Líbivé povídání o službách postavených na sdílené ekonomice, ze kterých se díky nízkým cenám a vzornému plnění zákaznických potřeb staly nadnárodní korporace s hodnotou v desítkách miliard dolarů, narazilo na realisticky uvažující soudce. Po včerejším verdiktu Soudního dvora EU proti Uberu je jasno: když něco funguje jako síť taxíků, je k tomu potřeba přistupovat jako k taxislužbě. Bez ohledu na to, že zprostředkování služby probíhá ve virtuálním prostoru. To totiž z dopravce ani náhodou nedělá informační firmu a nedává právo schovávat se za evropskou směrnici o elektronickém obchodu. Kdyby ano, dalo by se tak maskovat leccos.

Rozsudek by mohl mít dalekosáhlé důsledky pro sdílenou ekonomiku, říkají podle tiskových agentur experti. Kdepak. Pokud převládne zdravý rozum, mohl − a měl − by mít dopad na firmy, které se pod sdílenou ekonomiku jen schovávají. Uber je jen nejviditelnější příklad, který i kvůli jeho agresivitě a viditelnosti už nešlo ignorovat. Služba, kde jádro výkonů zajišťují flotily pro ten účel nakoupených aut a zástupy najatých řidičů, nepatří svou podstatou plně ani do sdílené, ani do digitální ekonomiky. A snad netřeba dodávat, že ani ti, kdo si Uberem jen přivydělávají, by neměli fungovat mimo pravidla platící pro jejich tradičnější konkurenty.

Uber v EU dojel. Bude z něj taxi

Podobné je to v případě populárního Airbnb. Když jsou přes něj pronajímány pro ten účel pořízené byty, není to sdílené bydlení, ale běžný komerční pronájem. Tedy byznys. A je jen dobře, když o něm státní orgány či samosprávy dostanou víc informací, včetně těch o toku peněz, a budou mít i pravomoce jej přiměřeně regulovat.

Co by ale v rozruchu kolem rozsudku nemělo zaniknout, je fakt, že jak Uber, tak Airbnb i řada dalších vyvinuly služby, o které zákazníci stojí. Jejich fenomenální úspěch ukázal, že lidé nepotřebují, aby všechny taxíky měly stejnou barvu, "klobouk" (jak taxikáři říkají střešní svítilně s nápisem TAXI) a taxametr. Stejně tak se řada z nich při výběru noclehu pro víkend v neznámém městě obejde bez 24 hodin denně otevřené recepce a možnosti objednat si snídani do postele. Inovace, které přinesly mobilní aplikace s možností určit polohu, či propracovanost vyhledání a hodnocení noclehů jsou tak zásadní a úspory tak velké, že by bylo velmi nemoudré je zlikvidovat požadavkem, aby se ve všem přizpůsobily současným regulím.

Česko má naštěstí nakročeno k rozumnému přístupu. K regulaci, která ale nezavrhuje inovace a své požadavky podle nich postupně mění.

Související

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, producenta Jakuba Horáka a dalších.