Miloš Zeman zvítězil v prezidentských volbách. Svého vyzývatele Jiřího Drahoše porazil s náskokem více než 150 tisíc hlasů. Procenty vyjádřeno je výsledek volby 51,4 : 48,6. K hlasování ve druhém kole dorazilo více než 66 procent oprávněných voličů.

Dosavadního prezidenta opět podpořily především menší obce a města. Jiří Drahoš naopak zvítězil v Praze, Středočeském, Libereckém a Královéhradeckém kraji. Největší podporu našel u Čechů v zahraničí, kteří mu dali devět z deseti hlasů.

Miloš Zeman v projevu v Top Hotelu Praha těsně před sečtením všech hlasů zdůraznil, že jeho podpora byla tentokrát vyšší než před pěti lety, protože získal zhruba o sto tisíc hlasů více. Zeman zároveň řekl, že letošní volba je jeho posledním politickým vítězstvím, které rozhodně nebude následovat žádná porážka.

Na tiskové konferenci prezidenta podpořili mimo jiné šéf ČSSD Milan Chovanec, předseda SPD Tomio Okamura nebo ředitelé ČEZ a TV Barrandov Daniel Beneš a Jaroslav Soukup.

Babiš dostane víc času na sestavení nové vlády

Podle Miloše Zemana jeho zvolení znamená, že nebude "vydírat" předsedu hnutí ANO Andreje Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády. Před volbami řekl, že v případě svého zvolení bude po Babišovi požadovat podpisy 101 poslanců, kteří kabinet podpoří. V případě prohry Babišovu vládu jmenuje bez splnění této podmínky.

"Protože jsem byl znovuzvolen, nevidím důvod, proč bych měl vydírat Andreje Babiše příliš krátkým termínem pro jmenování jeho vlády," řekl Zeman.

Jednobarevná menšinová vláda ANO nezískala v polovině ledna důvěru a podala tento týden demisi. Zeman ale už předem oznámil, že Babišovi svěří i druhý pokus o sestavení vlády. Tehdy ale uvedl, že před jeho jmenováním bude chtít garanci, že má kabinet ve dvousetčlenné sněmovně většinu. Později upřesnil, že to myslel jako pohrůžku ostatním stranám, že nechá Babišův první kabinet vládnout v demisi, dokud se s ANO někdo na vládě nedohodne.

Incident v Top Hotelu Praha

Atmosféru v prezidentově štábu poznamenal incident v samém závěru oslav, při kterém byli napadeni někteří novináři. Jeden ze Zemanových podporovatelů totiž zkolaboval a museli ho přijet ošetřit záchranáři. Při snaze zjistit, co se stalo, zaútočilo na reportérku České televize několik lidí.

Terčem útoků se pak stali i novináři z dalších médií. Redaktorce serveru Seznam Zprávy shodili telefon. Novinářům TV Nova pak rozbili kameru. 

Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček nechtěl incident vůbec komentovat. "Vůbec mě to nezajímá," odpověděl na přímý dotaz. Případ naopak zaujal pražskou policii, která ho začala vyšetřovat pro podezření z výtržnictví. Jeden z napadených novinářů totiž podal v neděli trestní oznámení.

Drahoš pogratuloval Zemanovi k vítězství

Jiří Drahoš v projevu v Kongresovém centru Praha před koncem sčítání uznal porážku, pogratuloval k vítězství Miloši Zemanovi a popřál mu hodně zdraví a poděkoval všem, kteří šli volit.

Zároveň řekl, že z veřejného života rozhodně neodchází. "Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme," prohlásil. Poznamenal, že je rád za obrovskou vlnu energie, která se vzedmula a která podle něj nemůže zmizet. "Slibuji vám, že tuto energii a naději ponesu dále, neodcházím z veřejného života," dodal. Jeho slova provázel v Kongresovém sále bouřlivý potlesk jeho příznivců.

Sledovali jsme online

 
26.1.2018 07:54 | Volební on-line reportáž začíná

Vítáme vás u naší on-line reportáže, ve které budeme sledovat aktuální volební dění v Česku.

26.1.2018 08:26 | ČT porazila Primu

Druhou společnou debatu kandidátů sledovalo ve čtvrtek v České televizi v průměru 2,6 milionu diváků. Jejich průměrný počet byl zhruba o 400 000 vyšší než při první diskusi Zemana a Drahoše, kterou odvysílala v úterý televize Prima.

26.1.2018 08:27 | Politolog: Drahoš mohl v debatě přesvědčit nerozhodnuté

Jiří Drahoš byl v druhé prezidentské debatě útočnější, Miloš Zeman se i díky formátu diskuse dostal pod tlak, ohodnotili duel uchazečů o Hrad odborníci. Přesvědčení stoupenci jednotlivých kandidátů zřejmě názor nezměnili. Politolog Daniel Kunštát soudí, že nerozhodnuté voliče mohl zaujmout Drahoš, který byl ve srovnání se Zemanem důstojný a svěží. Alžběta Králová z Institutu politického marketingu (IPM) řekla, že v souboji nebyl nikdo poražen. Zeman se podle ní přizpůsobil serióznímu formátu debaty.

26.1.2018 08:31 | Sázkové kanceláře mírně favorizují Zemana

Bookmakeři sázkových kanceláří v Česku se v posledních dnech přiklánějí k tomu, že v prezidentských volbách obhájí svůj post Miloš Zeman. Kurzy na jeho vítězství se pohybují v rozmezí 1,55 : 1 až 1,7 : 1, klient Fortuny na něj vsadil 2,2 milionu korun. Bývalý předseda Akademie věd ČR Jiří Drahoš si pohoršil na 2,3 : 1 až 2,45 : 1. Zeman podle bookmakerů vyhraje v osmi krajích, Drahoš v šesti.

26.1.2018 08:33 | Zeman nemluvil pravdu ve 14 případech, Drahoš ve třech

Ve čtvrteční debatě prezidentských kandidátů v České televizi pronesl více nepravdivých výroků současný prezident Miloš Zeman. Vyplývá to z analýzy serveru Demagog.cz.

Zeman řekl 52 faktických výroků, z toho jich 14 server vyhodnotil jako nepravdu. Druhý kandidát Jiří Drahoš měl 38 faktických výroků, z toho tři nepravdivé.

26.1.2018 08:40 | Oba kandidáti odvolí ve tři hodiny odpoledne

Prezident Miloš Zeman volí v 15:00 ve Stodůlkách, Jiří Drahoš v 15:00 v Lysolajích.

26.1.2018 08:44 | Dohledový úřad zatím nedostal přehled dárců Spolku přátel Miloše Zemana

Úřad pro dohled nad hospodařením politických stran a politických hnutí do dnešního rána nedostal přehled dárců Spolku přátel Miloše Zemana. Spolek zčásti financoval prezidentovu volební kampaň. Člen vedení úřadu Jan Outlý ČTK dnes ráno řekl, že v datové schránce úřadu nic není, ale dokumenty může dnes přinést například pošta. Zeman ve čtvrteční debatě České televize v reakci na kritiku, že jeho volební kampaň není transparentní, řekl, že seznam dárců byl úřadu odevzdán. Není to však jeho zákonnou povinností.

26.1.2018 08:55 | Drahoš promluví v rozhlase, Zeman nepřijde

Jiří Drahoš ještě hodinu před otevřením volebních místností poskytne rozhovor Českému rozhlasu - Radiožurnál. Zeman přijít odmítl.

26.1.2018 08:57 | Zemanovu kampaň platily firmy ve ztrátě a výrobce zbraní a střeliva

Týdeník Respekt udělal analýzu sponzorů, které prezident Miloš Zeman zveřejnil během včerejší debaty v ČT. Vyplývá z ní, že některé firmy, které mu na kampaň přispěly, jsou ve ztrátě. Server Hlídací pes zase upozorňuje na společnost Ray Service, která se zabývá výrobou zbraní a střeliva a jejíž zástupci cestovali se Zemanem do Číny.

26.1.2018 09:10 | Dezinformace se nevyhnuly ani jednomu z kandidátů

Po zveřejnění výsledků prvního kola prezidentských voleb se finalistům volební kampaně nevyhnuly dezinformace.

Tou nejčastější, která útočí na Jiřího Drahoše, je, že spolupracoval s StB. Navzdory tomu, že informaci několikrát vyvrátil Archiv bezpečnostních složek spadající pod Ústav pro studium totalitních režimů, koluje na sociálních sítích, serverech či v diskusích. Před prvním kolem prezidentských voleb byla lživá zpráva zmíněna maximálně v několika desítkách případů. Po Drahošově postupu se ale tento počet zvedl až na více než tři sta za den.

Dezinformace se nevyhnuly ani Miloši Zemanovi. Před prvním kolem se šířil leták a internetový text, že prezident automaticky postupuje do druhého kola, a není proto nutné Zemana volit.

26.1.2018 09:21 | Koho volí byznys: Petr Rusek je příznivcem Miloše Zemana

Petr Rusek, majitel firmy Composite Components, je příznivcem Miloše Zemana. Jeho společnost poslala na Zemanův účet milion korun. "Představuje jednoho z politiků, kteří prosazovali a prosazují zájmy České republiky a jejích obyvatel na vnitrostátní a mezinárodní scéně bez ohledu na dobu, situaci a politické prostředí," je přesvědčen Rusek.

26.1.2018 09:30 | Koho volí byznys: Jiří Michal podporuje Jiřího Drahoše

Jiří Michal, někdejší úspěšný šéf a spolumajitel farmaceutické firmy Zentiva, považuje Jiřího Drahoše za jednoznačně lepší variantu pro Česko. "Věřím, že s ním se na Hrad vrátí určitá norma slušného chování i intelektuální norma," řekl HN. Na Drahošův volební účet během kampaně poslal v několika splátkách celkem 900 tisíc korun.

26.1.2018 09:44 | Věcná moderátorka Witowská sehrála v debatě klíčovou roli

Česká televize vsadila na zcela jiný formát prezidentského duelu oproti úterní estrádě na Primě, píše v hodnocení debaty Luboš Kreč. Místo hučícího davu jen občasný potlesk, místo neviditelného Karla Voříška dynamická a věcná moderátorka Světlana Witowská, místo nepříliš podstatných témat důraz na zahraničněpolitickou agendu nebo problematické personální vazby obou kandidátů.

A upravené aranže více svědčily Jiřímu Drahošovi, jehož výkon se oproti komerční stanici výrazně zlepšil. Naopak Miloš Zeman tentokrát působil unaveným dojmem, ačkoli ve svých vyjádřeních byl jako obvykle přesný a povětšinou si odpustil pro sebe typické bonmoty.

Klíčovou roli tentokrát sehrála moderátorka Witowská. Ani jednoho z mužů nenechávala příliš se chlubit jejich názory či výpady. A jak Drahoše, tak Zemana několikrát přivedla do úzkých svými dotazy.

26.1.2018 10:11 | Prezidentské volby rozhodnou i o vládě

Nejen o tom, kdo na dalších pět let usedne na Pražském hradě, ale do jisté míry také o charakteru příští vlády rozhodnou nadcházející volby. 

Miloše Zemana a Jiřího Drahoše rozděluje kromě jiného také názor na trestně stíhaného šéfa ANO Andreje Babiše v roli premiéra. Miloš Zeman ho ve středu pověřil jednáním o novém složení vlády, Drahoš by postupoval jinak. "Na místě prezidenta bych předpokládal, že ANO je schopno navrhnout i někoho jiného. Sám Andrej Babiš připustil, že by premiérem nemusel být on," myslí si akademik. Hnutí ANO, které zatím na Babišovi jako ministerském předsedovi trvá, by tím situaci zkomplikoval.

26.1.2018 10:16 | Slovenská média hodnotí poslední předvolební debatu

V českých prezidentských volbách se rozhodne o tom, zda zemi povede nudný proevropský akademik se slušným vystupováním nebo žoviální politik s propagandistickou, prokremelskou rétorikou, postavenou na zastrašování, napsal slovenský zpravodajský portál Aktuality.sk. V posledním televizním duelu obou kandidátů byl podle něj úřadující prezident Miloš Zeman stejně slabý jako soupeř o post hlavy státu Jiří Drahoš. List Sme napsal, že kampaň vyrovnala šance Zemana a Drahoše na zvolení.

26.1.2018 10:28 | Debata přilákala více diváků než ta se Schwarzenbergem před pěti lety

Závěrečná debata před druhým kolem prezidentských voleb přilákala zhruba o milion diváků více než poslední duel Zemana s Karlem Schwarzenbergem před pěti lety. Tu tehdy v České televizi vidělo 1,612 milionu diváků.

26.1.2018 10:37 | AFP: Debata v ČT byla vyrovnanější, Zeman přesto lehkým favoritem

Druhý televizní souboj Miloše Zemana a Jiřího Drahoše byl oproti tomu prvnímu, poznačenému "bouřlivou atmosférou v sále", o poznání vyrovnanější, hodnotí čtvrteční duel agentura AFP. Podle ní byly pomyslné misky vah v předvečer prezidentské volby přece jen nakloněné na stranu současné hlavy státu, zahraniční média však očekávají těsný výsledek. Zeman "si nenechal ujít žádnou příležitost zaútočit na svého rivala" v otázce migrace, konstatuje AFP.

26.1.2018 10:46 | Volby jako referendum o Zemanovi

Podle agentury Reuters jsou volby v Česku do velké míry vnímány jako referendum o prezidentu Zemanovi, který "se zaměřil na budování vztahů s Pekingem a Moskvou a vystupoval proti přijímání migrantů z převážně muslimských zemí".

Podle Reuters těží prezident z rostoucího odporu vůči imigrantům v české společnosti, "přestože Česká republika dostala v prvních 11 měsících loňského roku jen 116 žádostí o azyl".

26.1.2018 11:02 | Politico srovnává boj o Hrad se soubojem Clintonové a Trumpa

Souboj prezidenta Miloše Zemana a jeho vyzyvatele Jiřího Drahoše dnes vlivný bruselský server Politico.eu přirovnal k boji Hillary Clintonové a Donalda Trumpa o Bílý dům či Emmanuela Macrona a Marine Le Penové o Elysejský palác. České prezidentské volby jsou podle serveru další bitvou v klání, které západní politice v posledních letech dominuje, tedy soupeření protiimigračního populisty s liberálním internacionalistou, kdy vzduchem létají obviňování ohledně role Ruska.

V české úpravě je ale zápletka navíc v tom, že onen populista už je u moci, napsal server. Druhé kolo voleb je tak podle Politica široce chápané jako referendum o stávající hlavě státu.

26.1.2018 11:05 | Zeman podle státních zástupců podrývá důvěru v justici

Státní zástupci se ohradili proti tvrzení Miloše Zemana ve čtvrteční debatě, že není vyloučeno, že stíhání Vitáskové iniciovali solární baroni. Podle nich Zeman podrývá důvěru v justici.

"Unie státních zástupců považuje za nepřijatelný včerejší výrok prezidenta Miloše Zemana, který v České televizi uvedl, že 'vzhledem k tomu, že paní Vitásková bojovala proti solárním baronům, není vyloučeno, že oni sami mohli inspirovat její trestní stíhání'. Je krajně nevhodné, pokud hlava státu, podobně jako před několika dny premiér Andrej Babiš, šíří naprosto nepodložené spekulace o možnosti 'objednat si' něčí trestní stíhání. Taková prohlášení silně podrývají důvěru veřejnosti k justici," napsali žalobci.

26.1.2018 11:11 | Mynář: Sponzory kampaně nebudeme komentovat

Servery iDnes a Respekt uvádějí, že některé  firmy sponzorující Spolek Přátel Miloše Zemana vykazovaly ztrátu v hospodaření, a není tak jasné, kde na dar peníze získaly, nebo že mezi dárci figurují advokáti, kteří kancléři Vratislavu Mynářovi pomáhali s kontroverzním nákupem jeho vily. Server info.cz napsal, že tři sponzoři pocházející z Mělníka jsou navzájem propojeni s mělnickým podnikatelem Lubošem Paškem. Jeho aktivity podle serveru několikrát prověřovala policie a je často označován jako pravá ruka lobbisty Romana Janouška.

Mynář, který stojí v čele spolku, jenž Zemanovi zajišťoval kampaň, nechtěl jednotlivé sponzory komentovat. "Jsem rád za každý dar, který nám někdo poslal. Nevím, jestli jsme se snažili ověřovat jejich způsobilost," řekl.

26.1.2018 11:28 | Zemanovi jsem dal milion kvůli jeho vztahu k Izraeli

Největším sponzorem Spolku Přátel Miloše Zemana ze seznamu, který zveřejnil ve čtvrtek prezident, je Jiří Rozsypálek z Napajedel na Zlínsku, který dal největší sumu – rovný milion korun. Jeho reklamní agentura Matchball dlouhodobě prosperuje a například v roce 2016 vydělala 5,5 milionu korun.

"Mám proti Miloši Zemanovi spoustu výhrad a nejsem jeho skalní fanoušek, ale budu ho nadosmrti podporovat pro jeho vztah k Izraeli," vysvětlil pro HN svůj dar. Podle něj je to kvůli zhoršující se bezpečnostní situaci v Evropě. "Pokud se náhodou něco v Evropě vymkne z ruky, za takových dvacet třicet let, tak nám tyto vztahy budou velice cenné," říká.

26.1.2018 11:33 | Týden s prezidentem: Fotografové HN zachytili kandidáty ve dnech, kdy kampaň gradovala

Fotografové HN a Aktuálně.cz dokumentovali dny obou kandidátů poslední týden před rozhodující volbou. Drahoš objel republiku, Zeman navštěvoval televize a přijal demisi Babišovy vlády. Projděte si fotogalerii.

jarvis_5a6a0d70498ea7ca4987a372.jpeg

26.1.2018 12:11 | Rozpolcené Česko

Česko jde k prezidentským volbám jako rozpolcená země. Přibližně polovina Čechů preferuje to, co se dá nazvat "svět podle Miloše Zemana". A druhá polovina by to ráda zkusila jinak. Výsledek volby bude podle všeho velmi těsný a půjde, tentokrát doslova, o každý hlas, píše komentátor HN Petr Honzejk.

26.1.2018 13:05 | Slovní útoky na Zemana přiměly podnikatelku poslat jako dar 200 tisíc

Mělnická podnikatelka Jana Verneková je mezi těmi, kdo prostřednictvím spolku Přátel Miloše Zemana přispěli na předvolební kampaň současného prezidenta, a to částkou 200 tisíc korun. Řekla, že k zaslání příspěvku ji přiměly zejména slovní útoky na prezidenta. Dotkly se jí, jak řekla, hlavně zprávy o Zemanově údajné rakovině.

"Nelíbilo se mi, když někdo osočuje jakéhokoliv jiného člověka, že je třeba nemocný a má rakovinu. Prožila jsem to v rodině, kdy můj syn měl tuhle vážnou nemoc. Tak jsem jednou za život udělala takovýhle dobrý skutek a myslím si, že to bude pro dobrou věc," uvedla Verneková.

Vítězství Zemanova soupeře Jiřího Drahoše by prý ale neprožívala. Připustila dokonce, že by Drahoš mohl dát funkci na Hradě "nový švih".

26.1.2018 13:16 | Drahoš: Babiše bych premiérem nejmenoval ani na návrh předsedy sněmovny

Pokud budu prezidentem a předseda sněmovny mi ve třetím pokusu navrhne jako premiéra Andreje Babiše, nejmenuju jej. Není to prezidentova povinnost, řekl Jiří Drahoš v posledním předvolebním rozhovoru, který poskytl Českému rozhlasu Radiožurnál. Důvodem odmítnutí jmenovat Babiše by podle Drahoše bylo jeho trestní stíhání. 

Ústava dává hlavě státu dva pokusy vybírat premiéra. Pokud ani podruhé vláda nezíská důvěru poslanců, "jmenuje prezident republiky předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny," uvádí ústava.

26.1.2018 13:17 | Filip: Drahoš ukázal, jak pohrdá lidmi

Podle předsedy komunistů Vojtěcha Filipa Drahoš včerejším výrokem v debatě v České televizi ukázal, jak pohrdá lidmi a snaží se je podvést.

26.1.2018 13:28 | Bookmakeři vypsali kurzy, zda ČT zruší Otázky Václava Moravce

Bookmakeři sázkových kanceláří Tipsport a Chance vypsali kurzy na to, jestli Česká televize letos zruší diskusní pořad Otázky Václava Moravce a nahradí ho pravidelným pořadem moderovaným Světlanou Witowskou. Tato varianta nyní ovšem není příliš pravděpodobná, je na ni vypsán kurz 10 : 1.

Fortuna na to, že ČT začne vysílat pořad Otázky Světlany Witowské, vypsala kurz 15 : 1. Sdělili to mluvčí sázkových kanceláří.

"Otázka moderátora prezidentské debaty na ČT vyvolala velké diskuse. Současná jednička české politické debaty Václav Moravec roli moderátora debaty Drahoš–Zeman odmítnul. A Světlana Witowská se své role ujala skvěle. Vynořily se tak otázky, zda nedojde ke změně a ČT nezruší po letech pořad Otázky Václava Moravce a nenahradí ho právě Světlanou Witowskou," uvedl expert Tipsportu na politické sázky Pavol Boško.

Kurz 10 : 1 už podle něj nalákal několik sázkařů. Zachování debaty s moderátorem Moravcem je zatím favorizovaná varianta s kurzem 1,02 : 1.

26.1.2018 13:36 | Zeman, nebo Drahoš? Sledujte duel podporovatelů

Proč bude poslanec ČSSD Jaroslav Foldyna volit Miloše Zemana? A čím přesvědčil Jiří Drahoš historika Jaroslava Šebka?

 

26.1.2018 13:41 | Mezi sázkaři je o volby enormní zájem

O prezidentské volby je mezi sázkaři nebývalý zájem. "Mohu potvrdit, že tyto volby se skutečně těší enormnímu zájmu sázkařů! V roce 2013 jsme na prezidentské klání přijali sázky v celkové hodnotě 3 miliony korun. Nyní jsme už na 20 milionech a přitom sázky stále rostou," říká Markéta Světlíková, tisková mluvčí sázkové kanceláře Chance.

26.1.2018 13:55 | Zeman se v debatě na České televizi mýlil třikrát častěji než Drahoš
externí video: poslední debata – Zeman se mýlil třikrát častěji než Drahoš. Podívejte se jak
Jiri_Drahos_a_Milos_Zeman._Kdy_rikaji_pravdu_a_kdy_lzou_.jpg
26.1.2018 14:00 | Volební místnosti jsou otevřeny, hlasování začíná

Po celém Česku byly s úderem 14. hodiny otevřeny volební místnosti a začalo hlasování v druhém kole prezidentských voleb.

Začalo druhé kolo prezidentských voleb

26.1.2018 14:04 | Volby podle politologa rozhodne účast i to, kde voliči přijdou

Vyšší volební účast může v prezidentských volbách pomoci nebo uškodit oběma kandidátům, záleží totiž na tom, v jakých regionech by se zvedla. ČTK to dnes řekl politolog z Masarykovy univerzity Lubomír Kopeček.

Hovořit o efektu předvolebních debat na výsledek voleb je podle něj předčasné, ani jednomu z kandidátů podle něj neuškodily.

26.1.2018 14:10 | Prezidentský duel na ČT byl nejsledovanější politickou debatou

 

26.1.2018 14:11 | Jak na to, aby byl hlas platný

Lidé na rozdíl od prvního volebního kola nedostali hlasovací lístky do poštovních schránek. Dostanou je ve volební místnosti. S sebou by si lidé měli vzít občanský průkaz nebo cestovní pas kvůli ověření totožnosti. A také voličský průkaz, pokud si jej zařídili pro hlasování mimo domovskou obec.

Od volební komise příchozí volič dostane prázdnou obálku s úředním razítkem, do níž vloží hlasovací lístek preferovaného kandidáta bez písemných úprav. Případné přeložení nebo natržení lístku platnost hlasu neovlivní.

26.1.2018 14:12 | V Bruselu se na volby čekalo ve frontě
26.1.2018 14:15 | Fronta je i v jedné z pardubických volebních místností
26.1.2018 14:20 | Zemanovi by pomohlo, kdyby se zvedla účast tam, kde měl nadstandardní výsledek, říká politolog

Podle politologa Lubomíra Kopečka první kolo prezidentských voleb ukázalo, že Miloš Zeman má velkou podporu v Karlovarském, Moravskoslezském nebo Ústeckém kraji. V těchto částech Česka dosáhl Zeman podpory více než 43 procent, v Moravskoslezském kraji se výsledek těsně blížil k 50 procentům. "To jsou regiony, kde měl Miloš Zeman nadstandardní výsledek. Kdyby se tu účast zvedla, tak by mu to mohlo pomoct," soudí Kopeček. Dodal, že ve zmíněných regionech přišlo před dvěma týdny méně ve voličů ve srovnání s celostátním průměrem.

26.1.2018 14:26 | KDU-ČSL doporučila svým voličům hlasovat pro Drahoše
26.1.2018 14:32 | Erik Tabery: Z vedlejší role se může stát role hlavní
26.1.2018 14:42 | Bývalý ministr kultury Daniel Herman volil Jiřího Drahoše
26.1.2018 14:50 | Část novinářů nebyla vpuštěna do místnosti, kde má volit současný prezident Zeman

Volební komise v místnosti, kde má volit prezident Miloš Zeman, odmítá pustit velkou část novinářů dovnitř, hlásí z místa fotoreportér Aktuálně.cz.

Miloš Zeman volí ve volební místnosti, kde se před dvěma týdny vrhla k prezidentovi ukrajinská aktivistka.

26.1.2018 14:57 | Předseda ODS Petr Fiala odevzdal hlas Jiřímu Drahošovi

Předseda ODS Petr Fiala dnes v Brně ve druhém kole prezidentských voleb odevzdal hlas Jiřímu Drahošovi. Řekl, že volil podle cíle ODS, kterým je konec prezidenta Miloše Zemana na Hradě. Podle Fialy Zeman pět let dělá něco jiného, než sliboval. "Rozděluje společnost a znejasňuje naši zahraničněpolitickou pozici," řekl Fiala. V prvním kole neprozradil jméno jednoho z devíti kandidátů, kterého podpořil.

Předseda ODS Petr Fiala

26.1.2018 15:03 | Tomio Okamura volil Miloše Zemana

Předseda hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) Tomio Okamura i ve druhém kole prezidentských voleb volil současnou hlavu státu Miloše Zemana. Novinářům před odevzdáním hlasu řekl, že Zeman splňuje kritéria SPD pro prezidenta. V případě vítězství druhého kandidáta Jiřího Drahoše je připraven s ním jednat, pokud bude ochota i z druhé strany.

Předseda hnutí SPD Tomio Okamura

26.1.2018 15:04 | Miloš Zeman volí ve volební místnosti, kde se před dvěma týdny vrhla k prezidentovi ukrajinská aktivistka

"Hlavně čekám, kdy zase vyskočí polonahá žena," říká při příchodu do místnosti prezident.

"Před pěti lety jsem měl soupeře, který je aktivní politik," okomentoval Miloš Zeman hlavní rozdíl oproti volbám před pěti lety, kdy lidé v druhém kole rozhodovali mezi ním a Karlem Schwarzenbergem.

externí video: ŽIVĚ: Miloš Zeman volí. Obejde se tentokrát hlasování bez incidentu?
ZIVE_Milos_Zeman_voli._Obejde_se_tentokrat_hlasovani_bez_incidentu_.jpg
26.1.2018 15:07 | Jiří Drahoš volí. Svůj hlas odevzdá v Praze

"Nabízím jim budoucnost, nabízím bezpečí a nabízím vzdělané lidi," odpověděl Drahoš na dotaz, co Česku může nabídnout.

externí video: ŽIVĚ: Jiří Drahoš volí. Svůj hlas odevzdá v Praze
ZIVE_Jiri_Drahos_voli._Svuj_hlas_odevzda_v_Praze.jpg
26.1.2018 15:10 | Miloše Zemana doprovázel do volební místnosti i jeho tiskový mluvčí Jiří Ovčáček

Tiskový mluvčí Jiří Ovčáček

26.1.2018 15:11 | Bylo to náročné, ale mám dobrou kondici, komentoval Jiří Drahoš finále kampaně

"Bylo to náročné, ale mám dobrou kondici, tak jsem to vydržel s přehledem," komentoval Drahoš vrcholnou fázi kampaně, která proběhla v posledních dvou týdnech.

26.1.2018 15:17 | Exprezident Václav Klaus podpořil svého nástupce Miloše Zemana

Bývalý prezident Václav Klaus v dnešním druhém kole voleb podle očekávání podpořil svého nástupce Miloše Zemana. Uvedl, že pro něj Zeman znamená jistotu a že ví, co od něj může čekat. Druhého kandidáta Jiřího Drahoše označil za riskantní volbu.

Klaus v rozhovoru s novináři vyzval lidi, aby šli k volbám.

26.1.2018 15:20 | Volí se i ve věznici v jabloneckých Rýnovicích

Volební komise přichází do věznice v jabloneckých Rýnovicích, kde 26. ledna 2018 též začalo druhé kolo prezidentských voleb.

26.1.2018 15:23 | Zemanovi poslali finanční dar dva advokáti, kteří mají přímé obchodní vazby na Hrad. Zprostředkovali také výhodnou koupi Mynářovy vily

Advokáti Jiří Jestřáb a Richard Tománek darovali Spolku přátel Miloše Zemana 1,7 milionu korun. Právníci mají osobní a obchodní vazby na Hrad, například přes prezidentova kancléře Vratislava Mynáře. Jejich profil si můžete přečíst ZDE.

26.1.2018 15:23 | Jiří Drahoš je riskantní volba a bojím se jí, řekl bývalý prezident Klaus

Bývaly prezident Václav Klaus podotkl, že Zeman by měl pokračovat ve funkci, i když se jeho názory, chování nebo postoje nelíbí všem. "Ale známe je, víme, s čím můžeme počítat. Zatímco šáhnout do pytlíku a volit bez známosti a viditelnosti je strašně riskantní věc. Pro mě je pan Drahoš v tomto smyslu riskantní volba a musím říct, že se jí bojím," řekl Klaus.

26.1.2018 15:26 | Občané v Přebuzi, která má nejnižší počet obyvatel v Česku, volí do historické urny

Do dřevěné urny, která pochází z první republiky, vhazují své hlasy voliči v Přebuzi, která má nejméně obyvatel z měst v České republice. Přebuz, ležící na hraně Krušných hor, má jen 70 obyvatel, z toho má 63 volební právo. K prezidentským volbám zatím letos přišla nadpoloviční většina oprávněných voličů.

Opečovávanou dřevěnou urnu podle místních vyrobil zdejší truhlář. Dnes ji starosta Martin Bruoth (nez.) pečlivě očistil a volební komise opět zalepila páskami, aby mohla čekat na voliče. Kromě místních zde hlasují i turisté, kteří do Přebuzi jezdí v zimě hlavně na běžky.

Volební komisaři (zleva) Josef Svoboda, Ludmila Nováčková a Květa Vaňkátová ve volební místnosti v budově Městského úřadu v Přebuzi na Karlovarsku

26.1.2018 15:29 | Prezident Zeman odvolil za přísnějších bezpečnostních opatření
26.1.2018 15:35 | Miloš Zeman se svojí ženou odvolil tradičně v ZŠ Brdičkova v Praze
26.1.2018 15:38 | Někteří voliči si odskočili k volbám v běžkařském oděvu i s lyžemi

P201801260819701

26.1.2018 15:48 | Eva Drahošová volila v pražských Lysolajích

Manželka Jiřího Drahoše Eva Drahošová

26.1.2018 15:52 | Ústavní právník Kudrna tvrdí, že by prezident neměl možnost odmítnout jmenovat Babiše premiérem při případném třetím pokusu

Jiří Drahoš řekl, že by jako prezident nejmenoval Andreje Babiše premiérem ani při případném třetím pokusu, pokud jej navrhne předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO). Ústavní právník Jan Kudrna ale soudí, že za současné situace by prezident neměl možnost odmítnout. "Teoreticky by to snad bylo možné, kdyby předseda sněmovny navrhl zcela nezpůsobilého kandidáta, například prokázaného agenta cizí moci, prokázaného kanibala anebo osobu soudem omezenou ve svéprávnosti. Ale to jsou případy spíše nereálné," řekl právník.

Ústava dává hlavě státu dva pokusy vybírat premiéra. Pokud ani podruhé vláda nezíská důvěru poslanců, "jmenuje prezident republiky předsedu vlády na návrh předsedy Poslanecké sněmovny", uvádí ústava.

26.1.2018 15:53 | Odvolil i neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer s manželkou Klárou

Neúspěšný kandidát na prezidenta Pavel Fischer

26.1.2018 15:58 | Výsledky voleb naznačí, jestli česká politika míří na východ, nebo na západ, píše zahraniční tisk

Výsledky prezidentských voleb v České republice naznačí, zda kompas české politiky bude ukazovat na východ, nebo na západ, shodují se čtvrteční článek britského listu The Guardian a dnešní komentář amerického deníku The Wall Street Journal.

Zatímco prezident Miloš Zeman je prezentován jako proruský politik stojící v čele negativní kampaně, jeho soupeř Jiří Drahoš je popisován jako vlídný vědec, který chce upevnit roli Česka v EU a NATO.

26.1.2018 16:00 | Ve Sbírce zákonů mají být výsledky prezidentských voleb v úterý

Výsledky prezidentských voleb, jejichž finále dnes začalo, projedná v pondělí Státní volební komise a mají být vyhlášeny ve Sbírce zákonů v úterý 30. ledna. Řekla to mluvčí ministerstva vnitra Klára Pěknicová.

Od středy pak bude možné průběh i výsledky vybírání hlavy státu zpochybnit u Nejvyššího správního soudu. Lidé na to budou mít sedmidenní lhůtu, která tak skončí v úterý 6. února. Soud musí o všech podaných návrzích rozhodnout do 15 dnů od jejich doručení.

26.1.2018 16:03 | Místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová má odvoleno
26.1.2018 16:10 | Pavel Fischer volil Jiřího Drahoše, sám bude dál politicky aktivní

Neúspěšný prezidentský kandidát Pavel Fischer dal dnes svůj hlas v mateřské škole v pražských Pitkovicích Jiřímu Drahošovi. Podle Fischera je mu programově nejblíže. Bývalý velvyslanec, který v minulosti působil na Pražském hradě v týmu prvního českého prezidenta Václava Havla, chce dál aktivně působit v politice.

"O svých plánech řeknu brzy. Počkám si také, jak volby dopadnou, to pro mne bude určité politické zadání do budoucna. Překvapilo mě, že mě podpořilo přes půl milionu voličů, a to není podle mne zadání pro to, abych se stal někde úředníkem. To je politický mandát a jako s politickým mandátem s ním budu také pracovat," řekl Fischer novinářům.

26.1.2018 16:13 | Michal Horáček odevzdal svůj hlas ve volební místnosti v Roudnici na Labem

Neúspěšný kandidát na prezidenta z prvního kola voleb Michal Horáček

26.1.2018 16:14 | Mluvčí prezidenta Jiří Ovčáček vysvětluje, proč v Zemanově volební místnosti nemohou být média

 

26.1.2018 16:16 | Prohlédněte si fotografie z druhého kola prezidentských voleb
26.1.2018 16:26 | Volit mohou i pacienti Fakultní nemocnice Olomouc

Pacienti Fakultní nemocnice Olomouc (FNOL) mohli odevzdat své hlasy ve druhém kole prezidentské volby do přenosné urny členek volebního okrsku číslo 34. Celkem o tuto službu požádalo přes 120 pacientů na dvaceti nemocničních pracovištích. Oproti prvnímu kolu je účast ve FNOL vyšší o více než 50 voličů.

Volit mohou i pacienti ve Fakultní nemocnici Olomouc.

26.1.2018 16:31 | V havlíčkobrodském Domově pro seniory volila dvacítka voličů

Dvacítka voličů využila 26. ledna 2018 v havlíčkobrodském Domově pro seniory ve druhém kole prezidentských voleb přenosnou urnu.

Někteří volili v improvizované volební místnosti a ti, kteří mají problémy s chůzí, mohli volit ve svých pokojích.

Dvacítka voličů využila 26. ledna 2018 v havlíčkobrodském Domově pro seniory ve druhém kole prezidentských voleb přenosnou urnu.

26.1.2018 16:38 | Volební účast v Moravskoslezském kraji je zatím přibližně 15 procent

"Volební účast v Moravskoslezském kraji je k 16:30 přibližně 15 procent," hlásí mluvčí Moravskoslezského kraje Mirka Chlebounová.

26.1.2018 16:42 | Hlasování na velvyslanectví ve Varšavě. Účast dnes v podvečer zatím 43 voličů
26.1.2018 16:48 | Jiří Drahoš nemá politickou praxi, kterou bude prezident potřebovat, tvrdí Vojtěch Filip

Předseda KSČM Vojtěch Filip při dnešní volbě prezidenta uvedl, že Jiří Drahoš nemá politickou praxi, kterou bude prezident potřebovat. Filip to tvrdí s ohledem na situaci kolem brexitu, kdy bude česká strana vyjednávat o podmínkách pro krajany žijící ve Velké Británii. Filip to řekl v Českých Budějovicích, kde odevzdal svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb.

Stejně jako v prvním kole podpořil Miloše Zemana.

26.1.2018 16:51 | V Aténách volil i český pravoslavný kněz otec Chariton

Český pravoslavný kněz otec Chariton, který je na pouti v Řecku, odevzdal 26. ledna 2018 na českém velvyslanectví v Aténách svůj hlas ve druhém kole volby českého prezidenta.

P201801260912801

26.1.2018 16:53 | Marek Hilšer se svou ženou Monikou volil v Praze

Neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer volil 26. ledna v Praze ve druhém kole prezidentské volby.

