Menšinová vláda předsedy hnutí ANO Andreje Babiše schválila novou verzi programového prohlášení, návrh je oproti původnímu znění kratší a doplnila ho úvodní pasáž. Nově také zahrnuje slib vlaků zdarma pro důchodce a studenty. Menšinový kabinet s dokumentem předstoupí před sněmovnu, až bude ve středu poslance žádat o důvěru.

Premiér Babiš po jednání vlády uvedl, že programové prohlášení již zaslal předsedům sněmovních stran.

V preambuli vláda hovoří o prioritách, mezi nimi jsou příprava změny systému penzí, evropská agenda, digitalizace státu, strategický investiční program, posílení bezpečnosti a reforma státu.

"Vypadly některé formulace, které se opakovaly, a některé nadbytečné texty," uvedl Babiš na tiskové konferenci.

Rozšířit program o železnici zdarma pro důchodce nad 65 let a studenty do 26 let se Babiš podle svých slov rozhodl během víkendu. Jde podle něj o ukázku toho, jak jeho kabinet chce pracovat pro lidi.

Babiš počítá s tím, že vláda ve středu důvěru nedostane. "Za nás předpokládáme, že důvěru nezískáme," uvedl. Zopakoval, že na vině jsou představitelé dalších stran, kteří podle něj odmítli s ANO jednat. Menšinová vláda je podle Babiše příležitostí, "aby byl kabinet akceschopnější a byl potlačen nesmyslný a škodlivý resortismus".

Kabinet také uvádí, že nebude do státní správy dosazovat politické nominanty, naopak státní správu otevře a odpolitizuje.

Ve sněmovně je vláda podle prohlášení ve snaze nalézt maximální možný konsenzus připravena do plnění svých priorit a programového  prohlášení zapojit i odborníky opozice.

Návrh programového prohlášení kabinet upravil podle připomínek Svazu měst a obcí, zástupců seniorů a výsledků jednání tripartity, řekl premiér.

Oproti návrhu prohlášení, které vláda publikovala v polovině prosince, je v upraveném dokumentu podle ministryně Kláry Dostálové (za ANO) zmíněno sociální bydlení a dostupné bydlení pro skupiny, jako jsou
senioři a matky samoživitelky.

Vláda v programovém prohlášení nově slibuje také zákon o všeobecném referendu, které je jedním z klíčových bodů programu hnutí SPD Tomia Okamury.

"Doplníme ústavní systém o zákon o všeobecném referendu za přísného respektování článku 6 Ústavy," uvádí vláda bez dalších podrobností v dokumentu v sekci nazvané Právo a spravedlnost. Zmíněný článek zakotvuje princip vlády většiny a ochranu menšin. Konkrétně stanoví, že "politická rozhodnutí vycházejí z vůle většiny vyjádřené svobodným hlasováním" a že "rozhodování většiny dbá ochrany menšin".

Vláda neupřesnila, jaké parametry by referendum mělo mít - tedy například jak velká účast by znamenala, že je výsledek hlasování závazný, nebo na jaké otázky by se referendum mohlo vztahovat.

Zástupci ANO se v minulosti vyjadřovali skepticky k požadavku hnutí SPD, aby bylo možné vypisovat i referendum o vystoupení z EU.

Ústava obecné referendum předpokládá, příslušný návrh zákona ale zákonodárci nikdy neschválili. Lidové hlasování se může konat jen na obecní a krajské úrovni, pro jeho platnost zákon stanoví několik podmínek.

Menšinový kabinet se kvůli programovému prohlášení sešel v pondělí odpoledne na Úřadu vlády mimořádně. Ve středu, kdy ho představí Poslanecké sněmovně, jednání dolní komory začne v 10:00, o hodinu později by před poslanci měl vystoupit prezident Miloš Zeman, který plánuje vládu podpořit. Avizoval už také, že v případě druhého pokusu o sestavení vlády opět osloví Babiše.

Související