Fázi "trucovité děcko" máme doufejme za sebou. Momentem, kdy vláda Andreje Babiše nedostala důvěru, končí období, kdy Babiš volal "vy mě musíte nechat vládnout, protože chci a chci a chci", a konečně snad začnou vážná jednání. Zájemci o vládnutí tady jsou a Babiš už také asi pochopil, že nemůže přistupovat k jednání stylem, že jediný přijatelný výsledek je 15:0 pro něj. Takže může druhý pokus o sestavení vlády vyjít? Může, jsou tam však podstatná ALE.

Nejprve je nutno zmínit možnost, že žádný druhý Babišův pokus nebude. Jestliže Miloš Zeman přespříští víkend prohraje prezidentské volby, je představitelné, že Babišovi už druhou šanci nedá a řekne, ať si to vyřeší nastupující Jiří Drahoš v březnu. Zeman sice slíbil, že Babiše jmenuje premiérem i podruhé, ale to nic neznamená.

Otočky úřadujícího prezidenta jsou už příslovečné (naposledy se během dvou dní jeho názor vyvinul od "nepůjdu před volbami do debaty" přes "chci dvě debaty, víc by občany otravovalo" až po "chci čtyři debaty").

Vzhledem k tomu, že se Babiš začal po prvním kole od Zemana odtahovat a vyslovil mu podporu − nepodporu, mohl by se prezident v případě porážky chtít pomstít. Z něčeho takového musí mít předseda ANO ujímání už teď.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru