Vítězem prvního kola letošních prezidentských voleb se stal Miloš Zeman. Dosavadní hlavu státu volilo 38,56 procenta lidí. Do volebního finále s ním postoupil bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš, kterému dalo hlas 26,6 procenta voličů. Volit přišlo 61,92 procenta lidí, podobně jako při úvodním kole první přímé prezidentské volby v roce 2013.

Z ostatních kandidátů na dvouciferný výsledek dosáhl pouze diplomat Pavel Fischer, kterému dalo hlas 10,23 procenta lidí. Za ním s těsným odstupem skončil textař a podnikatel Michal Horáček (9,18 procenta hlasů), lékař Marek Hilšer (8,83 procenta) a někdejší premiér Mirek Topolánek (4,3 procenta).

Sobotní on-line reportáž: Prezidentem bude Zeman, nebo Drahoš. Současná hlava státu vyhrála první kolo volby, Drahoš chce do druhého získat voliče ostatních kandidátů

Všichni uvedení nepostupující kandidáti krátce po zveřejnění výsledků hlasování deklarovali pro druhé kolo podporu Jiřímu Drahošovi.

Miloš Zeman může spoléhat například na podporu premiéra Andreje Babiše.

Zeman také již přehodnotil své rozhodnutí neúčastnit se předvolebních televizních debat a před druhým kolem je podle vlastních slov připraven absolvovat diskusi se svým rivalem.

"Pan Drahoš říkal, že by se se mnou velice rád utkal. Vyhovím mu," uvedl Zeman na své tiskové konferenci.

Ze zbývajících kandidátů získal prezident Asociace obranného a bezpečnostního průmyslu Jiří Hynek (Realisté) pouze 1,23 procenta hlasů, vydavatel a producent Petr Hannig (Rozumní) pak 0,56 procenta hlasů a podnikatel Vratislav Kulhánek (ODA) jen 0,47 procenta hlasů.

Oficiální podobu získají výsledky patrně v úterý vyhlášením ve Sbírce zákonů po jejich pondělním projednání ve Státní volební komisi. 

Dění kolem prezidentských voleb sledujeme v on-line reportáži:

 

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
14.1.2018 22:50 | Online přenos končí

Vážení čtenáři, dnešní online reportáž končí. Děkujeme za pozornost! 

14.1.2018 20:23 | Ochranka podle aktivistky byla velmi hrubá

Aktivistiku zastavila během incidentu prezidentova ochranka. Diašová si dnes na postup ochránců stěžovala. "Byli velmi hrubí," uvedla.

14.1.2018 20:21 | Diašová: Byla bych velmi zklamaná, kdyby to Zemanovi ve volbách pomohlo

Diašová má tři dny na to, aby opustila Českou republiku. O tom, jak dlouho svůj čin plánovala, nechtěla Diašová mluvit. Podle některých komentářů její akce mohla vzbudit sympatie k Zemanovi. Diašová s tím však nesouhlasí. "Byla bych velmi zklamaná, kdyby to Zemanovi ve volbách pomohlo. Nevím, jak by se to mohlo stát," řekla.

"Putin je agresor a je nebezpečný. Je to diktátor, a myslím si, že prezident demokratické země nemůže být přítelem diktátora," popsala svou motivaci pro akci.

14.1.2018 20:09 | Komentář k následující kampani druhého kola

14.1.2018 20:01 | Diašové hrozily až dva roky vězení

Za trestný čin výtržnictví hrozily Diašové až dva roky vězení. Verdikt vynesl Obvodní soud pro Prahu 5.

Ukrajinská aktivistka Anželina Diašová

14.1.2018 19:59 | Kriminalisté případ vyšetřovali ve zkráceném případném řízení

Diašová byla od pátečního odpoledne v cele předběžného zadržení, kde mohla podle zákona zůstat maximálně 48 hodin. Kriminalisté případ vyšetřovali ve zkráceném případném řízení, což podle trestního řádu znamená, že žena nebyla obviněna.

K mezinárodnímu hnutí Femen se Diašová připojila v roce 2009. Hnutí vzniklo o rok dříve, proslulo akcemi polonahých aktivistek nejen na Ukrajině a v Rusku, ale také na západě Evropy. Femen se na svém webu hlásí k boji za práva žen s cílem "úplného vítězství nad patriarchátem", ale nepovažuje se za feministické. Své členky označuje za "sextremistky".

14.1.2018 19:47 | Ukrajinka protest mínila jako pokojný

Ukrajinská aktivistka mínila protest jako pokojný, nikomu nechtěla ublížit. Podle jejího názoru by čeští občané mohli opakovaným zvolením Zemana ohrozit suverenitu českého státu, protože současný prezident je ve vleku ruského prezidenta Vladimira Putina, řekla už dřív její obhájkyně. Žena se v pátek k Zemanovi vrhla s výkřiky "Zeman, Putin's slut" (Zeman, Putinova děvka), stejné heslo měla napsané na těle.

Ukrajinská aktivistka Anželina Diašová

14.1.2018 19:45 | Připomeňte si volební incident

 

14.1.2018 19:38 | Aktivistka, která zmařila Zemanovu volbu, dostala podmínku

Ukrajinské aktivistce Anželině Diašové, která v pátek ve volební místnosti v pražských Lužinách polonahá vyběhla před prezidenta Miloše Zemana, pražský soud uložil tři měsíce vězení s roční podmínkou. Čeká ji také roční vyhoštění ze země. Aktivistka hnutí Femen uvedla, že se cítí být nevinná. Novinářům to sdělila advokátka aktivistky Lucie Hrdá. Rozsudek je pravomocný.

"Sedmadvacetiletá žena rozhodnutí soudu přijala, aby se mohla co nejrychleji dostat domů na Ukrajinu," řekla novinářům Hrdá.

14.1.2018 19:27 | O Zemanově soupeři se už šíří dezinformace