Premiér Andrej Babiš chce výrazně změnit zákon o státní službě. Návrh úprav, který mají HN k dispozici, může podle kritiků omezit nezávislost státní správy na politicích.

To by přitom mohlo mít dopady i na schopnost Česka čerpat stovky miliard korun z evropských fondů. Nezávislá státní správa je podle požadavků Evropské komise jednou z podmínek pro to, aby země EU mohly evropské peníze využívat.

Navrhované změny, které Úřad vlády poslal do meziresortního připomínkového řízení, například výrazně omezují působení takzvaných odborných náměstků na ministerstvech. To jsou úředníci, kteří své místo získali díky konkurzu, nikoliv politickému jmenování. Mají garantovat odbornost a kontinuitu státní správy bez ohledu na to, jaká politická strana je zrovna u moci.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.