Starostové a nezávislí (STAN) podají novelu, podle které by museli evidovat tržby pouze plátci daně z přidané hodnoty. Elektronická evidence tržeb (EET) by se tak týkala jen podnikatelů s obratem přes milion korun ročně. Novinářům to řekl předseda STAN Petr Gazdík. Pro předpis mají starostové podporu ODS či TOP 09, diskutují o něm i s dalšími sněmovními stranami.

Gazdík přivítal rozhodnutí Ústavního soudu, který minulý týden zrušil některé části zákona o EET, mimo jiné plánované spuštění třetí a čtvrté etapy EET. "Přes víkend jsme to operativně zapracovali do našeho návrhu, dnes půjdeme za kolegy s upraveným návrhem, kde vypouštíme třetí a čtvrtou vlnu," uvedl Gazdík.

Návrh novely chce STAN předložit v nejbližších dnech. "Je to změna, kterou se snažíme vyjednávat napříč politickým spektrem, podporují ji také poslanci ODS, TOP 09, bavíme se o tom i s piráty, podepsali to také již členové SPD," uvedl Gazdík. Diskuse o návrhu podle něj starostové vedou i s ČSSD a KSČM.

Pokud nepřijde novela EET, je lepší zákon zrušit, myslí si restauratéři

Pokud nebude zákon o elektronické evidenci tržeb brzy novelizován, bylo by lepší normu zrušit. Současný stav, kdy Ústavní soud odsunul start třetí a čtvrté vlny EET, vede k tomu, že například restaurace musí tržby evidovat, zatímco stánky s občerstvením nikoliv. Tím se otevírá cesta k nerovným podmínkám v podnikání ve stejném oboru. Novinářům to řekl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Asociace v minulosti zavedení EET podporovala.

"Podle vyjádření většiny politických stran nebude prozatím v Parlamentu dostatečná vůle ani podpora pro prosazení původně schváleného návrhu, aby proběhly další vlny EET, které by zahrnuly do této povinnosti ostatní obory," uvedl Stárek. Za této situace je podle asociace lepší zákon zrušit. Norma podle Stárka tak již nebude narovnávat postavení na trhu, ale naopak diskriminovat část podnikatelů.

Ústavní soud zrušil plánované spuštění třetí a čtvrté etapy EET s odkazem na to, že je nutné zvážit dopady na různé skupiny povinných subjektů. Třetí vlna se týká svobodných povolání, dopravy či zemědělství, čtvrtá vybraných řemesel a výroby. Vláda Andreje Babiše nyní připravuje novelu předpisu.

Vláda a zákonodárci by podle Stárka měli urychleně učinit kroky k novelizaci zákona o EET, aby byla aplikována na všechny oblasti podnikání.

Babiš v pátek řekl, že třetí a čtvrtá vlna EET se neruší, pouze odsouvá. Připomněl, že ministerstvo už před volbami slíbilo novelu zákona, která umožní výjimky pro uživatele s tržbami do půl milionu korun. Ústavní soud podle Babiše nyní doplnil, že výjimky mají být dané zákonem, aby je jednotlivé kabinety nemohly měnit, čemuž jako premiér rozumí. Do novely tak bude nyní zahrnuto i zavedení třetí a čtvrté vlny systému.

Třetí vlna EET měla být spuštěna v březnu 2018. Má se týkat stánkového prodeje občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému mají zapojit také vybraní řemeslníci či další služby. Do třetí a čtvrté vlny by se podle odhadů MF mělo zapojit zhruba 300 tisíc podnikatelů. 

Související