Neúspěšný kandidát na prezidenta Marek Hilšer volil 26. ledna v Praze ve druhém kole prezidentské volby.

26.1.2018 16:58 | V Plzni odvolil i předseda TOP 09 Jiří Pospíšil

Volit prezidenta přišel předseda TOP 09 Jiří Pospíšil

26.1.2018 17:00 | Komise v Českých Budějovicích nabízela i lístek s Fischerovým jménem

Při druhém kole prezidentských voleb nabízel minimálně jeden českobudějovický okrsek asi 15 minut voličům hlasovací lístky tří kandidátů. Kromě Miloše Zemana a Jiřího Drahoše tak mohli podpořit i Pavla Fischera. Novinářům to potvrdila předsedkyně volební komise 22. okrsku Jana Šejharová. Podle ní komise dostala k dispozici lístky se jmény tří kandidátů, a proto nabízeli všechny.

Fischer skončil v prvním kole prezidentských voleb na třetím místě a figuroval na pozici náhradníka za postupujícím Zemanem a Drahošem. Náhradníkem by přestal být ve chvíli, kdyby první nebo druhý kandidát odstoupil.

26.1.2018 17:04 | Michal Horáček nevyloučil, že by se politicky nadále angažoval

Neúspěšný kandidát na prezidenta Michal Horáček volil v Roudnici nad Labem na Litoměřicku. Do volební místnosti ho doprovodila dcera a dokumentarista, který natáčí snímek o příběhu Horáčkovy prezidentské kampaně. Vystudovaný sociální antropolog nevyloučil, že by se dále politicky angažoval, chce ale nejprve počkat na výsledky voleb.

"Byl bych rád, kdyby naše demokracie měla ty demokraty, ty aktivní lidi, kteří tu demokracii provozují. Prosím vás, přijďte volit," řekl neúspěšný kandidát na prezidenta, který vyjádřil podporu před druhým kolem prezidentských voleb Jiřímu Drahošovi.

26.1.2018 17:06 | V Lánech již odvolila pětina voličů

Ve středočeských Lánech, kde je sídlo české hlavy státu, přišla k volebním urnám již více než pětina voličů. Obec se zhruba 2000 obyvateli je pro volby rozdělena do dvou okrsků, jejich volební místnosti jsou umístěné v budově zdejší základní školy. V prvním kole prezidentských voleb vyhrál v obou okrscích Jiří Drahoš. Prezident Miloš Zeman skončil na druhém místě. Volební účast byla 70 procent.

26.1.2018 17:07 | Předseda hnutí STAN Petr Gazdík volil v obci Suchá Loz na Uherskohradišťsku

Předseda hnutí Starostové a nezávislí (STAN) Petr Gazdík odevzdal 26. ledna 2018 svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb v obci Suchá Loz na Uherskohradišťsku.

26.1.2018 17:18 | O druhém kole prezidentských voleb informuje i agentura Reuters
26.1.2018 17:25 | Marek Hilšer dal hlas Jiřímu Drahošovi

Nepostupující prezidentský kandidát Marek Hilšer dnes odpoledne odevzdal ve druhém kole voleb hlas Jiřímu Drahošovi. Hilšer, který volil v pobočce Městské knihovny v Praze na Pohořelci, řekl, že Drahoše hodlá v sobotu osobně podpořit v jeho štábu.

"Sázkové kurzy spíše nahrávaly panu Zemanovi, ale já doufám, že to bude pan Drahoš," řekl. Od tohoto kandidáta si slibuje, že v případě úspěchu "otevře prostor pro slušnou politiku". V Drahošově štábu bude sledovat spolu s ním výsledky. "Budu tam, ať už to dopadne tak i onak. Myslím, že podpora v případě vítězství, ale i v případě prohry, se vždycky hodí," uvedl.

26.1.2018 17:28 | Moravec nelituje, že debatu na ČT nemoderoval

"Svého rozhodnutí nelituji, protože pokud bych debatu moderoval, dal bych současnému prezidentovi záminku ji bojkotovat, což avizoval před čtrnácti dny v neděli jeho kancléř Mynář," řekl den po prezidentském duelu na České televizi Václav Moravec, který odmítl diskusi moderovat.

"Po průběhu úterní debaty obou finalistů prezidentské volby na komerční televizi Prima je zjevné, že superlativy k průběhu včerejší debaty včetně výkonu Světlany jsou na místě," dodal Moravec.

26.1.2018 17:28 | Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek volil v Náchodě

předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek

26.1.2018 17:32 | Příprava na prezidentský duel trvala podle ČT dva týdny

"Diskutovali jsme každou jednotlivou otázku, každé slovo v ní, aby nás nikdo nemohl chytat za sebemenší detail. Určovali jsme poměr otázek pro oba kandidáty, to, jakým způsobem budou ty otázky tvrdé, aby nás nikdo nemohl nařknout z toho, že někomu straníme," popsal zástupce šéfredaktora zpravodajství ČT František Lutonský přípravu na prezidentský duel.

Dodal, že trvala 14 dní.

26.1.2018 17:33 | Česká televize ukázala, proč jsou potřeba veřejnoprávní média

"Pokud snad někdo pochyboval, jestli potřebujeme veřejnoprávní média, tak nemohl dostat lepší odpověď než srovnání debat, které nabídly čtyři televizní kanály. Česká televize plní úlohu, kterou nikdo jiný neplní a plnit ani nemůže," myslí si Jan Moláček, novinář, který dříve v ČT působil a dnes spolupracuje s Aktuálně.cz nebo Českým rozhlasem.

26.1.2018 17:35 | V Kralupech je třicetiprocentní účast

"Účast je zatím přes 30 procent," hlásí z okrsku č. 18 v Kralupech nad Vltavou redaktor HN Otakar Schön.

26.1.2018 17:37 | Ivan Bartoš volil Jiřího Drahoše, vadí mu způsob Zemanova prezidentství

Předseda pirátů Ivan Bartoš volil dnes ve druhém kole prezidentských voleb Jiřího Drahoše. Bývalý předseda Akademie věd podle něj představuje naději na změnu. Způsob, jak Miloš Zeman naplňoval svůj první mandát, Bartošovi vadil, úřadující prezident podle něj přispěl ke zhoršení politické úrovně v Česku. V prvním kole Bartoš hlasoval pro Marka Hilšera, který skončil pátý a Drahoše před druhým kolem podpořil.

Předseda Pirátů Ivan Bartoš

26.1.2018 17:38 | Aktivistka z hnutí Femen demonstrovala u českého velvyslanectví v Kyjevě

Polonahá aktivistka radikálního feministického hnutí Femen dnes - v první den druhého kola českých prezidentských voleb - demonstrovala u českého velvyslanectví v Kyjevě s hůlkou v ruce a s nápisem na vlastním těle, který současného českého prezidenta Miloše Zemana označoval za "kulhavou příšeru". O akci informovalo na svém webu samo hnutí.

"Na fanynky protikandidáta nereaguji," uvedl na dotaz ČTK prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček.

26.1.2018 17:47 | Na základní škole v pražském Suchdole je o volby zájem
26.1.2018 17:50 | Kraje hlásí stejný, či vyšší zájem o volby než v prvním kole

Buď stejný, nebo větší zájem o prezidentské volby než v prvním kole hlásila po úvodních dvou hodinách od otevření volebních místností většina krajů. Vyplývá to z ankety u volebních komisařů.

Ve všech regionech přišla k volbám už více než desetina voličů, v některých okrscích, například v Sokolově či Hradci Králové, příležitost hlasovat pro Miloše Zemana, či Jiřího Drahoše využila čtvrtina voličů, některé okrsky hovoří i o víc než padesátiprocentní účasti.

Problémy policisté či komise nehlásí, s výjimkou českobudějovického okrsku, kde voliči měli v krátkém časovém úseku k dispozici vedle Zemana a Drahoše i volební lístek Pavla Fischera.

26.1.2018 17:58 | Pavel Bělobrádek volil Jiřího Drahoše, favoritem je podle něj Zeman

Předseda KDU-ČSL Pavel Bělobrádek dnes vpodvečer v Náchodě odevzdal hlas v druhém kole prezidentské volby Jiřímu Drahošovi. Prezident Miloš Zeman je však podle něj favoritem voleb. Bělobrádek to řekl po odevzdání svého hlasu.

"Volil jsem pana Drahoše. Chtěl bych na Hradě změnu. I když jsem přesvědčen, že Miloš Zeman je favoritem při obhajobě," řekl. Připomněl, že s Jiřím Drahošem se zná dlouhá léta. "Jako s předsedou Akademie věd jsem s ním jako vicepremiér pro vědu a výzkum dlouhodobě přicházel do styku. Vždy ta jednání byla korektní, férová a kultivovaná," řekl.

26.1.2018 18:02 | Jednání komise v Českých Budějovicích neohrozilo průběh voleb, řekl náměstek ministra vnitra Mlsna

Jednání komise v Českých Budějovicích, která dnes měla v místnosti navíc hlasovací lístky pro neúspěšného kandidáta Pavla Fischera, podle náměstka ministra vnitra Petra Mlsny neohrozilo průběh voleb. Šlo o tři hlasovací lístky, které zůstaly na stole omylem, řekl Mlsna ČTK. Situace podle něho trvala zhruba 17 minut, pak na ni upozornila jedna z voliček a lístky byly odstraněny.

26.1.2018 18:04 | V Brně je velký zájem o hlasování s voličskými průkazy
26.1.2018 18:12 | Bohuslav Sobotka podporuje Jiřího Drahoše
26.1.2018 18:27 | Cestovatelé se vrátili z cesty kolem světa a hned šli volit

Cestovatelé z Čestic na Rychnovsku Filip Vogel a Petr Javůrek se dnes vrátili z téměř desetiměsíční cesty nazvané Kolem světa Žigulem. Bezprostředně po návratu oba dobrodruzi odvolili v čestické volební místnosti ve druhém kole prezidentských voleb.

"Jsme rádi, že jsme volby stihli, že se můžeme také zúčastnit. Je to ale víceméně náhoda, záleželo na lodi, jak dopluje," řekl novinářům Vogel. V Česticích je vítaly desítky lidí. "Koho budu volit? Omlouvám se, ale to si nechám pro sebe, řekl s úsměvem Javůrek.

Cestovatelé se vrátili z cesty kolem světa a hned šli volit

26.1.2018 18:37 | V Libereckém kraji je ve věznicích velký zájem o volby

Ve věznicích v Liberci a Jablonci nad Nisou dnes odevzdalo svůj hlas ve druhém kole prezidentských voleb 487 vězňů, což představuje skoro osmapadesátiprocentní účast. Ve věznici ve Stráži pod Ralskem budou moci odsouzení volit ještě v sobotu. Vyplývá to z vyjádření od zástupců věznic v Libereckém kraji.

Zájem hlasovat projevily bezmála dvě třetiny vězňů v Libereckém kraji, ne všichni ale nakonec odvolili. Někteří si to podle mluvčí Vazební věznice v Liberci Radky Šmucrové rozmysleli, dalším to neumožnila volební komise, protože neměli v pořádku doklady. V Liberci původně chtělo volit 198 obviněných a odsouzených, hlas nakonec vhodilo 162 z 306 vězňů.

26.1.2018 18:57 | Drahoš upřesňuje, jak myslel svůj výrok o (ne)jmenování premiéra
26.1.2018 19:05 | V Moravskoslezském kraji odvolilo už asi 30 procent voličů

"K 19. hodině odvolilo prezidenta republiky v Moravskoslezském kraji asi 30 procent voličů," informovala mluvčí Moravskoslezského kraje Mirka Chlebounová.

26.1.2018 19:33 | Předseda Zelených Petr Štěpánek volil v pražských Nuslích
26.1.2018 19:48 | Speciální vysílání k volbě prezidenta republiky na České televizi budou moderovat Marcela Augustová a Michal Kubal
26.1.2018 20:11 | V Bedřichově je o volby enormní zájem. Sada lístků nestačila

Zájem o druhé kolo prezidentských voleb v Bedřichově v Jizerských horách je enormní. Už nyní odvolilo v oblíbeném zimním středisku více lidí než v prvním kole. Kvůli velkému zájmu si volební komise musela nechat poslat další sadu hlasovacích lístků s kandidáty. Žádné problémy to ale nezpůsobilo, řekla dnes ČTK zapisovatelka volební komise v Bedřichově Regína Keltnerová.

"V jedné sadě je 500 lístků, zhruba tolik lidí už tady odvolilo," uvedla před 20:00. V prvním kole v Bedřichově platný hlas odevzdalo 463 lidí a účast byla nejvyšší v celém Libereckém kraji - 88,61 procenta.

26.1.2018 20:30 | V pražských Komořanech je účast nad 50 procent

Volební místnosti v pražských Komořanech hlásí po osmé hodině večer účast už přes 50%.

26.1.2018 21:15 | Druhý hlasovací den již mají ve Washingtonu v USA
26.1.2018 21:23 | V Čilé na Rokycansku mají stoprocentní volební účast

Stoprocentní volební účast už byla dnes večer v nejmenší obci Plzeňského kraje, Čilé na Rokycansku. Všech 15 místních oprávněných voličů zde hlasovalo první den druhého kola prezidentských voleb. Komise ale přesto nemůže volební místnost uzavřít a jít domů. Musí čekat až do sobotních 14:00, kdyby přišel ještě volit někdo přespolní s voličským průkazem, řekla dnes zapisovatelka volební komise Ivana Hájková.

26.1.2018 21:24 | Premiér Andrej Babiš chce hlasovat bez účasti médií

Premiér a předseda hnutí ANO Andrej Babiš nebude předem oznamovat, kdy se zúčastní druhého kola prezidentských voleb. Hlas chce odevzdat bez účasti médií. V Budapešti, kde se Babiš účastní summitu zemí visegrádské skupiny, to dnes řekla mluvčí vlády Barbora Peterová. Babiš ve volbách hlasuje ve středočeských Průhonicích.

26.1.2018 21:32 | Volila i skupina běžkařů z Prahy

Skupina běžkařů z Prahy přijela 26. ledna 2018 odevzdat svoje hlasy ve druhém kole prezidentské volby do Stožce na Prachaticku.

Skupina běžkařů z Prahy přijela 26. ledna 2018 odevzdat svoje hlasy ve druhém kole prezidentské volby do Stožce na Prachaticku.

26.1.2018 21:33 | Opilý člen volební komise byl v Brně vykázán

V Brně v okrsku ve čtvrti Stránice se opil člen volební komise, předsedkyně komise proto zavolala městskou policii. V tiskové zprávě to uvedl mluvčí brněnských strážníků Jakub Ghanem. Muž údajně chodil popíjet ven z místnosti, předsedkyně ho vykázala ještě před příjezdem hlídky.

Volební komise v městské části Brno-střed má tak o jednoho člena volební komise méně. "Předsedkyně požádala, zda by do volebního objektu mohla přijet hlídka s přístrojem na měření alkoholu v dechu. Jednoho člena komise totiž údajně ostatní vícekrát viděli popíjet z láhve alkohol," uvedl Ghanem.

26.1.2018 21:43 | V Plzni hlasoval předseda ČSSD Milan Chovanec

Úřadující předseda ČSSD Milan Chovanec volil i v druhém kolem prezidentské volby Miloše Zemana. Není k němu prý nekritický, ale pro současnou dobu ho považuje za lepší řešení. Jiří Drahoš je zatím velká neznámá, řekl dnes večer Chovanec ČTK.

Předseda ČSSD Milan Chovanec

26.1.2018 21:47 | V Ústeckém kraji přichází více voličů než v prvním kole

V Ústeckém kraji mají voliči o souboj Miloše Zemana a Jiřího Drahoše větší zájem než o první kolo prezidentských voleb. V rekreačních oblastech v Krušných horách volí lidé i na voličské průkazy. V prvním kole byla v regionu druhá nejnižší účast v Česku, volit přišlo pouze 52,76 procenta lidí.

Ústečtí volební komisaři předvídají, že volební účast překoná údaje z prvního kola. "Volební účast za celý kraj je v průměru 40 procent," řekla krátce po 20:30 mluvčí Ústeckého kraje Lucie Dosedělová. V samotném Ústí nad Labem dokonce účast dosáhla 45 procent a v malých obcích na Teplicku padesáti procent.

26.1.2018 22:00 | Volební místnosti se uzavřely

Volební místnosti se v pátek ve 22:00 uzavřely. V sobotu bude možné volit od 08:00 do 14:00.

26.1.2018 23:00 | On-line reportáž končí

On-line reportáž z druhého kola prezidentských voleb pro dnešek končí. Situaci budeme samozřejmě sledovat i během zítřka. Volební místnosti se otevírají v 08:00. Děkujeme za pozornost.

27.1.2018 07:10 | On-line reportáž pro druhý volební den začíná

Dnes budou volební místnosti otevřené od 8:00 do 14:00.  Výsledky budou voliči znát nejspíš pozdě odpoledne.

27.1.2018 07:46 | Premiér Andrej Babiš odevzdal svůj hlas v Průhonicích v pátek večer
27.1.2018 08:00 | Volební místnosti se znovu otevřely

Volební místnosti jsou v sobotu otevřeny od 8:00 do 14 hodin. Po uzavření místností začnou komise sčítat odevzdané hlasy pro Miloše Zemana a Jiřího Drahoše. Výsledky by mohly být známy přibližně do 16 hodin.

27.1.2018 08:48 | Páteční volební účast byla vyšší než před pěti lety
27.1.2018 10:10 | Městys Osvětimany patří Miloši Zemanovi

Kdyby se o budoucím prezidentovi rozhodovalo jenom v Osvětimanech, měl by Miloš Zeman své znovuzvolení zřejmě jisté. V městysu na Uherskohradišťsku je zastupitelem prezidentův kancléř Vratislav Mynář a Zeman je tu i díky němu velmi populární. Prezident tu jasně vyhrál už minulé volby. "V letošním prvním kole u nás pan prezident získal skoro 60 procent hlasů a věřím, že uspěje i teď," říká starosta obce Otakar Berka. "Už po svém prvním zvolení u nás udělal besedu s občany a lidé mu tu věří," dodává.

27.1.2018 10:41 | Volební studio České televize začne vysílat ve 13:30
27.1.2018 11:27 | Voliči dostali dva lístky pro Zemana

Voliči v Moravské ulici na Praze 2 dostali dva lístky se jménem Miloše Zemana. Na svém facebookovém profilu o tom informovala herečka Barbora Poláková.

27.1.2018 11:38 | Volební speciál chystá i DVTV. Vysílat se bude od 14:00
27.1.2018 12:11 | Volební účast ve druhém kole bude pravděpodobně vyšší

K volebním urnám v kraji v pátek podle odhadů přišlo kolem 50 procent voličů, při prvním kole to bylo mezi 30 až 40 procenty. Dnešek by měl volební účast dál zvýšit.

Podle politologa Jiřího Štefka bude mít na výsledky voleb v hradeckém kraji vliv právě volební účast. "Čím vyšší bude, tím lépe pro Jiřího Drahoše," řekl ČTK Štefek. Drahošovo výrazné vítězství politolog očekává zejména v horských střediscích kraje, kde svůj hlas tradičně odevzdají tisíce rekreantů volících na voličský průkaz.

27.1.2018 12:20 | Volby sledujeme i obrazem ve fotogalerii
27.1.2018 12:29 | Vyšší volební účast bude i ve volební místnosti na Pankráci
27.1.2018 12:43 | Redaktor Jan Úšela dále sleduje dění v Osvětimanech
27.1.2018 12:50 | Výsledek voleb bude pravděpodobně velmi těsný
27.1.2018 12:57 | Jak vypadalo sčítání před pěti lety?

První procento okrsků odeslalo své výsledky ve 14:20. Miloš Zeman tehdy nad Karlem Schwarzenbergem vedl poměrem 60 ku 40 procentům. Už o šest minut později byla sečtena čtyři procenta okrsků (Zeman vedl s 61 procenty). Pak začal Zemanův zisk klesat s tím, jak přicházely výsledky z větších měst, ve 14:40 měl 59 procent (sečteno bylo 27 procent okrsků).

Rozdíl mezi oběma kandidáty byl ale příliš velký a rychle se ukázalo, že Schwarzenberg ztrátu nedožene. Krátce před třetí hodinou už bylo sečteno 40 % okrsků a Zeman stále vedl 58:42. V 15:00 vydala ČTK prognózu, že zvítězí Miloš Zeman s 55 % hlasů, což se také stalo.

27.1.2018 12:58 | Odvolil i prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček
27.1.2018 13:01 | "Lidé proudí neustále, je to mnohem vytrvalejší než v prvním kole, minule to bylo víc nárazové," informuje Tomáš Jakl, který odvolil na ambasádě v Londýně

Londýn; volby

27.1.2018 13:08 | Jiří Drahoš bude výsledky voleb sledovat se svými příznivci z Kongresového centra
27.1.2018 13:12 | Příznivci přichází do pražského Top Hotelu, kde bude Miloš Zeman sledovat výsledky voleb stejně jako před pěti lety
27.1.2018 13:23 | Novináři čekají na příjezd prezidenta, před hotelem hlídkuje policie
27.1.2018 13:29 | Do Top Hotelu dorazili i kancléř Vratislav Mynář a poradce Martin Nejedlý
27.1.2018 13:32 | Skauti fandí ve štábu Jiřího Drahoše
27.1.2018 13:35 | Volební místnosti se zavřou ve 14 hodin
27.1.2018 13:45 | Miloš Zeman dorazil do Top Hotelu
27.1.2018 13:47 | V Kongresovém centru je akreditováno více než 250 novinářů
27.1.2018 13:53 | V rodném městě Jiřího Drahoše budou občané sledovat výsledky voleb pod širým nebem
27.1.2018 13:57 | Údajná spolupracovnice StB Jitka Frantová přišla podpořit Miloše Zemana.
27.1.2018 14:00 | Volební místnosti se uzavřely

Volební komisaří nyní přejdou ke sčítání voličských hlasů. Dění můžete sledovat ve volebním speciálu DVTV.

 

27.1.2018 14:03 | Do volebního štábu Jiřího Drahoše dorazila i herečka Anna Geislerová
27.1.2018 14:15 | V posledních dvou týdnech zaznamenal Miloš Zeman větší příliv voličů než Jiří Drahoš, tvrdí průzkum

Podle průzkumu agentury Kantar pro ČT bylo dva týdny před druhým kolem pro Jiřího Drahoše 35 % voličů (určitě ano), týden před druhým kolem už 36,5 a v tomto týdnu okolo 41 %.

Trend vývoje u voličů Miloše Zemana byl taktéž stoupající. Dva týdny před prvním kolem přesvědčil 30 % voličů (určitě ano), v týdnu před druhým kolem už 38 % z nich.

27.1.2018 14:18 | Hlasy v obci Čilá jsou sečteny

Hlasy jsou sečteny v jedné z prvních obcí Čilá - zvítězil Jiří Drahoš - získal 20 hlasů, Miloš Zeman 4 hlasy. Volební účast byla 100 %.

27.1.2018 14:21 | Novináři v Top Hotelu čekají na příchod Miloše Zemana
27.1.2018 14:24 | Sečteno je pár tisíc voličských hlasů, v okresech vede Zeman
27.1.2018 14:29 | Připomeňme si výsledky prvního kola voleb

V prvním kole byla volební účast 61,92 procenta. Volilo celkem 5 148 141 voličů Miloš Zeman získal 38,56 procenta hlasů a Jiří Drahoš 26,60 procenta.

27.1.2018 14:32 | Miloš Zeman zatím vede v 65 okresech, Jiří Drahoš v devíti

okresy

27.1.2018 14:38 | Aktuální predikce výsledků dle agentury MEDIAN

Podle výpočtů společnosti Median na základě vývoje sčítání hlasů se prezidentem Česka znovu stane Miloš Zeman.

median

27.1.2018 14:44 | Novináři v Kongresovém centru čekají na příchod Jiřího Drahoše
27.1.2018 14:48 | Miloš Zeman měl před pěti lety při sečtení zhruba čtyř desetin okrsků 58 % hlasů
27.1.2018 14:58 | Je sečteno 50 % okrsků

Po sečtení 50 procent hlasů má Miloš Zeman již milion hlasů, Drahoš zaostává skoro o sto tisíc hlasů.

27.1.2018 14:59 | Jiří Drahoš přichází na pódium Kongresového centra
27.1.2018 15:01 | Je sečteno téměř 60 % okrsků

Oba kandidáti mají již přes milion hlasů. Miloš Zeman vede zhruba o dvě stě tisíc hlasů.

27.1.2018 15:01 | Redaktor Jan Úšela sleduje dění v Osvětimanech
27.1.2018 15:04 | Po sečtení sedmi desetin okrsků vede Miloš Zeman s 54 % hlasů

Miloš Zeman vede ve dvanácti krajích, Jiří Drahoš jen v Praze a středočeském kraji.

27.1.2018 15:11 | Miloš Zeman vede v drtivé většině krajů, naopak krajská města volila z většiny Jiřího Drahoše

Miloš Zeman v tuto chvíli vede ve 12 krajích oproti Jiřímu Drahošovi, který vede jen ve dvou. Drahoš ale vede v 9 krajských městech a prohrává ve čtyřech.

27.1.2018 15:13 | Jiří Drahoš má již o 300 tisíc více hlasů než v prvním kole, Zeman má stejně jako v prvním kole

Jiří Drahoš v pravním kole získal 1 369 601 hlasů, nyní má již o více než třista tisíc více (1 687 729). Miloš Zeman v tuto chvíli dosahuje stejného počtu voličů jako v prvním kole, kdy získal 1 985 547 hlasů, nyní má jen o dvacet tiscí méně.

27.1.2018 15:15 | Miloš Zeman má přes dva miliony hlasů

Miloš Zeman už získal více než dva miliony hlasů. V posledních volbách v roce 2013 získal 2 717 405 hlasů, jeho tehdejší sok Karel Schwarzenberg získal zhruba o půl milionu méně (2 241 171).

27.1.2018 15:17 | S Milošem Zemanem je ve volebním štábu také potenciální kandidát na příštího předsedu ČSSD Milan Chovanec
27.1.2018 15:18 | Sečteno přes 80 procent hlasů

Sečteno je již přes 80 procent volebních okrsků. Současný prezident Miloš Zeman má zatím přes 53,4 procent hlasů.

27.1.2018 15:22 | Síly jsou velmi vyrovnané, hodnotí podnikatel Zdeněk Zbytek
27.1.2018 15:24 | Porovnání předběžných výsledků s minulými volbami

* - druhé kolo - předběžné výsledky

27.1.2018 15:24 | Sečteno je přes 85 procent okrsků

Sečteno je 85,32 % okrsků. Miloš Zeman vede s 53,17 %, Jiří Drahoš má 46,82 %.

27.1.2018 15:28 | V jednom z volebních štábů Miloše Zemana se ozývá skandování
27.1.2018 15:30 | Miloš Zeman má o půl milionu hlasů více než v prvním kole

Miloš Zeman po sečtení 90 procentech volebních okrsků získal o půl milionu více hlasů než v prvním kole. Nyní má přes 2,5 milionu hlasů. Jiří Drahoš o 800 tisíc hlasů více.

27.1.2018 15:33 | Naděje na změnu zhasla, píše Miroslav Kalousek
27.1.2018 15:34 | Jiří Drahoš dopadne v Praze lépe než Karel Schwarzenberg v roce 2013
27.1.2018 15:35 | Jiří Drahoš zatím stále nemá tolik hlasů, jako měli "protizemanovští kandidáti"

Pokud sečteme hlasy Jiřího Drahoše, Pavla Fischera, Marka Hilšera a Michala Horáčka z prvního kola, dohromady měli 2 823 887 hlasů. Jiří Drahoš má zatím o zhruba půl milionu hlasů méně

27.1.2018 15:35 | Miloše Zeman má přes 52,4 procent hlasů. Sečteno je 92,5 volebních okrsků

Sečteno je 92,56 % okrsků. Miloš Zeman vede s 52,48 %, Jiří Drahoš má 47,51 %.

27.1.2018 15:37 | V Kongresovém centru ubývá optimismu

​V Kongresovém centru pomalu ubývá optimismu. S tím, jak postupuje sčítání hlasů a náskok Miloše Zemana nad Jiřím Drahošem se nezmenšuje, se objevuje v některých tvářích viditelné zklamání. V očích herečky Jitky Schneiderové je zjevný smutek. Když vstupuje kolem třetí hodiny na pódium Jiří Drahoš, lidé ho vítají potleskem a jásotem, oproti nadšení při sčítání výsledků prvního kola je tu ale viditelný rozdíl.

Sám Drahoš je zatím zdrženlivý. Děkuje voličům, své ženě Evě a zdraví do rodného Jablunkova, k němuž se často hlásí. "V tuto chvíli nemá smysl nic komentovat," říká. O pár minut později už se ale někteří z jeho podporovatelů ve štábu na pražském Vyšehradě pomalu snaží smířit s možnou porážkou.

27.1.2018 15:38 | Martin Stropnický děkuje za organizaci voleb v zahraničí
27.1.2018 15:40 | Jiří Drahoš získal více hlasů než Karel Schwarzenberg

Karel Schwarzenberg v druhém kole prezidentských voleb před pěti lety získal 2 241 171 hlasů, Jiří Drahoš má již 2 422 697 hlasů, tedy o téměř 200 tisíc více. Na vítězství to pravděpodobně nestačí.

27.1.2018 15:41 | Drahoš se ujal vedení v Libereckém kraji

Jiří Drahoš se ujal vedení v Libereckém kraji.

27.1.2018 15:42 | ČSSD bude hledat cestu, aby byla ve vládě s Andrejem Babišem, tvrdí Erik Tabery
27.1.2018 15:43 | Miloš Zeman byl opět zvolen českým prezidentem

Miloš Zeman byl zvolen prezidentem i na další funkční období. Ve finále podle propočtů ČTK z průběžných volebních výsledků porazil bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše.

Zeman by měl by podle odhadů vyhrát se ziskem mezi 51 a 52 procenty hlasů, což je méně než při první volbě hlavy státu před pěti lety.

Prezidentské finále přišel rozhodnout rekordní počet voličů, po sečtení více než devíti desetin okrsků byla dvoutřetinová.

27.1.2018 15:45 | Podporovatelé v zákulisí štábu Miloše Zemana už slaví
27.1.2018 15:46 | Ve štábu Miloše Zemana příznivci zpívají píseň Ach synku synku

V Zemanově štábu příznivci vesele oslavují a zpívají píseň Ach synku synku. Vyčkávají, až Miloš Zeman pronese vítězný proslov.

27.1.2018 15:47 | Opětovně zvolený prezident Miloš Zeman je čtvrtý nejstarší prezident v Evropě

Opětovně zvolený český prezident Miloš Zeman je se svými 73 lety jedním z nejstarších úřadujících prezidentů v Evropě. Starší než on jsou jen prezidenti Irska Michael Higgins (76), Itálie Sergio Mattarella (76) a Rakouska Alexander Van der Bellen (74). Věkový průměr evropských prezidentů je 58 let.

Nejmladším prezidentem v Evropě je hlava Francie Emmanuel Macron, kterému je 40 let. Nejstarší hlavou státu nejen v Evropě, ale i ve světě je britská královna Alžěta II. (91). Nejstarším úřadujícím prezidentem na světě je Tunisan Kaíd Sibsí (91).

27.1.2018 15:49 | "Drahoše do koše" se skanduje ve volebním štábu Miloše Zemana
27.1.2018 15:50 | Bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes čekal větší mobilizaci voličů Jiřího Drahoše

Bývalý předseda Akademie věd Václav Pačes si myslel, že se zmobilizuje více voličů Jiřího Drahoše. "Zdá se, že v demokratických volbách je rozhodnuto," řekl. Mrzí ho to, protože má s Drahošem osobní vztah a zároveň averzi k Miloši Zemanovi. "Budeme mít dalších pět let to samé." To, co mu vadilo na Zemanovi a evidentně nebude končit, je rozeštvávání společnosti. "Doufal jsem, že Jiří Drahoš, protože ho dobře znám, bude ten, který dokáže přece jen uhladit politiku. Říkám to se znalostí věci, protože jsem s ním léta spolupracoval v Akademii věd a vím, jak šikovně dokázal sjednocovat názory a racionálně argumentovat. Je třeba jen doufat, že Miloš Zeman trochu ubere," řekl Aktuálně.cz Pačes.

27.1.2018 15:51 | V Lovosicích vyhrál Miloš Zeman o 30 procentních bodů
27.1.2018 15:52 | Pavel Fischer je zklamán výsledkem voleb
27.1.2018 15:53 | Jan Hamáček gratuluje Milošovi Zemanovi k obhajobě mandátu
27.1.2018 15:54 | Horáček: Udělal jsem vše, aby zvítězil někdo jiný než Zeman

Neúspěšný kandidát z prvního kola letošních prezidentských voleb Michal Horáček uvedl, že během kampaně udělal vše pro to, aby zvítězil jiný kandidát než Miloš Zeman. I on však bude jeho prezidentem. Horáček to řekl České televizi.

Horáček uvedl, že vítězstvím je to, že se konaly legitimní a legální volby, protože většinu života prožil v prostředí, kde volby nebyly. "Myslím, že bude důležité poblahopřát vítězi a říci: 'Udělal jsem všechno pro to, aby zvítězil jiný kandidát než Zeman, ale zvítězil-li on, bude i můj prezident'," konstatoval.

Podnikatel a textař Horáček před druhým kolem doporučoval volbu Jiřího Drahoše, kterého podpořil svými reklamními plochami či osobní přítomností na jeho mítincích. Nevyčítá však svým voličům volbu Zemana. "Každý jde za plentu se svým svědomím. Já udělal vše pro to, aby volili jiného kandidáta," uvedl.

27.1.2018 15:54 | Jiří Drahoš gratuluje Zemanovi

Jiří Drahoš děkuje všem občanům České republiky za účast volbám a pogratuloval Milošovi Zemanovi ke znovuzvolení.

27.1.2018 15:56 | "Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme," řekl Drahoš

"Nezvítězili jsme, ale neprohráli jsme," řekl Jíří Drahoš. 

27.1.2018 15:57 | Drahoš: Neodcházím z veřejného života

"Neocházím z veřejného života," říká Jiří Drahoš. Nyní neúspěšný kandidát vítá svůj volební tým. Děkuje za podporu i neúspěšnému kandidátovi Marku Hilšerovi.

27.1.2018 15:59 | Ze všech nejvíce děkuji své ženě Evě

"Měl jsem kolem sebe skvělé lidi, podporovatelé od těch neznámých až po ty známější. Děkuji svému expertnímu týmu," říká Jiří Drahoš ve svém volebním štábu. Za podporu děkuje i Pavlu Fischerovi a Michalu Horáčkovi. "Ze všech nejvíce děkuji své manželce Evě Drahošové," dodává Jiří Drahoš.

27.1.2018 16:02 | Sálem Kongresového centra zní už několik minut potlesk
27.1.2018 16:02 | Jiří Drahoš zpívá státní hymnu

Na závěr zpívá Jiří Drahoš státní hymnu a s ním i celý sál.

27.1.2018 16:03 | Drahoš: Zdravím do rodného Jablunkova

Drahoš: "Zdravím do rodného Jablunkova. Tentokrát to nevyšlo, ale co není, bude." Ve štábu se teď zpívá státní hymna.

27.1.2018 16:05 | Jiří Pospíšil gratuluje Miloši Zemanovi ke zvolení prezidentem
27.1.2018 16:05 | Poražený Jiří Drahoš: Nekončíme, pokračujeme
27.1.2018 16:06 | Lež a nenávist opět zvítězily nad pravdou a láskou, tvrdí bývalý ministr kultury Daniel Herman
27.1.2018 16:07 | Podporovatelé Miloše Zemana čekají na příchod prezidenta
27.1.2018 16:08 | Světové agentury píší o vítězství Miloše Zemana

Agentury Reuters, AFP a APA referovaly v urgentních zprávách o vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách po sečtení hlasů v 95 procentech okrsků.

Reuters, která stejně jako další světové agentury průběžně a podrobně sledovaly sčítání hlasů, v první zprávě odkázala na propočty ČTK, že "dosavadní" prezident vyhrál volby. AFP ho označila přívlastkem "proruský". Agentura APA napsala, že "Zemana bude působit ve funkci dalších pět let" a dodala, že v jeho volebním štábu se již oslavovalo.

Reuters následně přišel první s informací, že Zemanův vyzyvatel Jiří Drahoš uznal porážku a stávajícímu prezidentovi gratuloval k vítězství.

27.1.2018 16:08 | Jiri Drahoš do budoucna nevyloučil volby do Senátu či prezidentskou kandidaturu
27.1.2018 16:10 | Ke zvolení Zemanovi pogratulovala eurokomisařka Věra Jourová
27.1.2018 16:12 | Ve volební štábu Miloše Zemana se slaví
externí video: Už je to tady! Ve volebním štábu Miloše Zemana se slaví
Uz_je_to_tady_Ve_volebnim_stabu_Milose_Zemana_se_slavi.jpg
27.1.2018 16:12 | Karla Šlechtová: Gratuluji panu prezidentovi k vítězství
27.1.2018 16:13 | Vratislav Kulhánek doufá, že Miloš Zeman splní svá slova, že bude proevropský

Neúspěšný prezidentský kandidát Vratislav Kulhánek z výsledku voleb není příliš nadšen. Řekl to ČTK. Doufá, že vítěz prezidentských voleb Miloš Zeman naplní svá slova z posledních dní o svých proevropských postojích.

"Tím, že účast byla výrazně vyšší (než v prvním kole), tak je vítězství Zemana o to cennější," uznal Kulhánek. Podle něj bude pro hodnocení druhého Zemanova volební období rozhodující to, jak naplní své sliby z poslední předvolební debaty.

