Vzpomínáte si na středoškolského "sígra" Vikiho Cabadaje z filmu Sněženky a machři, kterak na horách v beznadějně dlouhé frontě na vlek štiplavě utrousí: "To jsme jaksi moc nepostoupili, že, pane profesore…?" Pokrok v jednáních o brexitu je od unijního referenda v červnu 2016 přece jen o něco málo větší, ale pouze nepatrně. Teprve v posledních měsících se ukázalo, že jeden z nejvíce karikovaných výroků moderní britské politické historie "Brexit means Brexit," byl v podání Theresy Mayové vlastně geniální a výstižný. O mnoho víc toho totiž opravdu nevíme.

Vlastně i nad samotným odchodem Spojeného království z EU se od poloviny prosince vznáší otazník. Nečekaná porážka vlády v hlasování o 7. dodatku zvaném Withdrawal Bill (zákona o odchodu z EU), kterou způsobilo jedenáct toryovských rebelů, znamená, že finální slovo o jakékoliv dohodě mezi britskými vyjednavači a jejich unijními protějšky podléhá schválení parlamentu, přičemž takové hlasování bude mít sílu zákona. Ve strachu z další trpké parlamentní porážky navíc May­ová pro jistotu vycouvala z jiného citlivého hlasování o zakotvení pevného data brexitu do preambule zákona. Stále tak platí, že by Británie měla Evropskou unii formálně opustit o půlnoci 29. března 2019, ovšem s tím zásadním dovětkem, že ministři mohou toto datum změnit. Je tak evidentní, že úniková cesta z brexitu, jakkoliv je tato varianta nepravděpodobná, stále existuje.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

  • Ani rok a půl poté, co Britové v referendu rozhodli o svém odchodu z Evropské unie, nevíme moc o tom, jak bude brexit vypadat.
  • Navíc si britští poslanci odhlasovali, že poslední slovo o všech dohodách mezi Londýnem a Bruselem budou mít oni.
  • Možnost, že se brexit nakonec konat nebude, jakkoli je tato varianta nepravděpodobná, tak stále existuje.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru