Předsedou pirátů bude další dva roky Ivan Bartoš. Do funkce ho v sobotu opětovně zvolilo celostátní fórum strany, v internetovém hlasování získal 276 z 293 odevzdaných hlasů. Bartoš ve volbě předsedy neměl protikandidáta. Před volbou řekl, že piráti budou ve sněmovně konstruktivní opozicí, v příštím volebním období by se ale měli aktivně zapojit do sestavování vlády.

Bezprostředně po zvolení Bartoš poděkoval členům za podporu i za jejich práci ve volbách. Zopakoval, že si piráti musí do budoucna klást vysoké cíle.

"Vize musí být smělé. Kdybychom byli při zemi, tak nikdy nejsme tam, kde jsme teď," řekl.

Na pozdější tiskové konferenci uvedl, že by se piráti nyní měli soustředit na posilování ve svých baštách a mimo jiné by v podzimních komunálních volbách měli usilovat o vítězství v Praze. Pirátská strana by se podle Bartoše do budoucna měla stát hlavní liberální demokratickou politickou silou v Česku.

Piráti by také neměli zavádět kvóty na zastoupení žen ve straně, uvedl Bartoš. Vyjádřil přesvědčení, že kvóty samy o sobě mohou pouze upozornit na problém, ale nemohou ho vyřešit. Piráti by podle něj měli jít příkladem ostatním a vytvářet pro ženy takové prostředí, aby se v rámci strany dokázaly prosadit bez kvót nebo bez principu střídavého zastoupení.

Zdůraznil, že pro další růst podpory pirátů je třeba, aby splnili své sliby ze současných voleb a aby neztratili pokoru.

"I opoziční práce, když se dělá dobře, se nakonec přetaví v hlasy a pirátská strana roste," řekl Bartoš v kandidátském projevu.

"V následujícím volebním období, pokud budeme pracovat tak, jak jsme voličům slíbili, máme šanci na to v dalších volbách výrazně uspět a porazit třeba i nyní nejsilnější hnutí ANO. Je to cílem, měli bychom se podílet aktivně na sestavování vlády v dalším volebním období," řekl Bartoš. Menšinovou vládu, kterou nyní sestavil předseda ANO a premiér Andrej Babiš, se piráti podpořit nechystají. Bartoš rovněž odmítl, že by piráti mohli podpořit případný druhý kabinet premiéra Babiše, pokud ve středu menšinová vláda ANO nezíská důvěru sněmovny. Strategie, kterou strana přijala před volbami, spolupráci s Babišem vylučuje a piráti ji nehodlají odvolávat. Bartoš ale uvedl, že pirátští poslanci jsou připraveni podpořit ve sněmovně vládní návrhy, které budou v souladu s jejich programovými prioritami.

Za své cíle v roli předsedy strany označil Bartoš proměnu pirátů v decentralizovanou politickou sílu, která bude mít zastoupení ve všech regionech a umožní uplatnění v politice schopným lidem, kteří dosud byli politickou praxí znechuceni. Chce také pracovat na transparentnějším fungování sněmovny a prosazovat v dolní komoře parlamentu pirátské priority. Připomněl, že první návrh zákona, který by zrušil výjimku ČEZ z registru smluv, už piráti předložili.

Bartoš v sobotu po své kandidátské řeči zhruba hodinu čelil dotazům svých spolustraníků a zástupců veřejnosti. Ptali se ho například na senátní volby. Podle Bartoše by strana ráda měla časem svůj senátní klub.

Bartoš také potvrdil, že v prezidentské volbě strana nepodpoří žádného kandidáta.

Uvedl, že sám sice své preference oznámí, volba je ale odpovědnost každého jednotlivce. Podotkl také, že nemá sympatie, které by ho vedly k hlasování pro úřadujícího prezidenta Miloše Zemana.

"Já bych chtěl apelovat na to, aby lidé šli volit v těchto volbách. A hlavně aby nehledali někoho, kdo jim poradí, koho mají volit. Aby si řekli, co má dělat prezident, jakou si přejí Českou republiku za pět nebo více let, a šli volit podle toho. Protože informovaná volba je teprve bohatství demokracie," řekl Bartoš. "Zvolení či nezvolení toho či onoho je osobní zodpovědnost každého člověka. Toho, co volí, i toho, co se rozhodne, že volit nebude," uvedl.

Sám hodnotí postoje jednotlivých kandidátů a před volbami hodlá oznámit, pro koho bude hlasovat. Sympatie k Zemanovi ale nemá. "Prezident Zeman je už starý člověk, má zdravotní problémy, jeho výroky v zahraniční politice nejsou v souladu se zahraniční politikou České republiky, kterou určuje vláda České republiky," řekl.

Bartoš také řekl, že Zeman polarizuje společnost. "Moje požadavky na prezidenta jsou, aby to byl slušný čestný člověk, aby urovnával rozbroje v české společnosti," uvedl.

Piráti na svých stránkách zavedli nezávaznou anketu pro své členy a příznivce, kteří diskutují o tom, kterého prezidentského kandidáta považují za nejvhodnějšího. Největší podporu dosud vyjadřují diskutující Marku Hilšerovi, Jiřímu Drahošovi a Michalu Horáčkovi.

Sedmatřicetiletý Bartoš stál u zrodu České pirátské strany a jejím předsedou byl od roku 2009 do roku 2014 a opět od roku 2016. Loni poprvé dovedl piráty do sněmovny, získali 22 poslanců a stali se třetím nejsilnějším uskupením v dolní komoře.

První místopředsedkyní se stala Olga Richterová

První místopředsedkyní pirátů se stala poslankyně Olga Richterová. Dalšími místopředsedy se stali poslanec Radek Holomčík, předseda poslaneckého klubu Jakub Michálek a poslanec Mikuláš Peksa. Richterová a Holomčík jsou v předsednictvu nováčky, nahradili místopředsedu sněmovny Vojtěcha Pikala a Martina Šmída, kteří už nekandidovali.

Richterová získala ve druhém kole volby 198 z 276 odevzdaných hlasů. Pro Holomčíka hlasovalo 162 pirátů, pro Michálka 152 a pro Peksu 136. Do předsednictva se nedostali poslanec Petr Třešňák a ředitel vydavatelství Altar Martin Kučera, kteří shodně získali 130 hlasů.

Už v prvním kole neuspěli ředitel zdravotnické neziskové organizace InAverz Zdeněk Hřib a vysokoškolský pedagog Giuseppe Maiello. Maiellovi ještě před fórem vytýkali v internetových diskusích někteří členové pirátské strany jeho postoje k zahraniční politice.

"Čekají nás změny, máme o něco více lidí, ale pořád jsme stranou, která je na počet členů poměrně malá. Doufám, že budeme i dál táhnout za jeden provaz a výsledky nám to za čtyři roky vrátí," řekl po volbě Michálek. Holomčík uvedl, že hlasování bere jako zprávu o tom, že piráti chtějí více působit i na venkově. Podle Peksy je jeho zvolení potvrzením toho, že proevropský kurz strany dál platí.

Funkční období všech členů předsednictva je dvouleté.

Zasedání celostátního fóra v Brně se zúčastnily zhruba dvě stovky pirátů, další členové strany ale mohou hlasovat po internetu.