Volební účast při prezidentských volbách byla rekordní a dosáhla téměř 67 procent, což bylo nejvíc za posledních dvacet let. Favorizovanému Miloši Zemanovi pomohlo, že účast mezi prvním a druhým kolem vzrostla především v regionech, kde má silnou pozici. Například ve Slezsku, na Severní Moravě či Ústecku. Tam růst v okresech dosahoval sedmi procentních bodů a v některých obcích zde získal i více než 80 procent hlasů. Celkově hlasovalo o 400 tisíc lidí více, rozdíl mezi oběma kandidáty přitom činil jen 152 tisíc hlasů.

Účast rostla i v dalších oblastech, kde měl silnější pozici Jiří Drahoš, ale růst nebyl tak velký – už jen proto, že volební účast tam byla vyšší i v prvním kole. Jiří Drahoš byl silný především v Praze a jejím okolí a v krajských městech, například v Brně nebo Plzni. Vyhrát se mu podařilo i na Jablunkovsku, v Krkonoších a na Šumavě. Zde ale můžeme odhadovat vliv voličů z měst, kteří o víkendu vyjeli na hory a hlasovali pomocí volebních průkazů mimo svá bydliště.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.