"Pokud bude dělat to, co říkal v poslední debatě - že je proevroský, že je pro NATO, a nějak se to projeví na jeho činnosti, tak bude mít do určité míry i moje sympatie," uvedl Kulhánek. "Pokud bude pokračovat v tom, co dělal do nedávné doby, tak si myslím, že pak volby pro tuto zemi nedopadly nejlépe," uvedl.

27.1.2018 16:14 | Stranu Zelených mrzí výsledek voleb
27.1.2018 16:16 | Od roku 2013 Miloš Zeman posílil
27.1.2018 16:17 | Tisková konference Miloše Zemana se uskuteční v 16:20
27.1.2018 16:18 | Změna je možná, dneškem se však oddálila, tvrdí místopředsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová
27.1.2018 16:19 | Vojtěch Filip gratuluje Zemanovi k vítězství

Předseda komunistů Vojtěch Filip pogratuloval Zemanovi k vítězství.

27.1.2018 16:20 | Čtyři kraje si přály na Hradě změnu
27.1.2018 16:21 | V Plzeňském kraji vyhrál volby Miloš Zeman, získal skoro 55 procent

Prezidentské volby v Plzeňském kraji vyhrál Miloš Zeman. Ve druhém kole dostal 54,95 procenta hlasů. Jeho protikandidát Jiří Drahoš obdržel 45,04 procenta hlasů. Výsledky zveřejnil Český statistický úřad.

Volební účast v druhém kole byla v Plzeňském kraji 66,13 procenta, o 4,69 procentního bodu vyšší než v kole prvním.

27.1.2018 16:21 | Účast byla vyšší napříč Českem, výrazněji v pohraničí
27.1.2018 16:23 | Zhruba 13 tisíc hlasů bylo neplatných
27.1.2018 16:24 | 170 tisíc voličů, kteří rozhodli, je díky periferním oblastem Ústeckého kraje, severu Olomouckého kraje a Moravskoslezského kraje
27.1.2018 16:25 | Miloš Zeman přichází před své příznivce

Miloš Zeman přichází před své příznivce.

27.1.2018 16:25 | Zeman získal o necelý milion hlasů více, Drahoš o téměř 1 300 000
27.1.2018 16:26 | Příznivci Miloše Zemana skandují "Ať žije Zeman!"

Lidé při Zemanově příchodu skandují heslo "Ať žije Zeman!"

27.1.2018 16:27 | S Milošem Zemanem je v sále Tomio Okamura, Milan Chovanec i Jaromír Soukup

Za prezidentem kromě jeho nejbližších spolupracovníků stojí i Tomio Okamura, milan Chovanec či majitel TV Barrandov Jaromír Soukup. "Za mnou jsou lidé, kteří teď seděli v prezidentském salonku," říká.

27.1.2018 16:28 | Zeman: Milí moji přátele, dovolte mi, abych vám všem ze srdce poděkoval za vaší pomoc a podporu

"Milí moji přátele, dovolte mi, abych vám všem ze srdce poděkoval za vaší pomoc a podporu při volbě prezidneta České republiky. Nebýt vás, tak bychom to nevyhráli," říká Miloš Zeman

27.1.2018 16:29 | Chtěl bych poděkovat těm pražským voličům, kteří mi dali svůj hlas, říká Zeman

Zeman: Chtěl bych poděkovat těm pražským voličům, kteří mi dali svůj hlas a všem voličům v krajích, kde jsem zvítězil.

27.1.2018 16:30 | Miloš Zeman: Chtěl bych poděkovat i voličům Jiřího Drahoše za to, že šli k volbám

Miloš Zeman: Chtěl bych poděkovat i voličům Jiřího Drahoše za to, že šli k volbám. Relativně těsné vítězství mě nejvíce těší.

27.1.2018 16:31 | Zeman: Toto je moje poslední politické vítězství

"Toto je moje poslední politické vítězství a za ním už nebude žádná politická porážka," pronesl Zeman ke svým příznivcům.

27.1.2018 16:34 | Miloš Zeman rekapituluje svoji politickou kariéru

Miloš Zeman rekapituluje svoji politickou kariéru.

27.1.2018 16:36 | Zeman: Budu se těšit na dalších pět let plného pracovního nasazení

"Budu se těšit na dalších pět let. Na pět let plného pracovního nasazením kde se budu setkávat v krajích se svými občany," říká Zeman. Zemanův projev doprovází potlesk v sále

27.1.2018 16:38 | Daniel Hůlka začal v sále zpívat státní hymnu

Daniel Hůlka začal v sále zpívat státní hymnu a poté se k němu přidali i všichni ostatní.

27.1.2018 16:39 | Andrej Babiš: Gratuluji Miloši Zemanovi ke znovuzvolení
27.1.2018 16:39 | Mezi podporovateli Miloše Zemana je i šéf ČEZ Daniel Beneš

Mezi podporovateli Miloše Zemana je i šéf ČEZ Daniel Beneš.

27.1.2018 16:40 | Zeman: Řekl jsem už, že bych chtěl být poněkud pokornější, vstřícnější k názoru lidí, kteří mají odlišný názor

"Řekl jsem už, že bych chtěl být poněkud pokornější, vstřícnější k názoru lidí, kteří mají odlišný názor. Chtěl bych také bojovat za aktivní občanství," říká Miloš Zeman.

27.1.2018 16:43 | Zeman: Nevidím důvod vydírat Andreje Babiše příliš krátkým termínem k jmenování jeho vlády

"Protože jsem byl znovu zvolen, nevidím důvod vydírat Andreje Babiše příliš krátkým termínem k jmenování jeho vlády," řekl Zeman.

27.1.2018 16:43 | Pan prezident podpořil program SPD Tomia Okamury
27.1.2018 16:46 | Ve vítězném týmu Miloše Zemana sedí i šéf ČEZ Daniel Beneš
27.1.2018 16:46 | Zeman: Sportovat už nebudu

"Sportovat už nebudu," řekl Zeman.

27.1.2018 16:47 | Miloš Zeman zúročil svou politickou zkušenost a schopnost vyvolávat emoce, tvrdí Lubomír Zaorálek
27.1.2018 16:48 | Předpokládám, že svůj tým na Hradě doplním novináři z Bakalových novin, řekl Miloš Zeman

"Předpokládám, že svůj tým na Hradě doplním novináři z Bakalových novin, ať je to týdeník Respekt, Hospodářské noviny, případně Aktuálně.cz," reagoval Zeman na dotaz novinářky Andrey Procházkové z týdeníku Respekt, zda ve svém týmu provede nějaké změny.

27.1.2018 16:50 | V Olomouckém kraji zvítězil Miloš Zeman

V druhém kole prezidentských voleb zvítězil v Olomouckém kraji Miloš Zeman, který získal od voličů 59,2 procenta hlasů. Bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš skončil druhý se ziskem 40,8 procenta hlasů.

K volebním urnám přišlo v pátek a dnes v Olomouckém kraji 66,06 procenta voličů, zatímco v prvním kole prezidentských voleb byla volební účast 60,35 procenta. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

27.1.2018 16:50 | Snažil jsem se Jiřího Drahoše maximálně podporovat, řekl Pavel Fischer
27.1.2018 16:51 | Čeští voliči se rozhodli přidržet Zemana a jeho populismu, píše The New York Times

Po volební kampani zaměřené na otázku zdvořilosti v politice a na místo České republiky v Evropě se voliči rozhodli se přidržet prezidenta Miloše Zemana, napsal dnes americký list The New York Times (NYT).

Podle deníku se voliči přidrželi i jeho populismu, který se často vyznačoval svou sžíravostí a cejchováním, což vedlo k nelibosti vůči muslimským přistěhovalcům a narušoval vztah země k jeho spojencům na Západě.

27.1.2018 16:55 | Kampaň byla založená na útocích na Zemana, míní Babiš

Premiér v demisi a šéf hnutí ANO Andrej Babiš pogratuloval Miloši Zemanovi ke znovuzvolení prezidentem. "Věřil jsem, že kampaň založená na útocích na něj nebude úspěšná a jsem rád, že jsem se nemýlil," uvedl na twitteru. Podrobně bude výsledek voleb komentovat v 18:00 na ohlášené tiskové konferenci.

Hnutí ANO, které po říjnových sněmovních volbách složilo menšinovou vládu bez důvěry, během posledního týdne podpořilo Zemana v souboji o Hrad s bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem.

Zeman pak ANO slíbil, že Babiše jmenuje v únoru podruhé premiérem i v případě, že volby nevyhraje. Babiš se pro něj vyslovil, když opakovaně uvedl, že současná hlava státu dlouhodobě podporuje český průmysl a národní zájmy. Babiš obdivuje také Zemanovy rétorické schopnosti. Doporučil mu ale po prvním kole voleb před dvěma týdny, aby se zbavil nejbližších spolupracovníků.

27.1.2018 16:55 | Marek Hilšer si myslí, že situace v České republice ke zklidnění nepovede
27.1.2018 16:58 | Výsledky jsou téměř kompletní

Výsledky jsou téměř kompletní. Sečteno je 99,91 okrsků, volební účast byla 66,59 %. Miloš Zeman zvítězil s výsledkem 51,4 %, Jiří Drahoš má 48,6 %.

27.1.2018 17:01 | Rektora Masarykova univerzity Beka výsledky voleb zklamaly, podporoval Drahoše

Rektor Masarykovy univerzity v Brně Mikuláš Bek je výsledkem prezidentských voleb zklamaný. Řekl to dnes ČTK. Prezidentský post obhájil Miloš Zeman, který porazil Jiřího Drahoše. Bek podporoval právě bývalého předsedu Akademie věd ČR. Od Zemana očekává větší útočnost než doposud. Sám zvažuje kandidaturu do Senátu, který podle něj nyní bude o to více důležitější, když zaznívají návrhy na změnu Ústavy. O kandidatuře jedná s několika stranami včetně Demokratického bloku ve Sněmovně, pod který spadají ODS, TOP 09, KDU-ČSL a STAN.

Bek podporoval Drahoše od počátku jeho kandidatury. "Předpokládám, že Miloš Zeman bude pokračovat ve stylu, kterým vládl na Hradě v prvním období. Nečekám nic zásadně nového, spíš mírné přiostření v té útočnosti, protože už nebude potřebovat před veřejností přívětivější tvář," řekl Bek.

27.1.2018 17:02 | Jiri Drahoš se v zákulisí baví s lidmi o příčinách prohry
27.1.2018 17:03 | Hynek ocenil vyšší volební účast, s výsledkem volby je spokojen

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Hynek, který před dvěma týdny nepostoupil z prvního kola volby, pogratuloval Miloši Zemanovi ke znovuzvolení. Sám ho svým hlasem podpořil, ale nebyla to podle něho lehká volba. ČTK řekl, že by byl spokojen, i kdyby vyhrál Jiří Drahoš. Potěšila ho zejména vyšší volební účast.

"Já jsem spokojen hlavně v tom, že máme možnost volby a jsem spokojen hlavně s volební účastí," řekl. Těší ho, že lidé šli hlasovat, i když to není povinnost. "I kdyby vyhrál jak prezident Zeman, tak pan profesor Drahoš, pro mě by to byli oba moji prezidenti, protože by to byla vůle většiny," uvedl.

27.1.2018 17:03 | První cesta Miloše Zemana povede na Slovensko.
27.1.2018 17:04 | Tomio Okamura: Je to skvělý výsledek. Gratuluji panu prezidentovi

"Je to skvělý výsledek. Gratuluji panu prezidentovi, je vidět, že v České republice je čím dál víc občanů, kteří mají kritické myšlení," řekl v České televizi Tomio Okamura.

27.1.2018 17:08 | Daniel Hůlka zazpíval po projevu Miloše Zemana statní hymnu
27.1.2018 17:08 | Pořádat výstavy na Pražském hradě ke století republiky určitě nebude stačit ke sjednocení národa
27.1.2018 17:09 | AZ kvíz by Jiří Drahoš vyhrál
27.1.2018 17:11 | Jménem podnikatelské veřejnosti blahopřeji Milošovi Zemanovi k jeho vítězství ve volbách, píše Vladimír Dlouhý
27.1.2018 17:12 | Volby v Karlovarském kraji vyhrál Zeman, dostal 57,6 procent hlasů

V Karlovarském kraji vyhrál prezidentské volby Miloš Zeman. Získal 57,61 procenta hlasů. Jiří Drahoš, jeho protikandidát ve druhém kole, obdržel 42,38 procenta. K volbám přišlo podle údajů Českého statistického úřadu 57,18 procenta voličů, nejméně ze všech krajů České republiky.

V prvním kole před dvěma týdny v Karlovarském kraji vyhrál také současný prezident Zeman, tehdy získal 43,89 procenta hlasů. Na druhém místě skončil akademik Drahoš s 24,71 procenty. K volbám přišlo v prvním kole 52,11 procenta voličů. Proti prvnímu kolu si Zeman v regionu polepšil o 23.889 hlasů. Drahoš proti prvnímu kolu dostal o 26.814 hlasů více.

27.1.2018 17:13 | Vratislav Mynář hovoří pro Český rozhlas
27.1.2018 17:14 | Nemyslím si, že Jiří Drahoš udělal něco špatně, říká Karel Janeček

Miliardář Karel Janeček: "Nemyslím si, že Jiří Drahoš udělal něco špatně. Asi by pomohlo, kdyby byl pan Drahoš víc emotivní člověk. Pro široké vrstvy obyvatel je to asi nevýhoda."

27.1.2018 17:15 | Liberecký hejtman Půta vybízí po volbách ke zklidnění vášní

Hejtman Libereckého kraje Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj) vybízí ke zklidnění vášní. ČTK dnes řekl, že ve společnosti jsou dvě takřka stejně velké skupiny, kdy každá preferuje něco jiného.

"Důležité je zklidnit vášně, protože pravomoci prezidenta republiky jsou velice malé. Ve většině reálných věcí rozhodují úplně jiní lidé," uvedl s tím, že výsledek prezidentských voleb je třeba respektovat.

27.1.2018 17:17 | Ještě se v pár okrscích sčítají hlasy

Ještě se sčítá po jednom okrsku v Praze 3, 4 a 11, dva okrsky ve Šlapanicích, jeden v Tunisku a čeká se na odevzdání již sečtených výsledků ve Svobodě nad Úpou.

27.1.2018 17:19 | "Je to na panu prezidentovi," říká Vratislav Mynář na otázku, zda neplánuje uvolnit Zemanovi ruce svojí rezignací

"Je to na panu prezidentovi," říká Vratislav Mynář na otázku, zda neplánuje uvolnit Zemanovi ruce svojí rezignací. Se Zemanem si prý teprve sednou a tuto věc proberou.

27.1.2018 17:19 | Skoro 2 700 000 voličů chtělo změnu
27.1.2018 17:21 | Pavel Telička negratuluje
27.1.2018 17:22 | Andrej Kiska poblahopřál Miloši Zemanovi ke znovuzvolení.

Slovenský prezident Andrej Kiska uvedl, že poblahopřál Miloši Zemanovi ke znovuzvolení. Zeman při své první návštěvě pojede na Slovensko, Kisku požádal o možnost jet do Tater. Oba prezidenti tam stráví dva dny.

27.1.2018 17:23 | Výsledek voleb nebude mít bezprostřední vliv na finanční trhy

Zvolení Miloše Zemana prezidentem nebude mít podle analytiků bezprostřední vliv na finanční trhy ani ekonomiku. Investoři ale budou sledovat další politický vývoj v ČR se značnou obezřetností. Vítězství Zemana může také podle ekonomů podpořit export na východní trhy. Podnikatelské svazy doufají, že se prezident bude nadále účastnit podnikatelských misí do klíčových zemí světa.

27.1.2018 17:24 | Chybí poslední okrsek
27.1.2018 17:26 | Jiří Drahoš získal téměř stejný počet hlasů jako Miloš Zeman v druhém kole před pěti lety
27.1.2018 17:26 | Chovanec pozval Zemana na únorový sjezd ČSSD

Úřadující šéf sociální demokracie Milan Chovanec pozval prezidenta Miloše Zemana na únorový sjezd ČSSD v Hradci Králové. Neumí si představit, že by prezident nepřijel, řekl novinářům v Zemanově volebním štábu. Na poslední sjezd, kde byl loni znovuzvolen tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, někdejší předseda ČSSD Zeman pozvánku nedostal.

Zeman by podle Chovance měl mít v Hradci Králové možnost znovu po letech ČSSD říct svůj názor. Sociální demokracie bude 18. února vybírat nové vedení po neúspěchu ve sněmovních volbách loni na podzim. Chovanec, který stranu vede od loňského Sobotkova odstoupení, zatím nepotvrdil, jestli se bude ucházet o funkci v čele ČSSD. Rozhodnout by se měl na nedělní krajské konferenci v domovském Plzeňském kraji.

27.1.2018 17:27 | Všichni čs. a čeští prezidenti, kteří obhajovali funkce, uspěli

Tak jako dnes Miloš Zeman i jeho předchůdci dokázali obhájit funkci prezidenta republiky. Z 11 dosavadních prezidentů své volební období prodloužili o další všichni, kteří se o to pokusili či mohli pokusit. Nejčastěji, čtyřikrát, byli hlavou státu zvoleni Tomáš Garrigue Masaryk a Václav Havel, který byl ale dvakrát zvolen prezidentem Československa (potřetí už se mu to ale v roce 1992 nepodařilo) a dvakrát nově vzniklé samostatné České republiky.

Funkci neobhajovali Klement Gottwald a Antonín Zápotocký, kteří zemřeli během jejich prvního funkčního období. Neobhajoval ani Emil Hácha, který po mnichovském diktátu a během německé okupace zastával funkci prezidenta tzv. druhé republiky a byl též protektorátním státním prezidentem.

27.1.2018 17:31 | Účast vzrostla nejvíce v příhraničních okresech
27.1.2018 17:32 | Vždycky jsem ho vnímal jako inteligentního a zkušeného politika, píše slovenský premiér Fico
27.1.2018 17:33 | Volby v ČR vyhrála podle agentur i protiimigrační rétorika

Světové agentury se vesměs shodují, že prezidentské volby v Česku vyhrál Miloš Zeman nad svým vyzyvatelem Jiřím Drahošem populismem a protiimigračním postojem.

Jeho vítězství považuje agentura Reuters za "tiché uznání Zemanova tvrdého postoje proti přistěhovalectví a jeho dvoření se Rusku a Číně". "Hlasování odrazilo rozdíly mezi liberály a konzervativci, které se objevují i jinde v Evropě a ve Spojených státech," dodala agentura.

27.1.2018 17:33 | Volby opět vyhloubily příkopy ve společnosti
27.1.2018 17:34 | Srovnání voleb 2013 a 2018
27.1.2018 17:38 | Klaus: Obávám se, že poražení výsledek voleb nepřijmou

Bývalý prezident Václav Klaus se obává toho, že příznivci poraženého prezidentského kandidáta Jiřího Drahoše nepřijmou výsledek voleb. Klaus to dnes řekl novinářům ve štábu znovuzvoleného prezidenta České republiky Miloše Zemana, kterému přišel pogratulovat. Dodal, že si je jistý, že Zeman a jeho spolupracovníci by porážku přijali. Bývalí a současný prezident Česka se spolu bavili jako dobří přátelé. Zeman Klause pozval na skleničku.

