Pokud v marketingu platí, že není důležité, jak se o někom mluví, ale jestli se o něm vůbec mluví, pak je na tom z prezidentských kandidátů nejlépe Miloš Zeman. Měřeno množstvím zmínek na sociálních sítích, blozích a na novinových portálech překonává své protikandidáty naprosto suverénně.

Vyplývá to z takzvané analýzy sentimentu společnosti SentiOne, prováděné mezi 19. říjnem a 19. prosincem. Její výsledky ukazují, že o Zemana je dvakrát větší zájem než o jeho nejbližší konkurenci.

"Za sledované období získal Miloš Zeman 399 268 zmínek, což je jednou tolik nežli kandidát na druhém místě, Jiří Drahoš, který obdržel 187 340 zmínek. Na třetím místě je potom Mirek Topolánek se 138 174 zmínkami. O poslední místa se dělí Vratislav Kulhánek s Petrem Hannigem," uvádí Lenka Mařanová ze společnosti SentiOne.

Vyjádří-li se výsledky v procentech, Zeman obdržel 40,81 %, Jiří Drahoš 19,15 %, Mirek Topolánek 14,12 % a Michal Horáček 12,04 %.

Počet zmínek o prezidentských kandidátech podle analýzy SentiOne.

Měřený zájem internetového publika ale nemusí vůbec odpovídat skutečné ochotě toho kterého kandidáta volit. Možná i naopak, protože ačkoli Zeman obdržel nejvíce zmínek, je také vítězem v počtu negativních komentářů. Získal  jich 73,44 %. Druhý Jiří Drahoš na tom byl obdobně se 72,48 % negativních zmínek. Mirek Topolánek jich měl 71,76 %, Michal Horáček 66,99 % a Pavel Fischer 66,28 %.

Přičemž není bez zajímavosti, že většina všech komentářů, které se týkají prezidentských kandidátů, je negativní.

Seniment analýza, Miloš Zeman.

Analýza SentiOne také zaznamela vstup bývalého premiéra a předsedy ODS Mirka Topolánka do prezidentské volby. Největší množství zmínek se objevilo 5. listopadu, kdy oznámil kandidaturu. Pak ale zájem internetového publika opadl.

"Zajímavé je, že po týdnu velkého humbuku kolem Topolánka konverzace opět ustaly a dostaly se relativně do normálu bez výraznějších výkyvů," uvádí analýza.

Z analýzy také vyplývá, že se k prezidentské volbě "na internetu" mnohem více vyjadřují muži než ženy. V množství zmínek u každého z kandidátů jednoznačně převládají. U Jiřího Drahoše jejich podíl přesahuje 70 procent. U ostatních je jen o málo menší.

První kolo prezidentské volby se uskuteční 12. a 13. ledna 2018. Druhé kolo připadá na 26. a 27. ledna. O hlasy voličů bude usilovat devět mužů. Občanské podpisy nasbírali fyzikální chemik Jiří Drahoš, spisovatel a textař Michal Horáček a prezident Miloš Zeman. S podporou senátorů jdou do voleb diplomat Pavel Fischer, lékař a pedagog Marek Hilšer a expremiér, nyní manažer Mirek Topolánek. Poslanecké podpisy mají producent Petr Hannig (Rozumní), prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté) a bývalý šéf Škody Auto podnikatel Vratislav Kulhánek (ODA).

Celou analýzu si můžete přečíst zde:

Report Volba Prezidenta 2018 by IHNED.cz on Scribd

Související