Hnutí ANO podle ČSSD přerušilo jednání se sociálními demokraty o případné vládní spolupráci do jejich únorového sjezdu. V tiskové zprávě to ve čtvrtek uvedl úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec. Podle něj krok ANO ukazuje na spolupráci hnutí s KSČM a s SPD. Druhým motivem podle něj může být snaha oslabit podmínky ČSSD pro vstup do vlády. Místopředseda ANO Jaroslav Faltýnek vytváření skryté koalice odmítl, přerušení jednání o vládní spolupráci zdůvodnil tím, že ČSSD nyní je bez jasného lídra.

"Včera (ve středu) pozdě v noci mi předseda hnutí ANO Andrej Babiš vzkázal, že nehodlá pokračovat v jednáních se současným vedením ČSSD a že chce počkat až na vedení, jež vzejde z našeho sjezdu ve druhé polovině února. Hnutí ANO tak už třetí měsíc po sobě potvrzuje, že jedinými partnery, s nimiž je ochotno vážně jednat, je SPD a KSČM, ostatní demokratické politické strany ignoruje," napsal Chovanec.

"Překvapuje mě, ze je pověřený předseda ČSSD pan Chovanec tak rozohněný. Pan ministr Brabec bude s panem (místopředsedou ČSSD Lubomírem) Zaorálkem dál jednat na expertní úrovni o programu. To platí. Dnes je ale ČSSD bez jasného lídra a sami její zástupci nám potvrdili, že dokud nemají mandát, nemá smysl řešit vládní spolupráci, což jsme vzali na vědomí. Po sjezdu se rádi potkáme znovu. Žádná skrytá koalice tedy nevzniká, jednáme se všemi normálně dál," napsal Faltýnek.

Také Babiš uvedl, že při jednáních získal pocit, že ve vedení ČSSD nepanují jednotné názory. Podmínky pro vstup sociálních demokratů do vlády, které před časem představil Chovanec, označil za neseriózní.

Podle Chovance se buď ANO již dohodlo s SPD a KSČM na vládní spolupráci, nebo očekává, že sjezd ČSSD ustoupí z podmínek, které si sociální demokraté dosud pro vstup do vlády kladli. ČSSD požaduje, aby ve vládě nebyla trestně stíhaná osoba, aby kvůli prošetření kauzy Čapí hnízdo ANO nekontrolovalo ministerstva financí, spravedlnosti a vnitra a aby nehrozil střet zájmů na ministerstvech zemědělství, průmyslu a životního prostředí kvůli podnikání holdingu Agrofert, který Babiš převedl do svěřenských fondů. V programové oblasti ČSSD žádá proevropské směřování vlády a podporu rodin s dětmi v oblastech bydlení, pracovních příležitostí a vzdělávání.

"Není důvod si myslet, že sjezd ČSSD základ těchto podmínek neschválí a že přistoupí na nedůstojnou roli fíkového listu pro stávající koalici ANO, SPD a KSČM, jež už od voleb funguje v Poslanecké sněmovně," uvedl Chovanec. ČSSD podle něj nebude vstupovat do vlády za každou cenu.

Místopředseda ČSSD Jan Hamáček, který se na sjezdu bude ucházet o předsednickou pozici, přerušení jednání ze strany ANO potvrdil. "Jejich rozhodnutí. V první řadě by ale na otázku, zda by ČSSD měla začít vyjednávat o vládní spolupráci a za jakých podmínek, měl odpovědět náš sjezd. S mandátem a programovými zásadami od členské základny můžeme vést případná jednání celkem rychle," napsal na Twitteru.

ANO zahájilo jednání před druhým pokusem o sestavení vlády minulý týden. ČSSD byla první strana, s níž se zástupci ANO sešli, kromě sociálních demokratů jednali také s SPD, KSČM, ODS a KDU-ČSL. Občanští demokraté spolupráci odmítli, lidovci ji stejně jako ČSSD podmiňují tím, že ve vládě nebude trestně stíhaná osoba. S KSČM a SPD vytvořilo ANO expertní týmy, které hledají programové shody.

ANO má v dvousetčlenné Sněmovně 78 poslanců. V případě spolupráce v ČSSD by koalice měla 93 poslanců a musela by se opřít o podporu další strany. SPD má 22 poslanců, KSČM 15 a lidovci deset.

Při prvním pokusu o sestavení vlády ANO neuspělo, jeho jednobarevný menšinový kabinet nezískal hlasy žádné jiné sněmovní strany. Prezident Miloš Zeman pověřil jednáním o sestavení vlády znovu Babiše a hodlá ho i jmenovat premiérem. Vedení ANO tento týden uvedlo, že nikoho kromě svého předsedy na premiéra navrhovat nebude.