V pořadí už druhá digitalizace televize, která si od většiny českých domácností v příštích letech vyžádá výměnu jejich TV přijímačů, nyní dostává jasnější obrysy. České Radiokomunikace, které jsou největším provozovatelem televizního vysílání v zemi, v úterý oznámily, že už novým televizním signálem pokryly téměř 98 procent republiky. Firma rovněž doplnila seznam televizních stanic, které jejím prostřednictvím v novém formátu, takzvaném DVB-T2, vysílají.

Přesto stále není jasné, které kanály komerčních televizí budou i nadále vysílat bezplatně a které si nechají od Čechů za své pořady v budoucnu platit. Kde všude už je možné nový televizní signál naladit? Kdy se vypne současné televizní vysílání? A kolik Češi zaplatí za výměnu svých přijímačů za nové televizory a set-top-boxy? Hospodářské noviny zodpověděly praktické dotazy.

Proč k digitalizaci dochází?

První digitalizace televize proběhla již v roce 2006. Tehdy museli Češi vyměnit původní analogový signál za digitální. Také nynější změna je vynucena vývojem technologií. Česko se spolu s ostatními členskými státy EU zavázalo, že současné televizní frekvence předá mobilním operátorům, kteří na nich vystaví nové superrychlé mobilní sítě páté generace. Pro televizní vysílání to znamená nutnost "přestěhovat se" na frekvence jiné. Na těch ovšem nefunguje současný televizní standard označovaný jako DVB-T. Proto je nutná výměna současných TV přijímačů za nové televizory či set-top-boxy.

Koho se výměna televizí a set-top-boxů týká?

Do výměny TV přijímačů se musí pustit domácnosti, které televizi sledují přes anténu. To představuje asi 58 procent Čechů, tedy 2,5 milionu domácností. Koho se naopak nutnost výměny televizoru netýká, jsou rodiny, které mají kabelovou nebo satelitní televizi. Na ty nebude mít změna žádný vliv. Nedotkne se ani diváků s internetovou televizí, kterou v Česku provozují mobilní operátoři O2 a T-Mobile a další firmy.

Podle průzkumu ministerstva průmyslu z loňského září už si novou televizi kvůli probíhající digitalizaci pořídilo 22 procent Čechů.

Jaké TV přijímače je třeba nakoupit?

Přístroje, které zvládají nový televizní standard DVB-T2, jsou v kamenných obchodech a v e-shopech většinou opatřeny zlatou samolepkou "DVB-T2 ověřeno". Certifikaci vhodných zařízení provádí firma České Radiokomunikace. Na jejím webu je také zveřejněn seznam vhodných TV přijímačů.

Pokud prodávané přístroje samolepku od ČRa nemají, měli by se lidé obchodníka zeptat, zda prodávaný televizor nebo set-top-box obsahuje digitální tuner s označením DVB-T2. Navíc musí být vybaven takzvaným kodekem, jehož název je HEVC H.265. Bez těchto technických součástek nebude televizor nebo set-top-box nové televizní vysílání zvládat.

Nejlevnější DVB-T2 televize na českém trhu v současnosti stojí kolem tří tisíc korun. Nejlevnější set-top-boxy, se kterými bude nový signál fungovat i na staré televizi, se pak prodávají kolem 600 korun. E-shopy uvádějí, že v jejich nabídkách už televize připravené na nový druh vysílání převažují.

Kdy ke změně dojde?

Zákon stanovuje, že k definitivnímu vypnutí nynějšího televizního formátu dojde 1. února 2021. Reálně se ale s vypínáním starého signálu začne už v průběhu příštího roku. O tom, kterých regionů se to bude týkat přednostně, se zatím nerozhodlo.

Už nyní ovšem mohou čeští diváci na většině území sledovat hlavní televizní stanice v novém formátu DVB-T2. Zatím se jedná o takzvané přechodové sítě, kdy televize vysílají ve starém i novém televizním signálu.

Jak nový signál chytit?

Ke sledování televize v přechodové síti DVB-T2 musí domácnosti své televize přeladit. Moderní přístroje umožňují přeladění automatické, u těch starších je třeba to provést manuálně. Obyvatelé rodinných domů nemusí přenastavovat své televizní antény. Tomu se ale nevyhnou lidé žijící v činžovních domech, kde musí společné antény přenastavit televizní technici.

Vzhledem k tomu, že nový televizní signál bude nejprve fungovat v přechodové síti a až pak v té stálé, bude se muset přeladění provést nadvakrát. Nejprve se tedy televize přeladí na přechodovou síť DVB-T2. Do února 2021 pak musí proběhnout přeladění druhé, aby mohli diváci televizi sledovat ve finální verzi nového televizního vysílání.
Kde už lze naladit nové vysílání?

V Česku působí celkem tři poskytovatelé televizního vysílání: České Radiokomunikace (ČRa), Česká televize a společnost Digital Broadcasting (DB). V šíření nového signálu jsou zatím nejdál České Radiokomunikace. Ty v úterý začaly DVB-T2 šířit také z vysílačů u Ústí nad Labem a Mikulova. Aktuálně tak už pokrývají 97,6 procenta území. Firmě zatím zbývá nový televizní signál rozšířit do části jižních Čech, s čímž se počítá do konce letošního roku.

Mapa pokrytí nového televizního signálu ČRa (Zdroj: Televizní web)

Další z poskytovatelů, Digital Broadcasting, zatím novým signálem pokryl okolí Prahy, Brna a Ostravy.

Mapa pokrytí nového televizního signálu DB (Zdroj: Televizní web)

Česká televize s DVB-T2 ještě nezačala. Nový signál začne šířit až letos na jaře, celou republiku chce mít ale pokrytou již v létě.

Které stanice lze v novém formátu naladit?

České Radiokomunikace dosud v DVB-T2 zprostředkovávaly vysílání 15 komerčních stanic. Mezi nimi byly všechny kanály televizí Prima, Barrandov nebo hudebních stanic Óčko či Šlágr. Od úterý lze navíc z vysílačů ČRa chytit také nový digitální signál kanálů Nova, Nova Cinema a také ČT Déčko. Předpokládá se ale, že se do vysílání v DBT-T2 zapojí také nová Televize Seznam, která zatím vysílá v původním televizním formátu.

Digital Broadcasting, který nový televizní signál šíří v okolí tří největších měst, oproti tomu vysílá všech pět kanálů Novy a také televize Relax a Rebel. Česká televize by měla prostřednictvím svých vysílačů šířit jen vlastní kanály.

Jaké kanály zůstanou bezplatné?

Technologické změny, které DVB-T2 přináší, jsou pro komerční stanice vhodnou záminkou pro to, aby část svého obsahu začaly zpoplatňovat. Jisté je zatím to, že bezplatně bude i nadále vysílat Česká televize, která navíc všechny své programy nově nabídne ve vyšším HD rozlišení.

Zvláště u televizí Prima a Nova se ale spekuluje o tom, že některé ze svých kanálů z pozemního vysílání ještě stáhnou a nově je budou nabízet jen prostřednictvím placených balíčků přes satelit, kabel nebo po internetu. Zástupci obou stanic zatím nechtějí říci, které kanály ponechají v bezplatném vysílání. "Možné je všechno. Zatím jsme od Českých Radiokomunikací dostali možnost v DVBT-2 vysílat na dvou našich kanálech," říká technický ředitel TV Nova Josef Uher.

Od ostatních komerčních stanic včetně nové TV Seznam se ale spíše očekává, že bezplatné vysílání beze změny zachovají i v budoucnu.