Policejní zásah proti dvěma mužům, kteří při návštěvě čínského prezidenta vyvěsili do oken své kanceláře tibetskou a tchajwanskou vlajku, byl nezákonný. V úterý o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud. Policistům dal za pravdu pouze v tom, že mohli muže legitimovat. K příkazu, aby vlajky sejmuli, ani k zákazu nahrávání zákroku policie právo neměla. Policejní odbor vnitřní kontroly předtím vyhodnotil zvolený postup jako legitimní.

Ladislav Pelcl a Martin Maloš dříve pracovali v karlínské budově Diamond Point, která stojí vedle hotelu Hilton, kde byl loni při svém pobytu v Praze ubytován prezident Si Ťin-pching. Do oken kanceláře tehdy vylepili dva archy papíru ve formátu A3 s vytištěnými vlajkami Tibetu a Tchaj-wanu, aby vyjádřili svůj nesouhlas s čínskou lidskoprávní politikou.

Bezprostředně poté dorazili na místo dva policisté s tím, že Útvar rychlého nasazení vyhodnotil vyvěšení vlajek a pohyb lidí za okny jako riziko - prý proto, že za nimi nebylo možné kontrolovat prostor za okny. Právník obou mužů upozornil mimo jiné na skutečnost, že stažené žaluzie v jiných oknech policii nevadily. Soudem zadaný znalecký posudek navíc potvrdil, že policie mohla situaci za vlajkami sledovat zvenčí pomocí speciální techniky, kterou měla k dispozici.

Muži tvrdí, že je policisté legitimovali, ačkoliv ke zjišťování jejich totožnosti neměli důvod. Vlajky je prý přiměli sundat pod pohrůžkou předvedení na služebnu a zakázali jim policejní zákrok nahrávat. Počínali si prý nevybíravě, nedokázali svůj požadavek objasnit a odmítali jakoukoliv diskusi. Pelcl zážitek s policisty popsal jako "návrat do atmosféry strachu, kdy policie není s námi, ale proti nám".

Při loňské třídenní návštěvě čínského prezidenta bylo v ulicích Prahy denně tisíc policistů, kvůli některým zásahům čelili kritice. Podle vlastního interního šetření ale chybovali pouze v budově FAMU, kam rovněž přišli kvůli vyvěšeným tibetským vlajkám.