"Teď jde o to, co znamená toto vítězství dosavadního prezidenta. Mám-li z něčeho nemyslím obavu - ale je to otazník - tak jde o to, jestli poražení ten výsledek přijmou," komentoval Klaus dnešní těsné vítězství Zemana. "Jsem stoprocentně přesvědčen, že kdyby to dopadlo opačně, tak to Miloš Zeman a jeho lidé přijmou, zatímco mám hrůzu, že dnes to tak úplně nebude," řekl na adresu stoupenců Drahoše.

27.1.2018 17:38 | Drahoš získal o 1,3 milionu víc hlasů, Zeman necelý milion

Miloši Zemanovi stačilo k vítězství získat zhruba 715 tisíc hlasů více než v prvním kole, aby měl stejně jako Jiří Drahoš. Zeman přilákal však o 867 tisíc více voličů. Jiří Drahoš sice získal o 1,3 milionu hlasů více než v prvním kole, ale 150 tisíc mu ještě na Zemanův výsledek chybělo. Aby Jiří Drahoš zvítězil, potřeboval získat nejen hlasy všech voličů Marka Hilšera, Pavla Fischera a Michala Horáčka, ale také 30 tisíc více.

27.1.2018 17:40 | Hayato Okamura podporoval Jiřího Drahoše

Miloše Zemana přišel do volebního štábu podpořit šéf SPD Tomio Okamura, Jiřímu Drahošovi zase fandil jeho starší bratr Hayato Okamura. Přes prohru svého favorita viděl na letošní prezidentské volbě mnoho pozitivního. "Kolik lidí volilo, kolik lidí se spojilo, podívejte se kolem nás," ukázal gestem na naplněný volební štáb, "to je obrovsky optimistické." Sám očekává, že se jeho bratr, se kterým má dlouhodobě špatné vztahy, o prezidentský post příště pokusí.

27.1.2018 17:42 | Jablunkované sledovali volby na velkém plátně a byli zklamaní

Zřetelné zklamání zavládlo v sobotu odpoledne v parku A. Szpyrce v Jablunkově na Frýdecko-Místecku, kde asi 300 lidí sledovalo na velkoplošné obrazovce přímý přenos ze sčítání výsledků prezidentské volby. Z Jablunkova pochází poražený prezidentský kandidát Jiří Drahoš, jenž tam loni i oznámil svou kandidaturu, a fandilo mu tam podstatně více lidí než dosavadnímu prezidentovi Miloši Zemanovi. Drahoš v nejvýchodnějším městě Česka zvítězil, získal tam 65,09 procenta hlasů.

Jablunkovský starosta Jiří Hamrozi (KDU-ČSL) řekl, že výsledek voleb je pro něj překvapením a že se lidé zřejmě nechali ovlivnit dezinformacemi. "Stačí, když někdo něco řekne, lidi tomu uvěří a pak: No jo, to nemůžeme. Já si myslím, že to bylo spíš kvůli dezinformacím, neříkám že by z hradu to ovlivňoval někdo, prostě mezi lidmi se vyneslo. Na druhou stranu z Jablunkova prezident, to zas by bylo závisti," řekl Hamrozi.

27.1.2018 17:43 | Podle konečných výsledků získal Miloš Zeman 51,36 procenta hlasů

Podle konečných výsledků získal Miloš Zeman 51,36 procenta hlasů. Svého soupeře Jiřího Drahoše porazil o 152 184 hlasů.

Finále prezidentských voleb provázela rekordní účast. Hlasovat přišlo 66,6 procenta lidí.

27.1.2018 17:46 | Je třeba neupadnout do letargie a nerezignovat, píše Marek Ženíšek
27.1.2018 17:48 | Projevy prezidentských kandidátů k výsledkům druhého kola očima fotografů Respektu
27.1.2018 17:49 | Zeman sbíral vítězství i v okresech s nízkou nezaměstnaností

Znovuzvolený prezident Miloš Zeman sbíral ve druhém kole prezidentské volby hlasy hlavně v okresech s vysokou nezaměstnaností. Nad svým soupeřem, bývalým předsedou Akademie věd Jiřím Drahošem, zvítězil například na Mostecku, Lounsku, Karvinsku nebo Znojemsku. Vítězil ale i v místech, kde byla nezaměstnanost podle čísel z loňského prosince pod celostátním průměrem. Šlo například o Novojičínsko, Rychnovsko a Benešovsko.

27.1.2018 17:52 | Václav Klaus mladší: jedno moje dítě volilo Zemana, jedno Drahoše - mám je obě stejně rád a jsou oba stejní Češi
27.1.2018 17:54 | Pořad Týden s prezidentem nezačne podle programu

Pořad Týden s prezidentem - povolební speciál na TV Barrandov nezačne v 18:30, jak je uvedeno v programu.

27.1.2018 17:55 | Hnutí SPD gratulovala Zemanovi k vítězství

Hnutí SPD gratulovalo Miloši Zemanovi k vítězství v prezidentských volbách. Podle hnutí to je volba na obranu suverenity Česka a ve prospěch přímé demokracie. Předseda SPD Tomio Okamura, který přišel do štábu dosavadního prezidenta, ocenil, že Zeman po zvolení mluvil o přímé volbě hejtmanů a starostů. Podle Okamury to ukazuje na blízkost prezidenta k jeho hnutí.

"Prezident Miloš Zeman měl jasnou podporu hnutí SPD. Podporu jsme prezidentu Zemanovi vyslovili i přes některé názorové rozdíly. Přes tyto rozdíly v názorech je volba prezidenta Zemana volbou na obranu suverenity České republiky a volbou ve prospěch přímé demokracie," uvedla SPD v tiskové zprávě.

27.1.2018 17:57 | "Uklidím doma. Máme tam hroznej binec," odpovídá paní Drahošová
27.1.2018 17:58 | Eva Drahošová neustále mezi lidmi
27.1.2018 17:58 | Referendum o Zemanovi vyhrál Zeman. Mohl se opřít o frustraci značné části společnosti, píše v komentáři Petr Honzejk

Referendum o Miloši Zemanovi těsně vyhrál Miloš Zeman. Důvody jsou v zásadě tři. Mohl se opřít o frustraci značné části společnosti, dokázal bravurně zvládnout finále kampaně, a neměl dostatečně silného vyzyvatele. Co to znamená? Česko čeká dalších až pět let s Milošem Zemanem v čele. Rozdělení společnosti se prohloubí, mentální vzdalování se Západu bude pokračovat, píše ve svém komentáři Petr Honzejk.

27.1.2018 18:00 | Miloš Zeman právě odjel z Top Hotelu
27.1.2018 18:01 | Vyjádření Andreje Babiše k druhému kolu prezidentských voleb
27.1.2018 18:03 | U Čechů v zahraničí bodoval v prezidentské volbě Drahoš

V zahraničí bodoval u krajanů a českých turistů v prezidentské volbě bývalý předseda Akademie věd Jiří Drahoš. Dostal 90,28 procenta hlasů. Zisk prezidenta Miloše Zemana, jenž celkově funkci hlavy státu obhájil, činil 9,72 procenta. Uvádějí to údaje na volebním webu.

K volbám přišlo v cizině 17 507 českých občanů. Účast představovala 81,13 procenta. Byla o více než 14 procentních bodů vyšší než celková účast ve volebním finále.

27.1.2018 18:07 | Drahošová: Manžel dal naději lidem, kteří chtějí změnu

Manželka Jiřího Drahoše Eva považuje výsledek finále prezidentských voleb i přes prohru za velký úspěch. Míní, že lidé chtějí změnu a poražený kandidát jim dal naději, že může přijít. Po skončení předvolebního a volebního maratonu cítí velkou úlevu, unavená ale není, řekla Drahošová v rozhovoru s ČTK.

Drahošová vysvětlila, že v minulých měsících i v posledních dnech žila ve velkém napětí, jak volby dopadnou. Na jednu stranu ji mrzí, že manžel prohrál o poměrně malé množství hlasů, i přesto výsledek považuje za velkou výhru. "Ještě před rokem o mém manželovi moc lidí nevědělo a pan Zeman dělá politiku 20 let, takže si myslím, že to je velký úspěch," uvedla Drahošová.

27.1.2018 18:10 | Babiš: Já chci poblahopřát panu prezidentu Zemanovi za obrovský úspěch

"Já chci poblahopřát panu prezidentu Zemanovi za obrovský úspěch, myslím, že to nebylo lehké, jelikož mu většina médií nefandila a většina tradičních stran mu také nefandila," říká premiér v demisi Andrej Babiš.

27.1.2018 18:12 | Není dobře, že se potvrdilo, že naše společnost je rozdělena asi na polovinu, říká Babiš

Andrej Babiš: Není dobře, že se potvrdilo, že naše společnost je rozdělena asi na polovinu, jak to vypadá. Myslím si, že ta sitauce není dobrá a měli bychom se snažit ji spojovat. 

27.1.2018 18:12 | Jiří Drahoš i přes porážku přijímá gratulace a slova podpory
27.1.2018 18:13 | Babiš: Doufejme, že lidi, kteří z výsledku nemají radost, že budou přístupni k nějaké diskuzi

"Doufejme, že lidi, kteří z výsledku nemají radost, že budou přístupni k nějaké diskuzi a já mohu znovu opakovat, že pro spojování společnosti udělám maximum, jelikož pokud budu premiér, tak tu budu pro všechny," tvrdí předseda hnutí ANO Andrej Babiš.

27.1.2018 18:15 | Zemanovi popřáli k výhře jihomoravský hejtman i primátor Brna

Prezidentovi Miloši Zemanovi poblahopřáli k vítězství ve volbách jihomoravský hejtman Bohumil Šimek i primátor Brna Petr Vokřál (oba ANO). Vokřál podporoval Drahoše, Šimek jméno svého favorita neřekl.

Podle Šimka jako v každých volbách rozhodli voliči. "Je na místě pogratulovat Miloši Zemanovi k vítězství," řekl Šimek, který pochválil také volební účast. Zatímco v prvním kole byla kolem 62 procent, ve druhém kole přišlo kolem 67 procent.

27.1.2018 18:15 | Babiš: Žádný mocenský pakt s panem prezidentem tady nikdy neexistoval

"Potřebujeme, aby tady vznikla stabilní vláda na čtyři roky, doufejme, že se to podaří co nejdřív. Těším se na spolupráci s panem prezidentem, žádný mocenský pakt s panem prezidentem tady nikdy neexistoval," dodává Andrej Babiš.

27.1.2018 18:17 | Babiš: Pro občany je institut prezidenta důležitý

"Pro občany je institut prezidenta důležitý a je to dobře. Potvrdilo se, že naše společnost je rozdělená a ta situace není dobrá," řekl Andrej Babiš.

27.1.2018 18:19 | Máme prezidenta, zvoleného v demokratických volbách. I když se nám to mnohým zdá jako prohra, tak zle není, píše Jan Farský
27.1.2018 18:20 | Pospíšil: Věřil jsem, že dnešek může být začátkem nového směřování České republiky.
27.1.2018 18:22 | V Ostravě získal Miloš Zeman přes 61 procent
27.1.2018 18:23 | Středula: Volby ukázaly, že se řada lidí v ČR cítí nekomfortně

Výsledky prezidentských voleb podle předáka Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly ukázaly, že se řada lidí v Česku necítí komfortně. Politici by proto měli věnovat víc pozornosti lidem na venkově, rodinám s dětmi či důchodcům. Šéf nejsilnější odborové centrály to dnes řekl ČTK. Pogratuloval prezidentovi Miloši Zemanovi ke znovuzvolení a popřál mu dost energie a "schopnost směřovat ČR do lepší budoucnosti". ČMKOS zastřešuje 29 svazů se zhruba 300.000 členů.

"Volby ukázaly, že se mnozí lidé v Česku cítí nekomfortně. Politici by se měli tématy venkova, rodin s dětmi či důchodců zabývat," uvedl Středula. Podle něj by ČR se znovuzvoleným prezidentem neměla směřovat "zpátky k tomu, co už opustila, ale k západním státům". Lidé by neměli cítit strach z budoucna, ale jistotu a stabilitu, dodal předák.

27.1.2018 18:24 | Tady stál prezident, teď jeho křeslo obsadili fanoušci Miloše Zemana
27.1.2018 18:27 | Výsledky 2. kola prezidentských voleb na velvyslanectví ČR v Londýně
27.1.2018 18:28 | Miloš Zeman zvítězil na Moravě a ve Slezsku ziskem 56,4 % hlasů

Samotné Čechy by oslavily vítězství Jiřího Drahoše, získal tu 51,8 hlasů. Miloš Zeman zvítězil na Moravě a ve Slezsku ziskem 56,4 % hlasů.

27.1.2018 18:29 | Na dálnici mě právě předjela prezidentská kolona mířící do Lán. Zeman si jede odpočinout
27.1.2018 18:32 | Okleštěk: Zemanovo vítězství by mohlo stabilizovat sestavení vlády

Vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách by podle olomouckého hejtmana a poslance Ladislava Oklešťka (ANO) mohlo stabilizovat situaci při pokusu vítězného hnutí ANO sestavit vládu. Mělo by být více prostoru pro vyjednání podpory vládě, řekl dnes ČTK Okleštěk.

"Pan prezident už před volbou (prezidenta) prohlásil, že dá druhý pokus panu Babišovi, a to také udělal. Teď tedy nebude tlačit na termín, ale dá více prostoru na to, aby pan Babiš měl šanci vyjednat co největší podporu vládě, takže věřím že to (Zemanovo vítězství) je takový stabilizující prvek," uvedl Okleštěk.

27.1.2018 18:32 | Ve štábu Miloše Zemana zůstává už jenom hrstka podporovatelů Miloše Zemana
27.1.2018 18:35 | Premiér Babiš na závěr tiskovky po volbě prezidenta odmítl odpovědět na otázku
27.1.2018 18:35 | Libor Winkler bere prohru Drahoše jako důkaz toho, že Praha a velká města nechala zbytek republiky ve vakuu
27.1.2018 18:37 | Prezidentské volby rozhodl postoj obou kandidátů k možnosti zavedení referenda v Česku

Prezidentské volby rozhodl postoj obou kandidátů k možnosti zavedení referenda v Česku. Je o tom přesvědčen předák Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek. Zatímco znovuzvolený prezident Miloš Zeman zavedení všelidového hlasování v kampani podporoval, podle jeho soupeře Jiřího Drahoše by lidé o některých závažných otázkách přímo rozhodovat neměli. Podle Dufka bude další vývoj v Česku záviset na tom, jak Zeman volbami "rozdělený národ" bude spojovat.

27.1.2018 18:39 | Zemanovo vítězství bude zřejmě pro Brusel špatná zpráva, píše list Politico

Volební vítězství prezidenta Miloše Zemana je podle webového listu Politico výsledek, který bude pravděpodobně považován za špatnou zprávu v Bruselu. A to proto že Zeman téměř neustále nesouhlasí s Evropskou unií, zejména pokud jde o migrační kvóty a sankce proti Rusku.

Server zároveň píše o špinavé kampani proti Zemanovu vyzyvateli Jiřímu Drahošovi, který byl falešně obviňován z pedofilie, spolupráce s StB a ukradením některých vědeckých patentů. Nejvíce ale podle Politico Drahošovi uškodilo tvrzení, že je podporovatelem masové imigrace, když zhruba tři čtvrtiny Čechů jsou proti.

27.1.2018 18:40 | V kterých obcích zvítězil Miloš Zeman a kde Jiří Drahoš?
27.1.2018 18:42 | Zeman má v plánu přijet na únorový volební sjezd ČSSD

Prezident Miloš Zeman má v plánu zúčastnit se únorového volebního sjezdu sociální demokracie v Hradci Králové, na který ho pozval úřadující předseda strany Milan Chovanec. Na dotaz to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. Na poslední sjezd, kde byl loni znovuzvolen tehdejší premiér Bohuslav Sobotka, někdejší předseda ČSSD Zeman pozvánku nedostal. S částí sociální demokracie měl Zeman v poslední době napjaté vztahy, někteří členové ČSSD ale Zemana opakovaně podporovali.

27.1.2018 18:43 | Z konce volebního štábu Miloše Zemana
27.1.2018 18:48 | Bývalý rektor JČU nevěří v lepší vztahy mezi Zemanem a akademiky

Bývalý rektor Jihočeské univerzity (JČU) Libor Grubhoffer nepředpokládá, že by se zlepšily vztahy mezi akademiky a prezidentem Milošem Zemanem, jenž byl dnes zvolen do funkce pro následujících pět let. Grubhoffer ČTK řekl, že nevěří tomu, že by Zeman nějak změnil své chování a postoje. Současný prezident například několik let nezval rektory některých univerzit na slavnostní předávání ocenění u příležitosti 28. října. Zeman rovněž v minulosti odmítl jmenovat některé profesory.

27.1.2018 18:51 | Ve štábu Miloše Zemana padají pěsti
27.1.2018 18:52 | Babiš zaútočil na Emmu Smetana přes její rodiče
Premiér Babiš na závěr tiskovky po volbě prezidenta odmítl odpovědět na otázku moderátorky DVTV Emmy Smetany a v přímém přenosu slovně zaútočil na její maminku Moniku Pajerovou. "Jste aktivistka. Jako vaše rodina, paní Pajerová se stala ze svazačky revolucionářkou," řekl Babiš.
 
27.1.2018 18:57 | Hlas pro Zemana vyšel ve volebním finále levněji než pro Drahoše

Každý hlas pro opětovně zvoleného prezidenta Miloše Zemana stál ve finále volby hlavy státu méně než dvoukorunu. Jeho neúspěšného protikandidáta z volebního finále, bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše přišel jeden hlas na více než sedm korun. Vyplývá to z výpočtu ČTK vycházejícího z dostupných údajů financování volebních kampaní mezi prvním a druhým kolem volby prezidenta. Konečné náklady na kampaně budou známy později. Jejich vyúčtování dostane dohledový úřad do tří měsíců od voleb.

Pokud by se za základ výpočtu vzala dostupná data celkových nákladů kampaní, Zemanův hlas ve druhém kole by vyšel na necelých osm korun. Drahoš by za každý hlas vydal skoro 19 korun.

27.1.2018 18:57 | Čunek přeje Zemanovi mandát bez pomstychtivosti a špatných rádců

Hejtman Zlínského kraje Jiří Čunek (KDU-ČSL) přeje vítězi prezidentských voleb Miloši Zemanovi mandát bez pomstychtivosti, špatných rádců a s využitím bystrého úsudku. Úřadující prezident v kraji získal 54,22 procenta hlasů, k volbám přišlo 68,43 procenta oprávněných voličů.

27.1.2018 18:59 | Mohu potvrdit, že zhruba před půlhodinou pražští záchranáři s lékařem vyjížděli do Top Hotelu, uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová

"Mohu potvrdit, že zhruba před půlhodinou pražští záchranáři s lékařem vyjížděli do Top Hotelu ke zhruba 50letému muži s poruchou vědomí. Na místě pracují. Více informací zatím nemám," uvedla mluvčí pražské zdravotnické záchranné služby Jana Poštová.

27.1.2018 19:00 | Proti Zemanovi nestačí postavit jen "antizemana", píší Slováci

Postavit proti úřadujícímu českému prezidentovi Miloši Zemanovi pouze "antizemana" nestačí na jeho úspěch, Zeman dokázal zvítězit nad Jiřím Drahošem a obhájit post hlavy státu na další funkční období i díky svým politickým zkušenostem, komentovala slovenská média výsledek rozhodujícího kola přímé prezidentské volby. Podle listu Denník N se Česko posouvá k Polsku a Maďarsku a Slovensko zůstává ve střední Evropě ostrovem proevropské orientace.

27.1.2018 19:01 | Ve volebním štábu Miloše Zemana padají vulgarity
27.1.2018 19:05 | "Musíme tu energii ještě postrčit, využít," řekl v diskuzi se svými sympatizanty Drahoš
27.1.2018 19:05 | Martin Nejedlý situaci v sálu prý vyřeší

Prezidentův poradce Martin Nejedlý Aktuálně.cz řekl, že jde situaci do sálu, kde Zemanovi příznivci napadli novináře, vyřešit.

27.1.2018 19:09 | Zeman vyhrál jen ve čtyřech krajských městech

Pouze ve čtyřech krajských městech vyhrál prezident Miloš Zeman finále voleb hlavy státu. Výrazně uspěl v Ostravě a v Ústí nad Labem, poměrně těsně v Jihlavě a v Karlových Varech, kde získal o rovných 100 hlasů více než jeho protikandidát Jiří Drahoš. Ten drtivě vyhrál v Praze. Úspěšný byl také v ostatních regionálních městech. Vyplývá to z výsledků, které dnes byly zveřejněny na volebním webu.

Zeman získal v Ostravě 86 945 hlasů (62,57 procenta), Drahoše v centru Moravskoslezského kraje volilo 51 994 lidí. V Ústí nad Labem dostal Zeman 23 647 hlasů (57,61 procenta), Drahoš 17 393 hlasů. V Jihlavě měl Zeman podporu 13 590 lidí (51 procent), Drahoš 13 052 lidí. Z voličů v Karlových Varech pro Zemana bylo 11 397 lidí (50,22 procenta, pro Drahoše 11 297 lidí.

27.1.2018 19:15 | Podporovatelé Miloše Zemana napadli ve volebním štábu reportérku Seznamu Zprávy Pavlínu Kosovou

Jeden z podporovatelů ve štábu Miloše Zemana zkolaboval.Konflikt ve volebním štábu Miloše Zemana.Atak na novináře ve volebním štábu Miloše Zemana

27.1.2018 19:16 | Jiřího Ovčáčka napadení novinářů v Top Hotelu nezajímá
27.1.2018 19:17 | Příznivec Miloše Zemana rozbil novináři televize Nova kameru

Novinářům TV Nova rozbili příznivci Miloše Zemana kameru.

27.1.2018 19:19 | Se Zemanem si ode dneška tykám. Svými dotazy mě už nikdy neobtěžujte, řekl šéf SPD Drtinové

Miloš Zeman prosazuje přímou demokracii, je to nesmiřitelný bojovník s mezinárodním terorismem, proto jsme ho podpořili, říká Tomio Okamura. Svými dotazy mě už nikdy neobtěžujte, řekl šéf SPD Daniele Drtinové.

 

27.1.2018 19:20 | Co předcházelo incidentu s novináři

Před fyzickým napadením novinářů ve štábu Miloše Zemana měl jeden z příznivců současného prezidenta zdravotní potíže. Právě to, že se novináři zajímalo o to, co se stalo, zřejmě rozhněvalo některé členy Zemanova štábu.

27.1.2018 19:23 | Rusko označilo Zemanovo vítězství za dobrou zprávu

Šéf zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij označil vítězství Miloše Zemana v dnešních prezidentských volbách za dobrou zprávu.

"Je to dobrá zpráva, blahopřejeme prezidentovi," citovala Sluckého agentura TASS. Ta se při informování o Zemanově vítězství se zaměřila na to, že proti stávajícímu prezidentovi hlasovala většina voličů v Praze a jejím okolí, zatímco zbytek republiky podpořil současného pána Pražského hradu.

27.1.2018 19:25 | Na policii se zatím kvůli napadení novinářů ve volebním štábu Miloše Zemana v Top Hotelu nikdo neobrátil

Na policii se zatím kvůli napadení novinářů ve volebním štábu Miloše Zemana v Top Hotelu nikdo neobrátil. "Nedisponujeme informací, že by tam policie zasahovala," upřesnila policejní mluvčí Andrea Zoulová.

27.1.2018 19:26 | Rozhovor s poraženým prezidentským kandidátem Jiřím Drahošem

 

27.1.2018 19:27 | Drahoš vyhrál v Brně ve všech částech kromě Starého Lískovce

Poražený kandidát na prezidenta Jiří Drahoš vyhrál ve všech městských částech Brna kromě Starého Lískovce. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Dařilo se mu i v jiných větších městech včetně Prahy, přesto jeho protikandidát Miloš Zeman obhájil post prezidenta České republiky. Drahoš v Brně získal 57,57 procenta voličů a Zeman 42,42 procenta.

Volební účast byla v Brně ve druhém kole 65,66 procenta voličů. K urnám přišlo 201 550 voličů z 306 945 možných. V prvním kole byla účast 61,19 procenta.

27.1.2018 19:31 | Jiří Drahoš si nepřipouštěl možnost, že by nevyhrál

Jiří Drahoš si nepřipouštěl, že by v prezidentských voleb prohrál, řekl v rozhovoru pro DVTV.

27.1.2018 19:33 | Prezidenta volili i vojáci na základně Bagrám v Afghánistánu

Prezidenta volili i vojáci na základně Bagrám v Afghánistánu. Hlasovat na letecké základně, kterou čeští vojáci chrání, přišlo 98 vojáků, což je o jednoho méně než v prvním kole. Na dotaz ČTK to prostřednictvím mluvčí generálního štábu Vlastimily Cyprisové napsal tiskový informační důstojník jednotky. Jména vojáků nasazených v Afghánistánu armáda z důvodu bezpečnosti neuvádí. Na Bagrámu slouží asi 170 českých vojáků.

27.1.2018 19:33 | Miloš Zeman vybudil nevoliče, tvrdí sociolog Dan Prokop
27.1.2018 19:35 | Miloš Zeman celkově vyhrál o 152 tisíc hlasů
27.1.2018 19:38 | Ošetřený muž ze Zemanova štábu skončil v nemocnici

Ošetřený muž ze Zemanova štábu skončil v nemocnici. "Ošetřili jsme zhruba 55letého muže a předáváme ho do Thomayerovy nemocnice na interní oddělení s poruchou vědomí. Určitou roli v jeho zdravotním stavu hrál alkohol," uvedla mluvčí pražských záchranářů Jana Poštová. Nemá informace o tom, že by zdravotníci na místě ošetřovali kohokoli jiného.

27.1.2018 19:41 | Pospíšil: Napadání novinářů za jejich práci je absolutně nepřijatelné

Napadání novinářů za jejich práci je absolutně nepřijatelné. Od prezidenta Zemana ale bohužel nemůžeme očekávat, že by se od takovéhoto chování distancoval, říká předseda TOP 09 Jiří Pospíšil.

27.1.2018 19:42 | Populista zůstává prezidentem, píše Süddeutsche Zeitung o volbách

Populista zůstává prezidentem, píše server německého deníku Süddeutsche Zeitung o vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách. Výsledek hlasování, který bude mít dopady na utváření nové české vlády, považuje za překvapivý.

"Jasné vítězství Zemana přišlo jako překvapení: Většina průzkumů před volbami předpokládala, že se s náskokem několika procentních bodů stane vítězem vyzyvatel (Jiří) Drahoš," uvádí web, podle něhož zřejmě Zemanovi pomohla na Česko vysoká volební účast 66,6 procenta. Především na vesnicích a malých městech, kde má Zeman vyšší podporu, šly podle Süddeutsche Zeitung hlasovat statisíce lidí, kteří v prvním kole nevolili.

27.1.2018 19:44 | V Malé Skále na Jablonecku musí přepočítat výsledky voleb

V Malé Skále na Jablonecku musí přepočítat výsledky druhého kola prezidentských voleb. Na celkové výsledky v obci to vliv mít nebude, může se to projevit pouze v údaji o volební účasti, řekla ČTK mluvčí Českého statistického úřadu Petra Báčová. V Malé Skále, obci se zhruba tisícovkou obyvatel, podle údajů na www.volby.cz ve druhém kole hlasovalo 762 lidí, zvítězil tam Jiří Drahoš, který získal 64,6 procenta hlasů.

27.1.2018 19:46 | Jiří Drahoš zpívá se studenty Gaudeamus igitur
27.1.2018 19:46 | Stoprocentní účast byla v obcích Čilá a Lubné

Stoprocentní účast měli při letošním finále prezidentských voleb nejen tradičně v Čilé na Rokycansku, ale také v obci Lubné na Brněnsku. Nejmenší účast byla naopak ve Zběšičkách na Písecku - 29,4 procenta.

27.1.2018 19:50 | Jiri Drahoš je stále ve svém štábu a poskytuje rozhovory
27.1.2018 20:05 | Muž, který napadl novináře, před lety zval do Česka bývalého sovětského prezidenta Michaila Gorbačova
27.1.2018 20:10 | Šance na změnu nezhasla, tvrdí Pavel Telička
27.1.2018 20:15 | Hejtman Běhounek: Volby Zemanovi vyhrála přílišná kritika na jeho adresu

Kritika mířená proti Miloši Zemanovi v posledních dnech před volbami byla přehnaná a podle hejtmana Vysočiny Jiřího Běhounka (nestraník za ČSSD) byla důvodem, proč voliči rozhodli v jeho prospěch. "Byla jednostranná a z mého pohledu neobjektivní," řekl dnes ČTK Běhounek. Výsledek nepřekvapil krajského šéfa Strany práv občanů Miroslava Baštu. Zvítězila slušnost a rozum nad sprostotou a nekompetentností, řekl. Senátor za ODS Miloš Vystrčil přiznává Zemanovi velké politické schopnosti, z výsledku prezidentských voleb ale nadšený není.

27.1.2018 20:21 | Jsem přesvědčen, že rozumím venkovu více než Miloš Zeman, tvrdí Drahoš

"Nelíbí se mi účelové nálepkování a jsem přesvědčen, že rozumím venkovu více než Miloš Zeman," řekl Jiří Drahoš v České televizi.

27.1.2018 20:22 | Útoky na novináře ve štábu Miloše Zemana jsou naprosto nepřijatelné, říká Martin Kupka z ODS
27.1.2018 20:23 | Drahoš: Co nejdříve chci připravit plán, jak zužitkovat podporu voličů.

Jiří Drahoš: Co nejdříve chci připravit plán, jak zužitkovat podporu voličů. Kandidatůra do Senátu je jedna z možností, jelikož ji povauji za velmi důležitou instituci. Je to jedna z možností. 

27.1.2018 20:25 | S Milošem Zemanem jsem dnes přímo nemluvil, řekl Drahoš

"Nemluvil jsem přímo s Milošem Zemanem dnes, na dálku jsem mu několikrát gratuloval," řekl Jiří Drahoš.

27.1.2018 20:27 | Ve štábu Miloše Zemana se pila "Kalouskovice"
27.1.2018 20:27 | Pro Zemana hlasovali nejčastěji voliči SPD, KSČM a ANO

Pro Zemana hlasovali v prezidentských volbách nejčastěji voliči SPD, KSČM a ANO. Drahoš získal hlasy hlavně od voličů Pirátů, ODS a TOP 09. Vyplývá to z porovnání výsledků voleb hlavy státu a loňských sněmovních voleb po okresech, které dnes provedla ČTK.

Zeman se podle tohoto srovnání prosadil v prvním kole i ve finále v okresech, kde loni v říjnu výrazně uspělo hnutí Tomia Okamury. Podobnost jejich výsledků dosáhla ve finále 79 procent. V případě KSČM to bylo zhruba 78 procent, u ANO 75 procent. Zeman si poměrně dobře vedl také u poloviny voličů sociální demokracie.

27.1.2018 20:28 | Drahoš: Své kandidatury na prezidenta v žádném případě nelituji

Jiří Drahoš: Své kandidatury na prezidenta v žádném případě nelituji. Někdy během tří týdnů bych sám rád věděl něco o svém dalším směřování. Moc děkuji za podporu a za všechny hlasy, když jsem viděl to číslo, tak mě to dojalo.

27.1.2018 20:37 | Zemanovi příznivci a Babiš napadli novináře
27.1.2018 20:39 | Nejvyšší volební účast ve Zlínském kraji byla v Hostějově, 84,38 procenta

Nejvyšší volební účast v prezidentských volbách ve Zlínském kraji byla v prvním i druhém kole v Hostějově na Uherskohradišťsku, který je se 41 obyvateli nejmenší obcí v kraji. V prvním kole tam hlasovalo 84,85 procenta voličů, tedy 28 lidí. Ve druhém kole hlasovalo 27 voličů, což znamenalo volební účast 84,38 procenta, vyplývá z údajů Českého statistického úřadu.

27.1.2018 20:41 | Hold všem, kteří se starali o občerstvení všech ve volebním štábu
27.1.2018 20:47 | Chování Andreje Babiše vůči redaktorce Emmě Smetaně je nepřijatelné, tvrdí Jurečka
27.1.2018 20:50 | Incidentem ve volebním štábu Miloše Zemana se zabývají policisté
27.1.2018 20:56 | Volební štáb Jiřího Drahoše se vyklízí
27.1.2018 21:15 | Putin gratuloval Zemanovi k opětovnému zvolení prezidentem ČR

Ruský prezident Vladimir Putin dnes pogratuloval Miloši Zemanovi k opětovnému zvolení prezidentem České republiky. Informovala o tom tisková služba Kremlu, kterou citovala televize NTV.

Ruský prezident v telegramu zdůraznil svou připravenost pokračovat v konstruktivní spolupráci v bilaterálních i mezinárodních otázkách.

"Vedoucí představitel ruského státu zdůraznil, že výsledky voleb potvrdily vysokou autoritu Zemana jako zkušeného a zodpovědného politika, který prosazuje zájmy a touhy českého národa," uvedl Kreml.

27.1.2018 21:21 | Generalizace je to největší nebezpečí do budoucna
27.1.2018 21:22 | Jiří Drahoš se svojí ženou odchází z volebního štábu
27.1.2018 21:40 | Ivan Bartoš doufá, že volby nebudou společnost dál štěpit

Předseda Pirátů Ivan Bartoš doufá, že si lidé uvědomí, že prezidentské volby skončily, a společnost se nebude dále štěpit. Kampaň skončila, je třeba posunout se dál a pracovat s tím, jak volby dopadly, řekl ČTK. Připomněl, že změnu chtěly podle výsledků voleb víc než dva miliony lidí.

"Nezapomínejme, že ČR je parlamentní demokracií," uvedl na sociálních sítích. Poděkoval všem, kteří přišli k volebním urnám.

27.1.2018 21:59 | Demokratický proces nám dal staronového prezidenta, píše europoslanec Pavel Svoboda
27.1.2018 22:07 | Jsme zemí dvojího lidu. Lidé z velkoměst by ten výsledek měli vzít jako varování, říká Pithart

 

27.1.2018 22:08 | Chceš ji dostat? Dokumentaristé ve štábu Miloše Zemana dostali pěstí

 

27.1.2018 22:15 | Zeman znovu na Hradě. Sledujte zásadní okamžiky volby prezidenta
externí video: Zeman znovu na Hradě. Sledujte zásadní okamžiky volby prezidenta
Zeman_znovu_na_Hrade._Sledujte_zasadni_okamziky_volby_prezidenta.jpg
27.1.2018 22:26 | Jaká bude politická síla Jiřího Drahoše?
27.1.2018 22:30 | Podle Putina Zeman prosazuje zájmy a touhy českého národa
27.1.2018 22:35 | Zeman dnes na Barrandově výsledky voleb nezhodnotí
27.1.2018 23:01 | Zemana hodnotí zahraniční média jako proruského pravicového populistu
27.1.2018 23:10 | On-line reportáž končí

On-line reportáž z druhého kola prezidentských voleb pro dnešek končí. Situaci budeme sledovat i během zítřejšího dne. Děkujeme za pozornost.

28.1.2018 07:00 | On-line reportáž začíná

On-line reportáž z prvního povolebního dne začíná.

28.1.2018 07:15 | Miroslav Kalousek: Nejsem pokrytec, neumím blahopřát falešnému hráči
28.1.2018 07:30 | Doba, kdy Zeman potřeboval Babiše, skončila. Prezident začne být těžším soupeřem, bude mít vliv i na další směřování ČSSD

Z toho, koho si vzal Miloš Zeman na pódium při děkovné řeči, je zřejmé, že to s ním Andrej Babiš nebude mít snadné. Milan Chovanec se bude ucházet o post předsedy ČSSD z pozice prezidentova chráněnce. Vznikne tlak, aby se ustavila vláda ANO a ČSSD s podporou SPD a KSČM.

28.1.2018 08:24 | Měli jsme šanci přesednout ze starého žigulíka do nového Volva, Zeman ale vyhrál férově, říká Jaroš. Prezident se podle něj teď změní

Předvolební televizní debaty výsledek volby ovlivnily, myslí si marketingový expert Martin Jaroš, který přišel do Kongresového centra podpořit Jiřího Drahoše. Drahošův tým podle něj odvedl dobrou práci při přípravě na debatu v České televizi. Miloš Zeman je prý intelektuální titán, který se obklopuje špatnými lidmi.

28.1.2018 08:36 | Senát je jedna z možností, jak zůstat v politickém životě. Je to pojistka demokracie, naznačuje Drahoš, kam půjde dál

Jiří Drahoš není z výsledků voleb zklamaný, s možností, že nevyhraje, prý počítal. I nadále by rád zůstal ve veřejném prostoru, pro žádnou z variant se však zatím ještě nerozhodl. Vyloučil však, že by zakládal stranu. Přečtěte si rozhoror s neúspěšným prezidentským kandidátem Jiřím Drahošem.

28.1.2018 08:45 | Pan Drahoš byl celou dobu kampaně velmi slušný, píše europoslanec Pavel Svoboda
28.1.2018 08:56 | Zeman na jižní Moravě vyhrál v okresních městech, Drahoš v Brně

V okresních městech Jihomoravského kraje měl větší podporu ve druhém kole prezidentských voleb Miloš Zeman, který i v celostátním měřítku obhájil pětiletý mandát. Drahoš naopak bodoval v Brně, Zeman v Blansku, Břeclavi, Hodoníně, Vyškově a Znojmě. Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu.

V Hodoníně a Znojmě dostal Zeman dokonce přes 60 procent hlasů. V Hodoníně mu dalo hlas 60,75 procenta lidí a Drahošovi 39,24 procenta, ve Znojmě měl Zeman podporu 60,12 procenta voličů a jeho soupeř 39,87 procenta voličů.

28.1.2018 09:04 | Václav Havel by výsledku prezidentských voleb velmi dobře rozuměl, domnívá se prezidentův mluvčí Ovčáček
28.1.2018 09:13 | Petr Fiala podporoval Jiřího Drahoše a necouvl od toho
28.1.2018 09:54 | Ve Vatikánu byl Jiří Drahoš stoprocentní

V prezidentských volbách ve Vatikánu volilo všech 41 voličů Jiřího Drahoše.

28.1.2018 10:16 | Čínský prezident Si Ťin-pching poblahopřál Zemanovi ke zvolení

Čínský prezident Si Ťin-pching v sobotu poblahopřál svému českému protějšku Miloši Zemanovi ke znovuzvolení. Informovala o tom dnes agentura Nová Čína. Prezident nejlidnatější země světa podle ní v gratulaci uvedl, že v posledních letech zažívají bilaterální vztahy prudký rozvoj a že je připraven posunout strategické partnerství obou zemí na vyšší úroveň.

Čínský prezident rovněž připomněl, že Česká republika byla jednou z prvních zemí, které uznaly Čínskou lidovou republiku a navázaly s ní také diplomatické vztahy.

Zemanovi k vítězství v sobotu poblahopřál také ruský prezident Vladimir Putin.

28.1.2018 10:30 | Zeman vyhrál ve většině měst jižní Moravy, která loni navštívil

Miloš Zeman vyhrál volby ve většině měst jižní Moravy, která v loňském roce jako prezident navštívil a debatoval tam s občany. Podpořilo ho více lidí v Moravském Krumlově, Veselí nad Moravou, Letovicích, Ivančicích nebo Bučovicích. K Drahošovi se přiklonila Strážnice, Kozojídky nebo Kuřim, kde také jeho soupeř diskutoval s občany. Zeman funkci prezidenta obhájil.

Zeman v loňském roce navštívil Jihomoravský kraj hned dvakrát, v první i druhé půli roku. Zavítal do několika obcí, kde byl na radnicích a debatoval také s obyvateli. Největšího úspěchu dosáhl Zeman v Bučovicích na Vyškovsku, kde mu lidé dali 61,12 procenta a Drahošovi 38,87 procenta hlasů.

28.1.2018 10:42 | Těsné vítězství Miloše Zemana dokládá rozdělení Česka, píše německý magazín Die Zeit

Těsné vítězství Miloše Zemana v českých prezidentských volbách dokládá rozdělení země, píše web magazínu Die Zeit. Server Spiegel On-line zase míní, že nynější třiasedmdesátiletý prezident svůj post obhájil navzdory všem negativům, která jsou s ním spojována.

"Dlouho byl favoritem. Pak se zdálo, že by ho outsider mohl těsně porazit. Teď to úřadující český prezident Miloš Zeman přece jen ještě jednou dokázal, navzdory všem hřmotným a trapným vystoupením, navzdory bezpočtu nenávistných výroků, navzdory nemocem a chatrnosti," píše Spiegel On-line.

28.1.2018 10:47 | Vítězství Miloše Zemana si všímá i slovenský Denník N
28.1.2018 10:52 | Zemanova úzkého vztahu k Moskvě si všímá i server Zeit On-line

Zemanova úzkého vztahu k Moskvě si všímá i server Zeit On-line, podle něhož volby v České republice vyhrál přítel Ruska. "Český prezident Miloš Zeman nadbíhá Rusku, chová se nezdvořile k EU a uráží novináře. Jeho těsný náskok v druhém kole voleb dokládá rozdělení země," míní web.

Zatímco Zeman usiloval o úzké vztahy s Moskvou a Pekingem, do západních zemí EU ho podle listu Die Zeit sotva někdo zval. "Přitom hospodářský význam Ruska a Číny pro Česko sotva stojí za zmínku. Samotné Bavorsko obchoduje s Českem více než Čína a Rusko dohromady," konstatuje web.

28.1.2018 10:57 | Včerejší útok na novináře se stále rozebírá
28.1.2018 11:08 | Útoky na novináře odsuzuje i bývalý premiér Bohuslav Sobotka
28.1.2018 11:16 | V 10 nejmenších obcích jižní Moravy vyzněly volby 6 : 4 pro Zemana

Téměř vyrovnaný souboj svedli ve volbách prezident Miloš Zeman a Jiří Drahoš v deseti nejmenších obcích Jihomoravského kraje, které mají méně než 100 obyvatel. V šesti z nich zvítězil Zeman a ve čtyřech Drahoš. Bývalý předseda Akademie věd ČR se však těšil nejvyšší procentuální podpoře, když ve Lhotě u Olešnice na Blanensku získal 84,84 procenta a Zeman jen 15,15 procenta hlasů. Zeman se ve volbách stal znovu prezidentem.

Vysokou výhru Drahoše v poměru 66,66 : 33,33 procenta hlasů zaznamenala i obec Ústup na Blanensku. Vyhrál také v obci Lubné na Brněnsku se ziskem 56,52 oproti 43,47 procenta a ve Zblovicích na Znojemsku, kde ho volilo 55,88 procenta občanů a Zemana 44,11 procenta.

28.1.2018 11:22 | V Lišanech u Žatce se dařilo Zemanovi i hnutí ANO
28.1.2018 11:26 | Verbální útoky na novináře a média přerůstají v útoky fyzické, píše Syndikát novinářů
28.1.2018 11:29 | Na Hradě zůstane stoupenec Moskvy a odpůrce sankcí, píše ruský tisk

Ruský tisk v reakcích na znovuzvolení Miloše Zemana prezidentem zdůrazňuje, že na Pražském hradě setrvá dalších pět let stoupenec přátelských vztahů s Moskvou a odpůrce sankcí, které Západ vyhlásil proti Rusku po anexi Krymu a po vypuknutí ozbrojeného konfliktu na Ukrajině. Vládní deník Rossijskaja gazeta vysvětluje kouzlo hrubiánského a cynického pragmatika, které převážilo nad soupeřovou chemií, i tím, že stávající prezident lépe vystihuje českou povahu a obavy českých občanů ze ztráty identity.

28.1.2018 11:36 | Ke včerejšímu útoku na novináře se vyjadřuje i europoslanec Ježek
28.1.2018 11:38 | Ruský deník Rossijskaja komentuje faktory Zemanova vítězství

Ruský vládní deník Rossijskaja gazeta pod titulkem Magie proti chemii komentuje faktory Zemanova vítězství, navzdory předpovědím z průzkumů a sázkových kanceláří. "Známý profesor chemie a autor množství patentovaných vynálezů, inteligentní a předvídatelný Drahoš se měl stát alternativou vůči hrubiánovi Zemanovi, který se nijak nedokáže vtěsnat do konvencí. Voliči ale smýšleli jinak," zdůraznil autor komentáře. Výsledek voleb sice neukazuje, že by se hrálo "pouze na jednu branku", ale voliči se "nesporně přiklonili ke stávajícímu prezidentovi". Možná k tomu přispěly dvě televizní debaty, ale možné je i jiné vysvětlení: prezidenta na poslední chvíli podpořili ti, kterým se nezamlouvala protizemanovská kampaň v médiích, usoudil komentátor.

"Pokud Drahoš vedl celou kampaň pod heslem Slušnost na Hrad, tedy sliboval, že jako hlava státu si povede podle psaných i nepsaných pravidel europolitiky, Zeman svou obvyklou image naopak nijak neměnil, uváděl do rozpaků ministry a novináře a nevybíral si v silných výrazech z různých důvodů i bez nich," poznamenal deník. "Všelidově zvolený neznamená všemi lidmi milovaný. Česko je v podstatě rozděleno na dva přibližně stejně velké tábory. Ale hranice vůbec nevede postojem k tomu, jakých pravidel chování by se prezident měl držet," dodal.

28.1.2018 11:58 | Mapa: Miloše Zemana zachránila rekordní volební účast. Ta vzrostla nejvíce v pohraničí, kde má silnou podporu

Nejvíc voličů má Miloš Zeman v regionech, které dlouhodobě trápí vysoká nezaměstnanost, dluhy a další sociální problémy. Jde především o pohraniční oblasti – Ústecko, Slezsko či Severní Moravu. Jiří Drahoš uspěl podle očekávání ve městech. Na Miloše Zemana mu chybělo 152 tisíc hlasů. Volby rozhodla vysoká volební účast, ta rostla nejvíce právě v regionech, kde je silný Miloš Zeman. Projděte si mapu jednotlivých regionů.

Prezidentské volby 2018 - výsledky v obcích

28.1.2018 13:01 | V Izraeli získal Jiří Drahoš výrazně více hlasů než Miloš Zeman

Neúspěšný kandidát na prezidenta Jiří Drahoš získal v Izraeli 141 hlasů, což bylo 91,5 procenta hlasů. Pro Miloše Zemana hlasovalo 8,5 procenta voličů.

28.1.2018 13:03 | Zemanovo vítězství ve volbách je další špatná zpráva, píše týdeník Politico

Za špatnou zprávu pro Českou republiku, region i Evropu označil polský týdeník Polityka těsné vítězství Miloše Zemana v prezidentských volbách. Bývalý sociální demokrat Zeman je totiž "populistický, lidový tribun", který svou obrovskou popularitu buduje na štvaní, napsal časopis na svém webu.

"Štval hlavně proti pražské kavárně, tedy českým elitám, pro které vymyslel spoustu sarkastických, jedovatých označení: sluníčkáři, vítači. Pět let takové rétoriky v době evropské krize výrazně pomohlo k tomu, že většinu v parlamentu získala řada podivných uskupení od populistů přes opravdové komunisty až po strany bojující proti 'islámu', který se ale v Česku nevyskytuje," usoudil komentátor.

28.1.2018 13:11 | Dočká se Miloš Zeman pozvání do Bílého domu?
28.1.2018 13:19 | Fox News: Zemanovo vítězství povzbudilo evropské populisty

Evropským populistům se s vítězstvím Miloše Zemana v českých prezidentských volbách dostalo další vzpruhy. Napsal to americký server Fox News, který Zemana v titulku označil za "protrumpovskou" hlavu státu, která varovala před organizovanou invazí migrantů.

Zeman se podle serveru svezl na populistické vlně, kterou Západ zažívá od roku 2016. Server připomíná, že český prezident byl jedním z mála evropských vůdců, kteří v americké prezidentské kampani podpořili Donalda Trumpa.

"Zemanovo vítězství upevnilo antievropskou a antiimigrační povahu české vlády," konstatuje Fox News.

28.1.2018 13:26 | Drahoše polovina lidí volila proto, aby nevyhrál Zeman

Pro Jiřího Drahoše hlasovalo v prezidentském finále 47 procent jeho voličů především kvůli tomu, aby nevyhrál Miloš Zeman. Cíl skutečně zvolit Drahoše prezidentem mělo 52 procent jeho voličů. Vyplývá to z průzkumu Kantar TNS, který dnes zveřejnila Česká televize v pořadu Otázky Václava Moravce.

V případě Zemana chtělo podle průzkumu primárně 77 procent jeho voličů, aby pokračoval v prezidentské funkci. Pro 22 procent Zemanových voličů bylo hlavním motivem to, aby se hlavou státu nestal Drahoš.

28.1.2018 13:31 | Čtyři pětiny podporovatelů KSČM a SPD podporovaly Miloše Zemana

Miloše Zemana podle průzkumu volily čtyři pětiny podporovatelů KSČM a SPD, v menší míře pak také voliči ANO, kteří se k hnutí přiklonili od sociální demokracie.

28.1.2018 13:41 | Jan Bartošek z KDU-ČSL odmítá útoky na novináře

 

28.1.2018 13:52 | Mirek Topolánek vyjádřil podporu pro Drahoše jasně, tvrdí Kalousek
28.1.2018 14:11 | Zájem sázkařů o prezidentské volby byl rekordní

Zájem sázkařů o volbu prezidenta republiky byl zhruba šestkrát vyšší než v případě prvních voleb v roce 2013. Podle bookmakerů sázkových kanceláří šlo o rekordní politickou nesportovní událost. Fortuna eviduje nejvyšší výhru 4,2 milionu korun při vkladu 2,2 milionu v kurzu 1,91 na vítězství Miloše Zemana. Vyplývá to z předběžných údajů sázkových firem.

"Celkem jsme přijali sázky za více než 120 milionů korun, což je šestkrát více než před pěti lety. Nejvyšší sázka byla jeden milion korun na vítězství Jiřího Drahoše," uvedl mediální zástupce Tipsportu Michal Peterka.

28.1.2018 14:20 | Každý rok dospěje 100 tisíc potenciálních voličů
28.1.2018 14:26 | U Fortuny si sázkaři vsadili na volby přes 100 milionů korun

U Fortuny si sázkaři na prezidentské volby vsadili více než 100 milionů korun. "Největší zájem byl tento pátek, kdy sázkaře v podstatě nic jiného nezajímalo, ale obecně v posledních týdnech jsme zažívali něco, co se nebojím nazvat volebním šílenstvím," dodal mluvčí Petr Šrain.

28.1.2018 14:44 | Zemanovy voliče nejvíce ovlivnily televizní debaty

Zemanovy voliče nejvíce ovlivnily televizní debaty v týdnu před volbami, a to z 45 procent, uvedl průzkum. Podle jeho zpracovatele Pavla Ranochy sice přelivy mezi voliči v tomto týdnu nebyly výrazné, zejména úterní první duel kandidátů v televizi Prima mohl aktivizovat některé skupiny obyvatel.

Ze dvou pětin ovlivnily Zemanovy voliče podle průzkumu jak informace z médií, tak prezidentovy názory, jednání a zkušenosti s ním. 

28.1.2018 14:52 | Informace z médií nejvíce působily na voliče Jiřího Drahoše

Drahošovi voliči byli ovlivněni zejména informacemi z médií (59 procent), televizními diskusemi (34,5 procenta) a názory a zkušenostmi (31,5 procenta). Častěji než Zemanovi voliči byli ovlivněni sociálními sítěmi, doporučením přátel a rodiny. V nejmenší míře ovlivnilo voliče obou kandidátů doporučení osobností – u Zemanových voličů ze dvou procent, u Drahošových z 5,5 procenta.

28.1.2018 14:59 | Median: Zeman přesvědčil víc původních nevoličů a nerozhodnutých

Miloši Zemanovi se podle průzkumu agentury Median podařilo získat v týdnu před finále prezidentských voleb více nerozhodnutých voličů. Především se mu podařilo aktivizovat část voličů, kteří původně hlasovat nezamýšleli. Voličská jádra podle Medianu, který dnes výsledky šetření poskytl ČTK, postoj neměnila.

Zatímco Zemana chtělo počátkem týdne podle Medianu volit 30 procent oslovených voličů, v sobotu dopoledne to bylo už 35 procent. Podpora jeho rivala Jiřího Drahoše zůstala na 33 procentech. V Zemanovo vítězství věřily po celý týden tři pětiny dotázaných, v Drahošovo méně než 30 procent.

28.1.2018 15:26 | Zeman: Pražská kavárna bude muset zavřít ústa. Shut up

"Pražská kavárna, což je takové společenství 'sebeutvrzujících' lidí, kteří v životě příliš mnoho nedokázali, teď asi, pokud nebude chtít pět let fňukat, že neprošel její kandidát, bude muset zavřít ústa. Zdůrazňuji, zavřít ústa. Já jsem pověstný originálním překladem anglických výrazů. Nicméně výraz 'shut up' je natolik přeložitelný zdvořile i méně zdvořile, že ponechávám na každém, pro jaký překlad se rozhodne," řekl včera Zeman ve volebním štábu při rozhovoru s Václavem Klausem.

Václav Klaus podle svých slov Zemanovi ve volbách přispěl pěti procenty. "No to si fandíš, dobře," reagoval Zeman. 

Rozhovor zaznamenala TV Prima.

28.1.2018 15:30 | Vlna populismu v Evropě nekončí, reaguje server Politico.eu

Znovuzvolení "nejtrumpovatějšího" prezidenta v Evropě ukazuje, že populistická vlna na tomto kontinentu nekončí, komentuje dnes bruselský server Politico.eu vítězství Miloše Zemana ve druhém kole prezidentských voleb v České republice. Jeho výhra, byť jen těsná, nad Jiřím Drahošem je podle serveru ranou těm, kteří doufali, že volební prohry antiunijních uskupení ve Francii a Nizozemsku byly signálem mizející podpory populismu.

28.1.2018 15:51 | Zemanovi podle Chovance není osud ČSSD cizí

Účast Miloše Zemana na únorovém sjezdu ČSSD podle úřadujícího šéfa strany Milana Chovance znamená, že prezidentovi není osud sociální demokracie cizí. Chovanec, který dnes ohlásil kandidaturu na post předsedy ČSSD, Zemana pozval kvůli tomu, že si váží jeho názoru.

28.1.2018 15:52 | Reportéři bez hranic vyzvali české úřady, aby odsoudily potyčku s novináři

Nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF) dnes vyzvala čelné představitele v České republice, aby odsoudili sobotní potyčku mezi lidmi přítomnými ve volebním štábu prezidenta Miloše Zemana a novináři. Podobný incident podle RSF nemá v demokratické společnosti místo.

"Důrazně odsuzujeme útoky proti několika novinářům v době, kdy bylo oznamováno znovuzvolení prezidenta Zemana," uvedla šéfka pobočky RSF pro Evropskou unii a Balkán Pauline Adesová-Mévelová.

28.1.2018 16:12 | Policii se nepřihlásil žádný účastník incidentu v Zemanově štábu

Pražské policii se ani půl dne po sobotní potyčce mezi lidmi z volebního štábu prezidenta Miloše Zemana a novináři nepřihlásil žádný zraněný nebo poškozený. Z toho důvodu dosud nestanovila právní kvalifikaci vyšetřování incidentu, který se stal večer v pražském Top Hotelu.

28.1.2018 17:01 | Přečtěte si rozhovor s mužem, který dal pěstí novináři

Byla to provokace, nenechám se bít od začátečníka, říká Karel Slezák, který v Zemanově štábu rozdával rány pěstmi. Přečtěte si rozhovor Lukáše Prchala.

28.1.2018 19:40 | Policie včerejší incident v pražském Top Hotelu šetří jako podezření z přečinu výtržnictví

Rvačku mezi novináři policie šetří jako podezření z výtržnictví.

28.1.2018 21:54 | Zeman opět. Podívejte se na titulní stranu zítřejších novin

Prezidentským volbám se budeme věnovat i v zítřejších Hospodářských novinách.

28.1.2018 23:09 | Konec on-line reportáže

Pro dnešek se s vámi z Karlínského newsroomu loučíme. O uplynulých prezidentských volbách budeme informovat i v dalších dnech.