Piráti podali k Ústavnímu soudu návrh na zrušení paragrafů několika zákonů, které umožňují plošné sledování lidí na komunikačních sítích. Návrh podepsalo 58 poslanců ze šesti stran, řekl ve středu novinářům poslanec Mikuláš Ferjenčík. Podle pirátů sběr dat o tom, komu lidé volají a kdy se připojují na internet, nemá výrazný vliv na objasňování kriminality, praxe je podle nich také v rozporu s rozsudky Evropského soudního dvora.

Současné zákony podle pirátů umožňují uchovávat data o tom, na jaká čísla lidé volají a posílají textové zprávy, jak dlouho jejich hovory trvají, z jakého zařízení se připojují k internetu a na jak dlouho a kdy a komu posílají e-maily. Ferjenčík to označil za plošné šmírování. "Věříme, že Ústavní soud ten princip zruší," řekl.

 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.
 | Předplatné HN+ je zcela bez reklam.

Právník Jan Vobořil ze společnosti IuRe, který podání k Ústavnímu soudu vypracoval, novinářům řekl, že loni podle údajů Českého telekomunikačního úřadu podala policie žádost o uchovaná data z mobilních telefonů ve 470 000 případů. "Co se týče změny v objasněnosti kriminality, žádný velký pohyb tam nebyl. Zjevně policie je schopná objasňovat trestné činy na stejné úrovni, aniž by tato data měla k dispozici," řekl.

Vobořil také upozornil, že Soudní dvůr EU v minulosti rozhodl, že státy nemají právo plošně uchovávat data o uživatelích komunikačních sítí. Česká praxe je tak podle něj v rozporu s evropským právem.

Tento článek máteje zdarma. Když si předplatíte HN, budete moci číst všechny naše články nejen na vašem aktuálním připojení. Vaše předplatné brzy skončí. Předplaťte si HN a můžete i nadále číst všechny naše články. Nyní první 2 měsíce jen za 40 Kč.

  • Veškerý obsah HN.cz
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Ukládejte si články na později
  • Všechny články v audioverzi + playlist