V pátek a v sobotu pracují nebo vyrazili na hory lyžovat, zároveň ale chtějí v prezidentské volbě podpořit svého kandidáta. Řešením je v takových případech voličský průkaz, s nímž člověk může hlasovat v kterékoli z asi 15 tisíc volebních místností po celém Česku. Průkazy vydávají obce, které hlásí až dvojnásobný počet žádostí oproti historicky první přímé volbě hlavy státu před pěti lety.

Voliči si mohou vybrat, zda chtějí průkaz jen pro jedno ze dvou kol voleb, nebo rovnou pro obě. Žádat mohou poštou nebo osobně přímo na magistrátu či obecním úřadě. O průkaz na druhé kolo je možné žádat písemně do 19. ledna, osobně pak do 24. ledna.

Rekord padl například v Plzni. "S 1900 průkazy pro první kolo jde o největší zájem voličů o voličské průkazy v historii voleb v Plzni," uvedla mluvčí krajského města Eva Barborková. Pro obě kola úřady plzeňských městských obvodů vydaly více než 3500 průkazů. Při loňských volbách do sněmovny to bylo 1843, při prezidentské volbě v roce 2013 pak 1468 průkazů.

Nárůst zaznamenaly například také Pardubice, Jablonec nad Nisou či Olomouc. V Opavě dokonce kvůli většímu zájmu rozšířili úřední hodiny. "Zájem je skutečně obrovský. Současná čísla jsou dvojnásobně vyšší, než tomu bylo v roce 2013," řekl mluvčí opavského magistrátu Roman Konečný.

Liberecký magistrát vydal pro letošní obě kola volby 1948 voličských průkazů, před pěti lety to bylo o sto méně. "Důvodem nárůstu může být i větší informovanost voličů v médiích oproti předcházejícím volbám, což hodnotím velmi kladně. Konečně se ve zprávách věnuje pozornost informacím, které jsou pro voliče zásadní," říká vedoucí libereckého správního a živnostenského odboru Jitka Štíchová.

Celorepublikový počet vydaných voličských průkazů zatím není znám. "Až zpětně zjistíme, kolik voličů hlasovalo na voličský průkaz. Právo hlasovat touto formou nemusí nakonec všichni využít," řekl náměstek ministra vnitra pro legislativu a státní správu Petr Mlsna.

Politolog z Fakulty sociálních věd UK Kamil Švec připouští, že by za nárůstem žadatelů o průkaz mohl být celkově větší zájem o letošní prezidentskou volbu. "Situace je tentokrát trochu vyhrocená tím, že voliči se mohou vyjádřit buď pro, nebo proti stávajícímu prezidentovi. Před pěti lety nikdo neobhajoval," vysvětluje Švec. Účast by podle něj mohla být mírně vyšší než při posledních sněmovních volbách, kdy k urnám přišlo téměř 61 procent voličů. "Vybírá se mezi devíti kandidáty, kteří jsou ve srovnání s politickými stranami zřetelnější. Volič si spíš vybere mezi jednotlivci než mezi stranami," domnívá se politolog.

Města uvádějí, že i ve srovnání s podzimními sněmovními volbami zájem o voličský průkaz vzrostl. Například v Ostravě jde zhruba o pětiprocentní nárůst. "Vysvětlení je jediné – vyšší informovanost voličů, že pokud mají voličský průkaz, nemusí nutně volit ve 'svém' okrsku," uvedla ostravská mluvčí Andrea Vojkovská.

"Zájem je určitě vyšší než při sněmovních volbách na podzim," potvrzuje náměstek Mlsna. Voliči si podle něj hlasování na voličský průkaz postupně oblíbili, protože jim to umožňuje neomezovat svůj víkendový program. Obzvlášť nyní, během lyžařské sezony. "Víme, že je to dlouhodobý trend. Pokud volby připadají na zimní sezonu, tak hodně voličů volí s průkazem v lyžařských centrech, jako jsou Pec pod Sněžkou nebo Špindlerův Mlýn," dodal Mlsna.

Volit chtějí i pacienti. Ve čtyřech nemocnicích Zlínského kraje zájem o mobilní urnu projevilo 261 hospitalizovaných. "Chodím k volbám pokaždé. Beru to tak, že je to moje povinnost, a jsem ráda, že volit můžu," řekla Zdislava Zapletalová, která leží v krajské nemocnici ve Zlíně. Volit v nemocnici je ale možné jen v případě, že se pacient včas nahlásí na speciální seznam voličů. Pokud člověka zdravotní obtíže přepadnou náhle a pár dní před volbami skončí v nemocnici mimo svůj okrsek, voleb se zúčastnit nemůže.

Související