Premiér Andrej Babiš v úterý ráno ve svém emotivním projevu prohlásil, že se Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF) nezabýval případem předražených zakázek na zdravotní zařízení na severu Čech. O případu přitom OLAF věděl a spolupracoval na něm s českými orgány, které nakonec donutily Krajskou zdravotní, a.s., vrátit část dotace z 352 milionů. Bývalí manažeři společnosti jsou navíc za údajně předražené zakázky stále stíháni.

"OLAF měl na stole žádost, aby vyšetřoval asi krádež za 200 milionů; to se nevyšetřuje. Ale Čapí hnízdo, to se vyšetřuje," řekl premiér Babiš.

Jak ale zjistily Hospodářské noviny, případ, na který upozornila v roce 2009 senátorka Alena Dernerová, OLAF sice opravdu nevyšetřoval tak jako dotace pro Čapí hnízdo, ale jen proto, že případ již detailně rozpracovaly české státní instituce.

Na případ OLAF přitom podle svých slov dohlížel a byl v kontaktu s českými orgány a policií. "Vzhledem k tomu, že národní orgány u daných projektů provedly kontroly a uvalily pokuty, OLAF v září 2013 ukončil svou koordinační činnost v této záležitosti. Role OLAF v tomto společném případě následně skončila a případ byl v rámci OLAF uzavřen," řekla HN mluvčí OLAF Sandra Juncu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.