Každý národ má chvíli, kdy se musí "kopnout do zadku" a probrat se. Macronovy reformy pracovního trhu prošly bez větších protestů (ve Francii!) ne kvůli tomu, že by byly mírné, líbivé či dobře vyjednané, ale zejména kvůli tomu, že se změnila sama Francie. Stávky tuto krásnou zemi nikam nedovedly, Francouzi sami si uvědomili, že není potřeba zkostnatělý systém bránit, ale naopak opustit a jít dál směrem k planetární a digitální budoucnosti.

Celá Evropa se nese v ekonomicko-optimistickém duchu. Po dlouhé době roste celkem hladce celý svět, včetně našeho kontinentu. Německé reformy nesou plody již dlouho a díky nim se země vyšvihla z nemocného muže Evropy na tahouna jejího růstu. Podobná energie se dá čekat i u Francie. Naši východní sousedé se nyní chtějí vidět jako progresivní Slovensko a v jejich případě to vážně nezní jako vtip, naopak mají dobře našlápnuto. Na budoucnost se dívají jako na novou vlnu, po které se chtějí svézt, ne se před ní zabarikádovat. Můžeme se my vidět jako progresivní Česko, aniž by nám u toho necukal koutek?

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.
Newsletter

Týden v komentářích HN

Máte zájem o informace v širších souvislostech?

Zadejte Vaši e-mailovou adresu a každý pátek dopoledne od nás dostanete výběr komentářů, které se během týdne objevily na stránkách Hospodářských novin. Těšit se můžete na komentáře Petra Honzejka, předního ekonoma Tomáše Sedláčka, kardiologa Josefa Veselky a dalších. Výběr pro vás připravuje šéfeditor iHNed.cz Jan Kubita.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru