První průběžný výsledek se na velkoplošné obrazovce v jablunkovském parku Antonína Szpyrce ukázal ve 14 hodin a 29 minut. Téměř 58 procent pro současného prezidenta Miloše Zemana a necelých 42 pro místního rodáka a bývalého předsedu Akademie věd Jiřího Drahoše pokojnou atmosféru ještě zchladilo.

Na tvářích některých ze dvou stovek převážně Drahošových příznivců se už začínalo objevovat zklamání. "Bude to těsné, ale asi vyhraje Zeman," řekl čtyřicátník Adam Klus. "Nejsem šťastný, ale nemám rád, když někdo říká, že to nebude jeho prezident. Já ho přijmu," dodal o pár minut později.

Ve 14:51, kdy volební komise sečetly už 43 procent hlasů, se v prostoru pod pódiem, na kterém právě tančil dětský folklórní soubor Zaolzioczek, rozčarování ještě zvětšilo. Lidé ale přijímali rýsující se prohru důstojně. "Volili jsme Drahoše, ale je třeba ctít názor každého," prohlásil k průběžným výsledkům s více než 11procentním rozdílem další Drahošův volič Tadeusz Filipczyk.

Senát je jedna z možností, jak zůstat v politickém životě. Je to pojistka demokracie, naznačuje Drahoš, kam půjde dál

"Asi to dopadne pro pana prezidenta," poznamenal posmutněle i Drahošův bratr Josef. Někteří však stále věřili. "Mé zbožné přání je, aby se to otočilo," říkala energická žena kolem šedesátky Anna Bilská.

Jakýsi zvláštní poklidný festival, který kvůli sledování výsledků druhého kola prezidentských voleb uspořádala místní radnice, pak ožil v 15 hodin, kdy místní v živém přenosu ČT 24 pozdravil samotný Zemanův vyzývatel. "Zdravím rodáky do Jablunkova," zvolal a sklidil silný aplaus. Zastavili se a tleskali i lidé, kteří korzovali mezi stánky se svařákem, medovinou, vodkou, koláči nebo gulášem. V té době však už bylo sečteno 59 procent hlasů a desetiprocentní rozdíl ukazoval celkem jasně na budoucího vítěze.

Článek pro předplatitele
Ještě na vás čeká 40 % článku. Pokračovat ve čtení můžete jako náš předplatitel.

Vedle přístupu k veškerému on-line obsahu HN můžete mít:

  • Mobilní aplikaci HN
  • Web bez reklam
  • Odemykání obsahu pro přátele
  • On-line archiv od roku 1995
  • a mnoho dalšího...

Máte již předplatné? Přihlaste se.

Přihlásit se

Zajímá vás jen tento článek? Dočtěte si ho za 19 Kč.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.