Do Prahy v pátek dorazí zástupci evropských protiimigračních stran z frakce Evropa národů a svobody (ENF), která má v sobotu v české metropoli konferenci. Proti akci, které se za Česko účastní hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomia Okamury, se chystají v pátek i v sobotu demonstrace. Policie přijala zvýšená bezpečnostní opatření.

Představitele ENF, kteří v pátek do Prahy přijedou, přivítá SPD na svém poslaneckém klubu. Čas přijetí nechtěl Okamura prozradit s ohledem na policejní bezpečnostní opatření. Týkají se zejména nizozemského politika Geerta Wilderse, kterému kvůli jeho protiislámským projevům hrozí radikální islamisté smrtí.

Proti konferenci ENF svolala levicová uskupení demonstrace na pátek i sobotu. V pátek večer se uskuteční pochod od hotelu Intercontinental, na kterém chtějí demonstranti protestovat proti politice protiimigračních stran. Ty podle nich šíří strach, rasismus, sexismus a nenabízejí odpovědi na aktuální problémy.

Wilders měl do Česka přijet už v roce 2009. Nizozemský politik chtěl vystoupit v českém Senátu a propagovat vlastní film Fitna (Rozklad), ve kterém přirovnává Korán k Hitlerově knize Mein Kampf. I kvůli němu je neustále pod ochranou. Pozval ho tehdy senátor Jiří Oberfalzer za ODS. Přednáška ale byla zrušena kvůli kritice veřejnosti i politiků.

Související