O důvěře vládě Andreje Babiše rozhodne sněmovna nejspíš až v úterý 16. ledna. Poslanci totiž ve středu večer odhlasovali přerušení jednání kvůli schůzi mandátového a imunitního výboru, kterou svolaly ANO a SPD. 

Podle poslance Pirátů Jakuba Michálka chtějí ANO a SPD, aby výbor na své úterní jednání k případu Čapí hnízdo přizval další lidi. Pozván má být podle Michálka bývalý detektiv Jiří Komárek, který má údajně kompromitující informace na vyšetřovatele kauzy Pavla Nevtípila. 

Michálek připomněl, že Komárek byl nepravomocně odsouzen za nařčení policejního prezidenta Tomáše Tuhého z "brutálního" úniku informací. Další člen výboru a šéf klubu TOP 09 Miroslav Kalousek podotkl, že Komárek je v postavení nepravomocně odsouzeného lháře. Nevidí jediný důvod, proč by měl být pozván na slyšení před výbor. "Nepřísluší nám, abychom se vyptávali lidí, kteří s věcí nemají nic společného," řekl.

Úterní schůze mandátového a imunitního výboru je naplánovaná na ráno a mají na ní přijít i Andrej Babiš a Jaroslav Faltýnek. Je tak možné, že ještě před pokračováním jednání o důvěře vládě budou poslanci znát názor výboru na případné vydání obou mužů v kauze Čapí hnízdo.

Ještě před přerušením středeční schůze sněmovny zaznělo od zástupců všech stran, že vládu hnutí ANO nepodpoří. Jediným, kdo Babišův kabinet podpořil, byl prezident Miloš Zeman. Ten uvedl, že vláda sice "velmi pravděpodobně" důvěru sněmovny nezíská, ale že Babišovi dá druhou šanci. Vyzval ho ale, aby si před dalším pokusem vyjednal pro svůj kabinet dostatečnou podporu ve sněmovně. Dá mu na to dostatečný časový prostor. 

Zeman uvedl, že podpora některé z dalších stran Babišově vládě by mohla být založena na svornících, které jsou už v programovém prohlášení současného kabinetu. Zemanovi připomíná švédský stůl, z něhož si každý může vybrat, co chce.

K osobě premiéra Zeman uvedl, že poslanci by v jeho případě měli ctít presumpci neviny. Neměli by si hrát na vyšetřovatele kauzy Čapí hnízdo, v níž Babiš figuruje, řekl prezident. Připomenul také, že vyšetřování může trvat dlouho, jako se to ukázalo v případě jiných politiků.

Andrej Babiš už oznámil, že pokud jeho vláda důvěru nezíská, podá 17. ledna demisi. Prezidentův požadavek na získání většiny 101 hlasů pro případný druhý pokus o vyslovení důvěry pak považuje za logický a standardní.

Otázkou je, kdo by mohl jeho příští kabinet podpořit. Během středečního jednání to totiž ostatní strany vesměs odmítly. A to i přesto, že Babiš připomněl, že jeho vláda má ve svém prohlášení i některé body z jejich programů. 

Kabinet například na svém středečním jednání podpořil komunistický návrh na zdanění církevních restitucí. Podle Babiše jsou náhrady prodražené a byly schváleny za podivných okolností. Premiér zároveň prohlásil, že jeho vláda chce hnout s digitalizací státní správy, o kterou usilují hlavně Piráti. Babiš proto navrhuje vytvoření postu vládního zmocněnce pro IT a digitalizaci. Na poslední chvíli se do programového prohlášení vlády dostalo i jízdné zdarma pro seniory a studenty, které svým voličům slibovali sociální demokraté. Podobně chtějí ministři prosadit zákon o všeobecném referendu, které je dlouhodobým tématem Tomia Okamury a jeho SPD.

Záznam jednání sněmovny:

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
10.1.2018 22:55 | Dnešní online přenos končí

Vážení čtenáři, dnešní online reportáž je u konce. Děkujeme za pozornost! 

10.1.2018 22:15 | Vondráček odmítá, že by pozváním bývalého detektiva Komárka překračoval výbor své úkoly

Šéf sněmovny Radek Vondráček (ANO) odmítl spojitost hlasování o důvěře Babišově vládě a hlasování o vydání Babiše a Faltýnka ke stíhání. Piráti či lidovci chtějí hlasování o vydání předřadit rozhodování o důvěře. "Není podmíněno, aby jedno probíhalo po druhém," uvedl. Odlišná situace by podle něj byla, kdyby poslanci například deklarovali, že by v případě nevydání změnili svůj názor a podpořili vládu. Všechny strany kromě ANO slibují hlasovat proti Babišově vládě.

Vondráček odmítá, že by pozváním bývalého detektiva Komárka překračoval výbor své úkoly, jak tvrdí zástupci opozičních stran. "Podle jednacího řádu má provést urychleně nutná šetření, jestliže se většinově rozhodne, že je něco nutné, tak je to v souladu s jednacím řádem, a nechť to ti ostatní respektují," řekl.

10.1.2018 22:14 | Šéf sněmovny Vondráček obhajuje ANO

10.1.2018 21:41 | Malá: Bývalý detektiv mluvil o vztahu policejního vyšetřovatele Čapího hnízda s mafií

Bývalý detektiv Jiří Komárek mluvil podle poslankyně ANO Taťány Malé o vztahu policejního vyšetřovatele Čapího hnízda s mafií. Výbor považuje za důležité se s takovou informací seznámit, proto se jeho členové za ANO připojili k hnutí Svoboda a přímá demokracie s žádostí, aby se Komárek zúčastnil úterního jednání, řekla novinářům.

Malá potvrdila prohlášení představitelů KDU-ČSL, že výbor by měl podle příslibu ANO do úterý 14:00 přijmout usnesení, zda doporučuje vydání předsedy ANO a premiéra Andreje Babiše a jeho místopředsedy Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání v kauze Čapí hnízdo.

10.1.2018 21:25 | Komentář Martina Fendrycha

10.1.2018 21:14 | Michálek: Komárka se budeme ptát, jaký má vztah k panu Babišovi

Jakub Michálek z imunitního a mandátového výboru (MIV) uvedl, že byl přijat návrh usnesení, aby byl pozván na přístí jednání výboru od osmi hodin ráno Jiří Komárek. "Nás to znepokojuje, protože je nyní nepravomocně odsouzen. Pak byl také přeřazen tak, aby pracoval pod Andrejem Babišem," řekl Michálek po jendání výboru.

"Také se trochu obávám toho, že byť ANO dalo závarek, že jednání skončí do dvou hodin, tak aby bylo rozhodnuto před pokračováním jednání o důvěře vládě, může to mít svá rizika. Proto jsem navrhoval, aby MIV začal jednat už v sedm hodin ráno. To se však neschválilo," uvedl místopředseda Pirátů. "My se pana Komárka budeme ptát, jaký má vztah k panu Babišovi a jeho hnutí," uzavřel. 

10.1.2018 21:13 | ANO a SPD rozhodly o tom, že výbor na jednání pozve bývalého detektiva Jiřího Komárka

Mandátový a imunitní výbor hlasy poslanců ANO a SPD rozhodl o tom, že na své jednání pozve bývalého detektiva Jiřího Komárka. Poslanci KDU-ČSL, TOP 09 a Piráti považují takové pozvání přinejmenším za podivné.

10.1.2018 21:11 | Kalousek: Nejsme vyšetřovací komise. Kolegové, kteří toto prosadili se dopustili nehoráznosti

Miroslav Kalousek komentuje jednání mandátového a imunitního výboru. "Výboru nepřísluší věc vyšetřovat a předvolávat si jakékoli svědky. Není možné zvát si libovolné svědky. Nejsme ani vyšetřovací komise. Kolegové, kteří toto prosadili se dopustili nehoráznosti," řekl. 

10.1.2018 20:54 | Dané slovo platí, věří Bartošek tomu, že to ANO nebude protahovat

10.1.2018 20:48 | Jsou poslanci, pro které při rozhodování o vydání bude důležité usnesení mandátového výboru, říká Bělobrádek

"Jsou poslanci, pro které při rozhodování o vydání Andreje Babiše a Jaroslava Faltýnka bude důležité usnesení mandátového výboru. Je komfortní, aby co nejvíc poslanců si ještě názor mohlo udělat," dodal předseda lidovců Pavel Bělobrádek.