Všichni hlavní aktéři včetně premiéra Andreje Babiše dopředu vědí, jak to dopadne, divadlo přesto pokračuje. Jednobarevná menšinová vláda hnutí ANO si na oficiální potvrzení, že jí sněmovna nedá důvěru, musí ještě počkat. Ve skutečnosti o to, co udělají poslanci, vůbec nejde. Za normálních okolností by jejich "ne" vládě (v Česku zatím postihlo jen Mirka Topolánka a Jiřího Rusnoka) bylo bráno jako ostuda a politické zemětřesení. Nic z toho si však Babiš ani náznakem nepřipouští, ani připouštět nemusí. Se svým kabinetem bude i bez důvěry v poklidu dál třímat moc, byť už avizoval, že v případě neúspěchu ve sněmovně půjde od příští středy o kabinet v demisi. Prezident Miloš Zeman totiž přímo ve sněmovně zopakoval, že Babiše jmenuje předsedou vlády i napodruhé, i když až ve chvíli, kdy mu přinese papír se 101 podpisy poslanců podporujících jeho tým (vidíte, voliči, jak jsem státotvorný?). Což může být za týden, ale teoreticky taky za šest měsíců nebo za rok. Zároveň je současný kabinet neodvolatelný sněmovnou, protože vyslovit nedůvěru něčemu, co důvěru ani nemá, by byl nonsens.

Prezidentovi tak, zdá se, na samém sklonku funkčního období vychází věc, s níž pohořel na začátku svého prezidentování před pěti lety. Má svou vládu, která je na něm závislá. A parlament si může tak akorát bouchat do stolu. Jedině sám Zeman bude moci případným jmenováním jiného nového premiéra a kabinetu poslat Babiše od válu. Což je před dvoukolovou volbou prezidenta docela vykutálená pojistka, jak si pohlídat spojence a jeho podporu.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru