Bývalý pražský primátor Tomáš Hudeček se z hlavního města odstěhoval. Odteď je jeho domovem Ostrava. Politik narozený v Olomouci, jenž v barvách TOP 09 řídil hlavní město v letech 2013 a 2014, tvrdí, že ke změně bydliště jej přiměly jednak rodinné důvody - v moravskoslezské metropoli má část příbuzných z manželčiny strany -, ale poměrně významnou roli prý sehrály i nezadržitelně rostoucí ceny pražských nemovitostí. “Ani člověk jako jsem já - relativně dobře situovaný s nadprůměrným příjmem - si v Praze už nemůže dovolit koupit nebo pronajmout byt,” prohlašuje v rozhovoru pro HN Hudeček.

Nynější řadový a bezpartijní pražský zastupitel, který o rozvoji a budoucnosti měst přednáší na několika vysokých školách, odmítá, že by za krizovou situaci, kdy výstavba vázne a cena metru čtverečního v pražském bytě se už blíží hranici 100 tisíc korun, nesl spoluvinu. ”Moje vina je nulová. Já udělal vše pro to, aby se výstavba urychlila,” přenáší odpovědnost na své následovníky v čele s primátorkou Adrianou Krnáčovou.

Neutuchající rychlý růst cen pražských bytů i nájmů mnozí politici svalují na fenomén Airbnb, zvyšování daní a investice cizinců. Vy vidíte jiné důvody?

Důvodů je určitě vícero a je třeba říci, že zdražování se dnes týká celé České republiky s výjimkou problémových regionů. Pokud dnes například chcete koupit solidní byt v mé rodné Olomouci, třeba i ve staré zástavbě, tak za něj musíte také dát 4,5 nebo 5 milionů. Když to samé chcete udělat v Praze, u devadesátimetrového bytu někde v širším centru, tak zaplatíte 9 až 10 milionů. V hlavním městě je to zdražování jednoznačně nejdramatičtější. Stále jste samozřejmě schopen koupit i tady byt za 1,7 milionu, ale je někde v suterénu s jedním malým oknem. Pokud nevlastníte nějakou firmu, kterou můžete prodat, nebo už nemáte nějakou jinou nemovitost jako protihodnotu, tak i jako příslušník střední třídy si takový byt už nemůžete dovolit. Nikdy v životě na něj nevyděláte, i když vy a vaše žena budete mít nadprůměrné příjmy a omezíte se jen na jedno dítě.

Já o tom přednáším studentům a ta přednáška je pro ně velmi depresivní. Oni nevěřícně koukají, když jim říkám, vy v Praze bydlet nebudete, pokud nemáte tatínka podnikatele nebo sami nebudete podnikat v nějakém superbyznysu. Nikdy na to nevyděláte.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 80 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.