Skupina deseti obviněných v kauze ovlivňování trestních řízení bude vyšetřována na svobodě. V tiskové zprávě to oznámila Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Mezi obviněnými je i několik policistů a advokát. Inspekce se zabývala případem dva roky. Podezřelé zadržela během zásahu, který provedla s policií v úterý a ve středu.

Zátah začal v úterý 12. prosince brzy ráno a skončil ve středu večer. "Bylo zadrženo 16 podezřelých osob a provedeny téměř dvě desítky domovních prohlídek a prohlídek jiných prostor," oznámil Ivo Mitáček z kanceláře ředitele GIBS. Podle dřívějších informací byl zásah prováděn mimo jiné i v advokátních kancelářích.

Vyšetřovatel GIBS nakonec zahájil stíhání deseti lidí. Tři z nich jsou policisté, jeden bývalý policista a ostatní civilisté. Mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Štěpánka Zenklová potvrdila, že jedním z obviněných je advokát a další je pracovníkem telekomunikační společnosti. Sedm z obviněných jsou Češi a zbylí tři cizinci.

Skupina je obviněna z několika zločinů. Souvisejí například s neoprávněným přístupem do počítačových systémů včetně policejních databází či zneužitím služebních informací pro soukromé účely a s tím spojeným zneužitím pravomoci úřední osoby. Kromě toho se členové skupiny podle GIBS podíleli i na napomáhání k neoprávněnému pobytu cizinců na území republiky, padělání a pozměňování cestovních dokladů a krácení daní.

Související