Klíčovou televizní debatu před druhým kolem prezidentských voleb bude nakonec po odmítnutí Václava Moravce moderovat Světlana Witowská. "Patří mezi naše nejzkušenější moderátory, vede rozhovory v pořadu Interview a dělá to skvěle. Jsem přesvědčený, že s grácií zvládne prezidentskou debatu a že to bude velmi dobré," říká v rozhovoru pro HN ředitel ČT Petr Dvořák.

HN: Jak se vlastně stalo, že Václav Moravec odmítl moderovat prezidentskou debatu?

To je spíš otázka na Václava Moravce. On argumentuje tím, že mi to oznámil v esemesce v neděli, ale já jsem to jako přímé odmítnutí moderovat nechápal, a proto mě jeho úterní vyjádření překvapilo. Museli jsme najít náhradní řešení.

HN: To je v České televizi běžné, že zaměstnanec řekne, že něco nebude dělat, i když to po něm vedení chce?

Živé vysílání je těžká disciplína. A vysílání závěrečné prezidentské debaty je asi vůbec nejtěžší. Klade to na moderátora obrovské nároky. Musí se na to cítit, musí to dělat s chutí, bez toho, že by mu to někdo nařídil. Platí to nejen pro Václava Moravce, ale i pro další moderátory.

Petr Dvořák (53)

◼ Pochází z Českých Budějovic. Vystudoval technickou kybernetiku na ČVUT v Praze a získal titul MBA na univerzitě v Chicagu.

◼ Od roku 1993 spolupracoval se společností PPF, za niž byl předsedou dozorčí rady eBanky a v představenstvu Slavie. V květnu 2003 se stal generálním ředitelem TV NOVA. Od roku 2011 je ředitelem České televize, loni byl Radou ČT zvolen na druhé funkční období.

◼ Je rozvedený, z prvního manželství má dvě dcery a další dvě dcery se současnou partnerkou.

HN: Překvapilo vás, že se nakonec prezident rozhodl přijmout nabídku ČT na debatu?

Zcela otevřeně − překvapilo mě to. Byli jsme rozhodnuti, že debatu před druhým kolem uděláme, i kdybychom obdrželi z Hradu negativní odpověď. Což jsme si koneckonců vyzkoušeli už před prvním kolem. V sobotu odpoledne jsme tedy odeslali nabídku oběma postupujícím a odpověď byla překvapivě pozitivní.

HN: Měli z Hradu nějaké požadavky a podmínky? Třeba ohledně toho, jak může být debata dlouhá?

Ne. Hrad zkrátka akceptoval naši nabídku. To bylo všechno.

HN: Jak bude debata vypadat?

Dramaturgicky jsme v přípravách. Plánovali jsme, že by debata byla komornější, bez velkého obecenstva, abychom mohli být informativnější. Detailní scénář bude hotový na začátku příštího týdne. Popravdě řečeno, původně jsme neplánovali obecenstvo a velké Kongresové centrum i proto, že pravděpodobnost, že by současný prezident přišel, byla malá.

HN: Takže "informativní" komorní debata je spíš z nouze ctnost.

Já myslím, že to jsou věci, které zafungovaly vedle sebe paralelně.

HN: Před časem jste poslal panu prezidentovi dopis, ve kterém jste ho žádal o schůzku, abyste si vyjasnili postoje. Došlo k té schůzce?

Ne. My jsme se potkávali každoročně vždy před 28. říjnem nebo těsně po něm, abychom si vyjasnili některé technické věci. Například ohledně toho, jak a zda budeme přebírat prezidentovo vánoční poselství, které vyrábí jiná televize. Při každém z těch setkání jsem argumentoval, že nedává smysl, aby takový formát vyráběla soukromá televize, když například loni se u nás dívalo na vánoční poselství víc diváků než na všech komerčních televizích dohromady. Já jsem tedy o schůzku požádal, načež došlo k určité "přestřelce", o čem vlastně schůzka má být. Pan prezident mi vzkázal, že by se mnou chtěl řešit jakýsi konkrétní přímý přenos, což nedávalo smysl. A protože čas pokročil, nakonec jsem mu napsal, že schůzka už asi není důležitá a že o ni už nestojíme.

HN: Prezident republiky opakovaně říká, že ČT je proti němu zaměřená. Podobně se vyjadřuje i premiér Andrej Babiš. Můžete dokázat, že to tak není?

Tomu, kdo argumenty nechce slyšet, se těžko cokoli vysvětluje. My způsob, jakým prezentujeme činnost všech politiků, velmi podrobně mapujeme. A snažíme se ho analyzovat jak v trendech, tak v jednotlivých obdobích. Analýzy pak prezentujeme Radě ČT. Z těchto analýz je zřejmé, že žádná zaujatost neexistuje. Za pět let jsme dokázali pokrýt kvalitně všechny aktivity, které prezident měl, ať už domácí, nebo zahraniční. Stejně jsme pokrývali činnosti Andreje Babiše v rámci vládního i politického působení. Nevidím žádný důvod k tomu, aby říkali to, co říkají. Oni si to zkrátka vzali jako součást své politické agendy a vzhledem k tomu, že jejich voliči na takovouto rétoriku slyší, používají napadání ČT jako součást svých politických kampaní.

TV SEZNAM JAKO "PŘÍJEMNÁ INSPIRACE"

◼ Mediální prostředí v Česku se rychle mění. Seznam nyní spustil plnoformátovou televizi. Petr Dvořák přiznává, že ČT přišla o několik lidí, jejichž odchod ho mrzí. "Nebyli jsme zkrátka ochotni podmínky, které nabídl Seznam, přebíjet," říká.

◼ Celkově ale považuje TV Seznam spíše za inspiraci. "Aktivitám tohoto tipu docela fandím, protože komerční sektor nepovažuji za přímou konkurenci. Pracujeme každý jiným způsobem a příjemně se doplňujeme. Dokud budou vznikat nová média dodržující žurnalistická pravidla, může to působit občerstvujícím efektem i vůči nám."

◼ Z jiného úhlu může být ale fragmentace mediálního trhu podle Dvořáka problém. "Jsou tu skupiny lidí, které už nehledají relevantní informace, ale jen si chtějí potvrzovat svou pravdu. TV Barrandov je radikální ukázka, jak televize může fungovat pod majitelem, který má vlastní politickou agendu a který si vytvoří specifický žánr politické estrády. My se naproti tomu snažíme poskytnout objektivní pohled a to řadě médií a skupin nevyhovuje. Proto na nás útočí."

Zbývá vám ještě 60 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se