Menšinová vláda Andreje Babiše (ANO) ve středu schválila svou demisi, v úterý nezískala důvěru sněmovny. Mandát bude vykonávat do jmenování nového kabinetu. Babiš novinářům řekl, že prezidenta Miloše Zemana požádal o termín, kdy mu demisi oficiálně předá.

Původně se mluvilo o tom, že prezident demisi přijme do konce tohoto týdne. To ale později popřel mluvčí Jiří Ovčáček, podle kterého má Miloš Zeman napjatý pracovní program, protože se v Lánech "pečlivě připravuje na názorové televizní duely s protikandidátem". Ovčáček zároveň řekl, že Zeman demisi přijme v ústavně komfortní době, jen se nepodařilo naplnit původní termínový předpoklad.

Očekává se, že Zeman Babiše pověří skládáním nového kabinetu. Jednání s parlamentními stranami by měla začít ve středu. Zeman avizoval, že Babiše tentokrát premiérem jmenuje, až získá podporu většiny sněmovny.

K nejsledovanějším bodům řádné lednové schůze poslanců, která začala ve středu, bude patřit verdikt o vydání premiéra a předsedy ANO Andreje Babiše a místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka k trestnímu stíhání. Poslanci o něm budou hlasovat v pátek. Mandátový a imunitní výbor plénu doporučil, aby oba poslance vydalo.

Dalším se sledovaných bodů byla nominace komunistického poslance Zdeňka Ondráčka do čela sněmovní komise pro kontrolu GIBS. Ondráček totiž ještě před sametovou revolucí působil v pohotovostním pluku VB a jako jeden z jeho členů se v roce 1989 podílel na mlácení demonstrantů. Právě z toho důvodu byla většina poslanců proti tomu, aby Ondráček řídil komisi pro dohled nad bezpečnostními sbory. Pro své zvolení potřeboval poslanec KSČM 94 hlasů, dostal jich ale jen 83. Po jeho nezvolení navíc začala sněmovna tleskat.

Ve sněmovně se ve středu odehrálo také první kolo jednání o sestavení příští vlády. Dosavadní premiér Andrej Babiš pro web iDnes.cz řekl, že o vládě má smysl jednat s ODS, KDU-ČSL a ČSSD, o toleranci s SPD nebo ostatními. Připustil ale, že sociální demokraté ani lidovci nechtějí být ve vládě s někým, kdo je trestně stíhaný. Hnutí ANO si proto podle Babiše musí říct, kdo má být ve vedení. S SPD prý do vlády nechce, protože "Tomio Okamura straší lidi, pořád říká, že tu něco hrozí". 

Zástupci hnutí ANO se pak odpoledne sešli k jednání se špičkami ČSSD. Sociální demokraté představili své podmínky, kterými je to, aby ve vládě nebyl nikdo trestně stíhaný a aby hnutí ANO kvůli Čapímu hnízdu nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra. Obě strany se dohodly na dalším jednání, které by se mohlo uskutečnit ještě do konce ledna. Hnutí ANO se navíc podle místopředsedy Jaroslava Faltýnka ve čtvrtek sejde se zástupci SPD.

Sněmovna ještě ke konci středečního jednání vyzvala vládu, aby při projednávání unijní azylové politiky zablokovala zavedení mechanismu přerozdělování uchazečů o azyl v rámci EU. Odpovědnost za udělení azylu má být podle poslanců na jednotlivých státech. Sněmovna tento návrh přijala hlasy 163 ze 165 přítomných zákonodárců.

Sledujeme online

ObnovitOd nejstarších
17.1.2018 18:28 | Pokračování schůze bylo odloženo na čtvrtek 18. ledna
17.1.2018 18:27 | Vláda má v EU zablokovat přerozdělování žadatelů o azyl, rozhodla sněmovna

Vláda by při projednávání unijní reformy azylové politiky měla zablokovat zavedení mechanismu pro přerozdělování uchazečů o azyl v rámci států EU. Vyzvala ji k tomu dnes Sněmovna. Odpovědnost za udělování azylu by si podle ní měly ponechat pouze členské státy.

