Kandidát na prezidenta Pavel Fischer se omluvil za výrok, že by homosexuála nejmenoval ústavním soudcem. Svoji omluvu zveřejnil na Facebooku s tím, že výrok byl vytržen z kontextu. 

Fischer tato slova pronesl na setkání s občany v Katolickém domě v Blansku na začátku prosince, záznam z debaty však vzbudil pozornost na sociálních sítích až na konci uplynulého týdne. 

"Teď to řeknu jako prezident. Prezident jmenuje ústavní soudce. Může jmenovat i pedofila nebo homosexuála, který žije v partnerství. Nebo lesbu. V dobré víře, aby to bylo vyrovnané. Tak takového člověka bych já nikdy nejmenoval. Právě proto, že Ústavní soud je poslední instancí, která bude o těchto věcech rozhodovat," pronesl prezidentský kandidát na debatě. 

V rámci své omluvy Fischer uvedl, že je to nešťastný výrok vytržený z kontextu. "Omlouvám se za svůj nešťastný výrok. Rozhodně nehodlám diskriminovat žádnou skupinu občanů pro její původ či způsob života, to jsem ostatně nikdy nedělal a jako prezident nikdy nebudu," napsal Fischer na svém facebookovém profilu.

"Jedná se o výrok vytržený z kontextu otázky ohledně adopcí dětí. Chtěl jsem poukázat na to, že ústavní soudce by neměl reprezentovat vlivovou skupinu, která současně usiluje o úpravu právních poměrů, a to kvůli možnému střetu zájmů," dodal kandidát.

Pavel Fischer je jedním z devíti kandidátů v lednových prezidentských volbách. Svým podpisem ho podpořilo 17 senátorů z několika stran. Dvaapadesátiletý Fischer je bývalým velvyslancem ve Francii, donedávna byl ředitelem výzkumné agentury STEM. Jeho šance na zvolení jsou nízké, podle serveru Kdovyhrajevolby.cz, který spravuje Fakulta sociálních věd Univerzity Karlovy, je pravděpodobnost, že se stane prezidentem, 0,94 procenta. 

Fischerova omluva

Záznam ze setkání Pavla Fischera s občany v Blansku (Kritizované výroky začínají v 29. minutě.)

Související