Miloš Zeman si v těchto dnech připomíná jedno malé, ale nikoliv bezvýznamné výročí. Je to přesně pět let, co se "odřízl" od svého dlouholetého šéfporadce Miroslava Šloufa a přimkl se ke dvojici Martin Nejedlý a Vratislav Mynář, která se mu pro změnu stává přítěží v letošních volbách.

Zeman se kontroverzního Šloufa snažil takticky upozadit už v počátcích minulé volební kampaně, na přelomu let 2012 a 2013.

Tvrdil, že se na práci jeho volebního týmu nepodílí, byť to zjevně nebyla pravda.

Potvrzují to jak očitá svědectví lidí z tehdejšího Zemanova štábu, tak třeba i video natočené neznámým turistou na konci roku 2012 v předvánoční Vídni, kde Šlouf s dalšími lidmi asistuje u natáčení předvolebního šotu se Zemanem.

Šloufova role byla naopak naprosto klíčová. Ještě krátce po prvním kole prezidentské volby ve Šloufově kanceláři Zemanovci podle jednoho z účastníků například řešili, jak dosáhnout toho, aby jejich kandidáta v druhém kole veřejně podpořilo vedení ČSSD.

"Miloš Zeman popíral, že mám cokoliv společného s jeho cestou na Hrad, i když jsem ji vymyslel, prosadil, realizoval, vedl a do jisté míry platil," napsal sám Šlouf později ve své knize. Nechal se také slyšet, že to byl on, kdo Zemanovi před volbami například zprostředkoval schůzku s rakouským prezidentem Heinzem Fischerem nebo s britským expremiérem Tonym Blairem.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.