Sněmovna návrh přijala téměř jednomyslně hlasy 163 ze 165 přítomných poslanců.

17.1.2018 17:52 | Jednání Poslanecké sněmovny bude pokračovat v 18:15
17.1.2018 17:44 | Zástupci vyjednávající ČSSD uvádí podmínky pro vládnutí s ANO

ČSSD podle Chovance uvedla, že je pro ni nepřekročitelná podmínka, aby ve vládě nebyl nikdo trestně stíhaný. Premiér a předseda ANO Andrej Babiš čelí obvinění z podvodu kvůli dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Babiš už dříve řekl, že otázka jeho účasti ve vládě je otázka pro celé hnutí ANO. ČSSD kvůli Čapímu hnízdu také požaduje, aby ANO nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra.

Chovanec uvedl, že ze strany ANO zazněla jako programová priorita důchodová reforma. ČSSD se na ní podle něj chce podílet i v případě, že by se s ANO na spolupráci nedohodla a působila by jako opoziční strana.

17.1.2018 17:38 | Hnutí ANO bude v následujících dnech o vládě vyjednávat jak s ČSSD, tak se zástupci SPD

Hnutí ANO a ČSSD, by se mohly sejít ještě do konce ledna. Hnutí ANO se podle místopředsedy hnutí Jaroslava Faltýnka dále plánuje ve čtvrtek sejít se zástupci SPD.

17.1.2018 17:34 | ČSSD a hnutí ANO budou nadále diskutovat o programu a možné spolupráci

Zástupci hnutí ANO a ČSSD se na dnešním odpoledním jednání dohodli, že budou dál diskutovat o programovém průniku a možné další spolupráci. Podle úřadujícího předsedy ČSSD Milana Chovance ale platí podmínka sociálních demokratů, že nepodpoří vládu, ve které by byla trestně stíhaná osoba. Chovanec po schůzce také zopakoval, že případnou vládní spolupráci ČSSD s ANO musí posvětit únorový sjezd strany.

Zleva předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka a statutární místopředseda strany Milan Chovanec vystoupili 10. ledna v Praze na tiskové konferenci.

17.1.2018 17:15 | Miloš Zeman by neměl dávat přednost takzvané ne-kampani před povinnostmi prezidenta, dodává předseda ODS

17.1.2018 17:09 | "Demisi prezident přijme v ústavně komfortní době. Pouze se nepodařilo naplnit původní termínový předpoklad," uvedl Ovčáček

Jiří Ovčáček uvedl, že se "pan prezident v Lánech pečlivě připravuje na názorové televizní duely s protikandidátem". Zároveň poznamenal, že přijetí demise proběhne v ústavně komfortní době. "Pouze se nepodařilo naplnit původní termínový předpoklad. Nic více za tím není třeba hledat," dodal.

17.1.2018 16:55 | Podle Petra Fialy by vláda měla trvat na jednomyslném rozhodování o azylových pravidlech EU

17.1.2018 16:52 | Zeman tento týden demisi vlády nepřijme, nemá čas

Avizované přijetí demise vlády prezidentem Milošem Zemanem tento týden neplatí. Podle prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se nepodařilo najít v Zemanově programu volný čas. Platí podle něj, že se prezident s předsedou vlády Andrejem Babišem (ANO) osobně sejde, demisi přijme a pověří vládu vykonáváním funkce do jmenování nové vlády. 

Ovčáček řekl, že pevný termín schůzky premiéra a prezidenta stanoven nebyl. "Nechci hovořit o nějakém datu. Vzhledem k tomu, že je program prezidenta velmi napjatý, od toho se odvíjí vše. Jinými slovy nepodařilo se najít v programu prezidenta volný čas a o tom, kdy se tak stane, budeme samozřejmě informovat s předstihem," dodal mluvčí.

Ovčáček i zástupci vlády přitom ještě během středy hovořili o tom, že Babiš demisi Zemanovi předá osobně ještě do konce pracovního týdne či v řádu dnů.

Související