Policie obvinila advokáta Davida Michala z krácení daní, kvůli kterému minulý týden vyšetřovatelé zasahovali v advokátní kanceláři MSB Legal. Druhým obviněným je podnikatel a Michalův spolupracovník Ferdinand Überall. V úterý to uvedly Česká televize a server iRozhlas.cz, podle kterých obvinění souvisí s transakcí s pozemky v Hodkovičkách v Praze.

Právníci z advokátní kanceláře MSB Legal (dříve Šachta & Partners) figurují mimo jiné v některých kauzách Ivo Rittiga. Detektivové podle médií vychází mimo jiné z rozhovorů, které zachytily odposlechy z advokátní kanceláře.

O obvinění dvou mužů informoval státní zástupce Adam Borgula minulý týden, totožnost mužů neuvedl. Podle žalobce muži nepodali za kyperskou společnost daňové přiznání a daň neuhradili, ačkoliv došlo ke zdanitelnému plnění. Způsobili tak podle vyšetřovatelů škodu přes 38 milionů korun.

Podle serveru iRozhlas.cz se prodej pozemků, o které v případu jde, uskutečnil asi v polovině roku 2015. Předmětem prodeje byly údajně akcie společnosti Randwick Trade, jež pozemky vlastnila. Firma měla podle webu sídlo v Česku, majitelem však byla společnost Varvedi z Kypru. "Pozemky navíc ještě předtím ovládala další kyperská firma s názvem Certonia, zastupovaná také lidmi kolem kanceláře MSB Legal," uvedl iRozhlas.cz.

Michal je spolu s Rittigem obžalován v několika kauzách, mimo jiné jde o případ údajného vyzrazení utajované zprávy BIS, kde figuruje i expremiér Petr Nečas a jeho manželka a bývalá šéfka kabinetu Jana Nečasová (dříve Nagyová). Rittig a Michal také čelí obvinění v kauze údajného vyvedení 20 milionů korun z petrochemické firmy Oleo Chemical.

Související