Dnes může být investičním zprostředkovatelem téměř kdokoliv. Musí se ale zaregistrovat u České národní banky za 10 tisíc korun a složit test. Svým klientům pak může nabízet škálu investičních produktů, do nichž mohou vložit své peníze. Dosavadní praxi však změní zákon o podnikání na kapitálovém trhu, kterým se budou investiční zprostředkovatelé řídit od 3. ledna příštího roku. Zákon má vyhovět evropské směrnici o trzích finančních nástrojů, jež si klade za cíl sjednotit evropský finanční trh. Vedle toho je důležitým aspektem směrnice ochrana zákazníků a zpřehlednění nabídky investičních poradců.

Pro investiční poradce to znamená řadu nových povinností, mezi nimi například pojištění, ze kterého by hradili případnou škodu klienta, složení odborné zkoušky nebo placení registračních a následně udržovacích poplatků. Novela zákona navíc omezuje pravomoci investičních poradců, kteří tak nebudou moct nabízet klientům akcie nebo firemní dluhopisy bez prospektu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Českým investičním zprostředkovatelům končí 3. ledna výjimka z evropské směrnice o trzích finančních nástrojů.
  • Nově tak budou muset složit zkoušky, platit udržovací poplatky nebo hradit pojištění pro případ, že by klientovi způsobili škodu.
  • Novela zákona má chránit zákazníky a zpřehlednit finanční trh.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Peníze podle Leoše Rouska

Máte zájem o informace z ekonomiky v širších souvislostech?

Zadejte svou e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr informací, které se během týdne objevily v médiích. Těšit se můžete na komentář událostí od Leoše Rouska, hlavního analytika Hospodářských novin.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru