Komunální politici, kteří kromě práce pro obec mají ještě stálé zaměstnání, budou muset stejně jako ostatní funkcionáři zveřejňovat majetkové přiznání. Vláda ve středu odmítla možnost, aby se na tyto takzvané neuvolněné politiky povinnost nevztahovala. 

S návrhem na změnu zákona o střetu zájmů přišla skupina poslanců v čele s lidovci Markem Výborným a Pavlem Bělobrádkem. "Neuvolněného funkcionáře, který bere odměnu v řádu stokorun až tisícikorun, nelze srovnávat s politiky, kteří své funkce vykonávají jako hlavní povolání za odměnu v řádu desítek, respektive stovek tisíc korun," stojí v jejich návrhu.

Podle poslanců hrozí, že v řadě menších obcí bude kvůli této povinnosti prakticky nemožné sehnat na kandidátky dostatek kvalitních lidí. Volby do obecních zastupitelstev budou letos na podzim. 

Předkladatelé novely poukazují také na to, že nahlížení do seznamu majetku jednotlivých starostů či místostarostů je umožněno komukoliv. "Centrální registr se tak stane doslova výkladní skříní pro zloděje, tedy místem, kde si kriminálně závadové osoby mohou vyhlédnout své oběti," tvrdí poslanci v návrhu.

Novelu už v připomínkovém řízení odmítla ministerstva vnitra i spravedlnosti. "Neuvolnění starostové se rozsahem vlivu na nakládání s majetkem obce neodlišují od osob, které jsou, co se týče vykonávané funkce, v totožném postavení, avšak jsou pro výkon funkce uvolněné," myslí si zástupci ministerstva vnitra.

Současná podoba zákona o střetu zájmů, která je platná od loňského září, přikazuje komunálním politikům zveřejnit veškerý svůj majetek na internetu. K tomu byl zřízen takzvaný centrální registr oznámení, který bude spravovat ministerstvo spravedlnosti.

Související