federalizaci Evropské unie končící český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek i místopředseda Evropského parlamentu Pavel Telička.

Naopak, slovenský premiér Robert Fico iniciativu Schulze otevřeně neodmítl. Fico v pondělí řekl, že je povinností Slovenska zúčastnit se takové diskuse. Zopakoval také, že Slovensko by se mělo stát součástí takzvaného jádra EU.

Schulz minulý týden na sjezdu své SPD řekl, že členské země EU by měly přijmout společnou ústavní smlouvu. Kdo bude proti, má prý z unie vystoupit. S jeho námětem se ale neztotožnila ani kancléřka Angela Merkelová (CDU).

Schulzovy návrhy nejsou nijak nové. Už v letech 2002 až 2003 vytvořil Konvent EU Evropskou ústavu, která ale neprošla referendy ve Francii a Nizozemsku. Euroústavu nahradil posléze jiný reformní dokument - Lisabonská smlouva o fungování unijních institucí.

Související