Ve 14 hodin se v pátek otevřely volební místnosti. Češi si podruhé volí přímo svého prezidenta. Proti sobě stojí devět kandidátů: bývalý šéf Akademie věd ČR Jiří Drahoš, bývalý velvyslanec ve Francii Pavel Fischer, hudebník a předseda strany Rozumní Petr Hannig, lékař a aktivista Marek Hilšer, podnikatel a textař Michal Horáček, prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek, bývalý šéf mladoboleslavské Škody Auto Vratislav Kulhánek, expremiér a bývalý šéf ODS Mirek Topolánek a současný prezident Miloš Zeman.

Volby prozatím postihl jeden incident. Ve volební místnosti v pražských Lužinách, kam přišel volit prezident Miloš Zeman, se do půli těla vysvlékla žena, a vrhla se směrem k prezidentovi. Proti ženě zakročila ochranka, Zeman z místnosti podpírán ochránci odešel. Po několika minutách se prezident vrátil a odvolil.

Favoritem bookmakerů sázkových kanceláří zůstává Miloš Zeman s kurzy 1,5 : 1 až 1,67 : 1. V posledním týdnu si polepšil Jiří Drahoš (kurzy 2,75 : 1 až 2,95 : 1). U Michala Horáčka se naopak šance na vítězství snížily (15 : 1 až 21 : 1). Mirek Topolánek má kurzy 40 : 1 až 41 : 1. Objem přijatých sázek se blíží 120 milionům korun a už nyní překonal rekord v politických sázkách z loňských sněmovních voleb.

Volební místnosti jsou otevřené v pátek od dvou hodin odpoledne do deseti hodin večer. V sobotu pak mohou lidé hlasovat od osmi od rána a volební komise jednotlivé místnosti uzavřou ve čtrnáct hodin.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
12.1.2018 22:49 | On-line přenos končí

Vážení čtenáři, dnešní on-line reportáž je u konce. Dění kolem volby prezidenta budeme sledovat opět zítra. Děkujeme za pozornost! 

12.1.2018 22:27 | Chovanec volil Zemana, země podle něj potřebuje otcovský přístup

Statutární místopředseda ČSSD Milan Chovanec volil v prvním kole prezidentských voleb Miloše Zemana. Svou podporou Zemanovi se v posledních dnech nijak netajil, má s ním dlouhodobě korektní vztahy. Chovanec to řekl poté, co po 21:00 vhodil svůj hlasovací lístek ve volební místnosti v Plzni.

"Je to člověk, který pomáhá českému průmyslu v zahraničí, je to člověk, který mluví s občany, je to člověk, který má zájem o Českou republiku," vyjmenoval Chovanec důvody, z nichž se rozhodl pro Zemana. Země podle něj potřebuje zklidnění a potřebuje otcovský přístup. 

12.1.2018 22:02 | První den volby prezidenta skončil, zájem byl značný

První den přímé volby prezidenta v Česku dnes po osmi hodinách hlasování ve 22:00 skončil. Provázel jej podle očekávání vysoký zájem voličů. Zbývající budou mít příležitost ještě v sobotu. 

12.1.2018 21:52 | Aktivistce na Ukrajině hrozí trest až pěti let vězení

Za loňskou akci s Lukašenkem a Porošenkem v Kyjevě hrozil aktivistce Femenu Diašové na Ukrajině trest až pěti let vězení a nesměla opustit zemi. Není ale jasné, jak soud nakonec rozhodl a jak se Diašová mohla dostat v lednu do Prahy.

12.1.2018 21:50 | Málo lidí hlasovalo v Karlovarském či Ústeckém kraji

Naopak málo lidí v porovnání s průměrem hlasovalo v Karlovarském kraji, kde před 21:00 svůj hlas odevzdala nejčastěji jen třetina voličů. Téměř 40 procent lidí už volilo v některých okrscích v Sokolově, naopak v Karlových Varech, ve Verušičkách na Karlovarsku nebo v Kynšperku nad Ohří to byla necelá třetina občanů.

V Ústeckém kraji ve velkých městech hlasovala zhruba třetina voličů, na venkově to bylo kolem 45 procent. Například ve vyloučených lokalitách, jako je mostecký Chanov nebo ústecké Předlice, je účast minimální, uvedla mluvčí kraje Lucie Dosedělová.

12.1.2018 21:50 | Největší zájem je v Praze

Zřejmě největší zájem o volby byl zatím v Praze, kde po 20:00 účast překročila 40 procent. Nejvyšší byla v Praze 6. "Máme nyní účast 48,22 procenta," uvedl mluvčí radnice Ondřej Šrámek. Podle něj nynější volby přilákaly více lidí než loňské sněmovní i prezidentské před pěti lety.

12.1.2018 21:49 | Prezidenta si do pozdního večera vybraly asi dvě pětiny voličů

Prezidenta si do dnešního pozdního večera přišly vybrat v průměru dvě pětiny voličů. Vyplývá to z informací od volebních komisařů. Zájem nebyl ve všech krajích a obcích stejný, pohyboval se od 30 do 50 procent. 

prezidentské volby 2018

12.1.2018 21:36 | V Krkonoších zvyšují zájem o volby rekreanti

Volební účast v Královéhradeckém kraji je zhruba 30 procent. Více lidí dnes přišlo na Trutnovsku, kde se zároveň koná i druhé kolo doplňovacích voleb do Senátu a kam také zasahují Krkonoše. Volí tu stovky rekreantů na voličské průkazy. Ve 20:00 byla volební účast v Hradci Králové přibližně 43 procent a v druhém největším městě v kraji Trutnově okolo 30 procent. Krkonošská lyžařská střediska hlásí i přes 40

12.1.2018 21:15 | V Bedřichově stáli zájemci o prezidentské volby frontu

V oblíbeném zimním středisku Jizerských hor Bedřichově dnes stáli zájemci o prezidentské volby frontu. Není to ale nic neobvyklého, podobně to tu vypadalo i před pěti lety. K volbám tu zamířilo hodně rekreantů, kteří tráví víkend na chalupách nebo vyrazili za sněhem. Přišlo už 230 lidí s voličskými průkazy, z místních odvolilo asi sto lidí, řekla zapisovatelka volební komise na tamním obecním úřadu Regína Keltnerová.

12.1.2018 19:29 | O volby je zájem

Související