Předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa v rozhovoru pro HN vysvětluje středeční verdikt, podle něhož se současného prezidentského klání mohou účastnit i kandidáti, kteří nezískali dostatečný počet originálních podpisů zákonodárců. Závazný výklad soudu, že každý zákonodárce může podepsat jen jednu prezidentskou kandidaturu, platí až do budoucna.

O Hrad se utká všech devět kandidátů, rozhodl soud.
Příště už by ale poslanci a senátoři měli mít právo jen na jeden podpis

Stížnost Terezie Holovské proti účasti pěti kandidátů odmítl soud projednat, protože sama nekandidovala, a nebyla proto oprávněná ji podat.

Baxa se ale vyhýbá odpovědi na otázku, jak by soud mohl rozhodnout, kdyby Holovská kandidovala a soud se její stížností musel zabývat a rozhodovat, zda pětici připustí i k současným volbám.

Odmítli jste stížnost Terezie Holovské, protože sama nepožádala o registraci do prezidentských voleb. Pokud by o ni požádala – byť by zřejmě neměla dostatečný počet podpisů –, museli byste se zřejmě podstatou závazně zabývat a o platnosti kandidatur nějak rozhodnout. Jak by to mohlo dopadnout?

Samozřejmě že bychom se tím museli zabývat. Ale soudy nemají rády, co by bylo, kdyby…

Já vím, ale právě proto volám a rád bych to slyšel…

Nezařadili jsme ji do kategorie aktivně legitimovaných, tedy těch, kteří mohou zpochybňovat.

Tam patří ti, kteří jsou buďto sami registrováni a nesouhlasí s registrací nějakého protikandidáta, nebo sice nejsou registrováni, ale sami se registrace domáhají.

Ti se u nás mohou domáhat jak vlastní registrace, tak vyškrtnutí protikandidáta.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.