Když se před rokem pokusila vládnoucí sociální demokracie zmírnit tresty za korupci, vyšly do ulic Bukurešti a dalších rumunských měst desítky tisíc lidí. Při největších demonstracích od pádu komunismu v roce 1989 protestovali proti snaze politiků vyhnout se trestům, protože přísné protikorupční tažení přinášelo výsledky.

Sociální demokraté tehdy ustoupili. Nyní ale přicházejí se třemi novými zákony znovu. Jeden předložili těsně před vánočními svátky, další tento týden ve snaze využít nižší pozornosti občanů uprostřed svátků. Rumunsko má totiž pověst jedné z nejzkorumpovanějších zemí EU, jeho justice je pod zvláštním dohledem unie a zároveň protikorupční agentura DNA dosahuje obdivuhodných výsledků: před soud od roku 2006 poslala 72 politiků včetně expremiérů a ministrů.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Rumunská sociálně demokratická vláda upravuje justiční zákony, aby její předáci nemuseli za korupci do vězení.
  • Prezident Klaus Iohannis varoval, že země může čelit podobným sankcím jako Polsko, kde se justice dostává pod politickou kontrolu.
  • Rumunský boj proti korupci byl dosud úspěšný, před rokem změně zákonů zabránily protesty obyvatel.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.