Hlavní role nového ministra zemědělství Jiřího Milka bude v Bruselu. Tvrdí to premiér Andrej Babiš, který ho v pondělí jmenoval do funkce.

"Prioritou je společná zemědělská politika, abychom nebyli v Bruselu handicapovaní," uvedl Babiš.

Zároveň dodal, že jednou z důležitých agend bude dvojí kvalita potravin. "Moc nerozumím tomu, proč Brusel najímá marketingovou agenturu, nevím, co ta vyřeší. Řešení je jednoduché – měl by vzniknout zákon, který celé Evropě řekne, že se bude vyrábět jeden druh Nutelly a všichni ji budou kupovat," sdělil Babiš.

Jiří Milek střídá ve funkci Mariana Jurečku (KDU -ČSL), který působil na postu od ledna 2014. Jurečka mimo jiné do popředí tlačil téma dvojí kvality potravin nebo po farmářích chtěl, aby zpracovávali, co vyprodukovali, či vstupovali do odbytových družstev.

Nový ministr zemědělství chce například bojovat o lepší dotace pro české farmáře. "Evropa si brousí zuby na zásadní krácení dotací pro naše zemědělské podniky, aby pokryla výpadek financí z vystoupení Velké Británie z EU, to nemůžeme akceptovat," uvedl. Naopak nová pravidla podle něj mají zajistit spravedlivé rozdělení peněz na jednotném trhu a zabránit rozdělení farmářů na první a druhou kategorii. 

Dalším odvětvím, ve kterém má Česko podle Milka co zlepšovat, je potravinová soběstačnost. Podívat se chce také na zájmy spotřebitelů a ochranu tuzemského trhu před dovozem některých potravin, které jsou podle něj prodávané pod nákupní cenou nebo nemají dostatečnou kvalitu. 

Milek ujistil, že za jeho vedení resortu nedojde k prodávání státních podniků Budějovický Budvar a Lesy ČR: "Naší povinností je profesionální řízení a další rozvoj."

Zatím není jisté, jestli na zemědělském resortu dojde k výraznějším škrtům. Babiš pouze řekl, že šetřit se dá vždycky a že mu v minulosti přišlo, že jde až příliš peněz na národní značku Klasa. Ohledně personálních změn se nový ministr vyjádřil opatrně. "Určitě k nějaké drobné změně dojde, ale nebude žádný velký převrat," dodal Milek. 

Jiří Milek působí jako předseda a zároveň spoluvlastník v koncernu Úsovsko. V portfoliu má vše od pěstování zemědělských plodin přes chov skotu až po techniku na čištění vod. Firma vyrábí mimo jiné tyčinky Fit nebo křupky Bersi. Do čela resortu Milka doporučila Agrární komora ČR, která zastupuje velké zemědělce.  

Malí a střední zemědělci se obávají, že Milek jako předseda zemědělského velkokoncernu bude coby ministr právě velké zemědělce protežovat.

"Třeba mile překvapí a namísto dalších dotací do podniků s výměrami desítek tisíc hektarů upře svůj zájem ke skutečnému rozvoji venkovských sídel spojenému s podporou rodinných farem, živého venkova, k zájmu o krajinu, péči o půdu a vodu. Příliš tomu ale nevěříme," řekl již dříve tajemník Asociace soukromých zemědělců Jaroslav Šebek.

Související