Výsledek prezidentských voleb sledoval Libor Winkler společně s podporovateli Jiřího Drahoše v pražském Kongresovém centru. Podnikatel a filantrop, který stojí mimo jiné za vznikem pražského uměleckého centra DOX nebo fondem na podporu vědců Neuron, poslal Drahošovi na kampaň milion korun. V rozhovoru rozebírá, co mohlo profesorovi uškodit.

Jak se na výsledek voleb díváte a o čem podle vás vypovídá?

Myslím, že to svědčí o roztříštěnosti oponentů Miloše Zemana. Zatímco příznivci prezidenta jsou jednotní, jeho oponenti ne. Vidím to jako prohru toho tábora. Myslím si především, že Pavel Fischer nevyjádřil dostatečně emocionálně silnou podporu Jiřímu Drahošovi. Od začátku, když jsme dělali analýzy, jsme viděli, že Zeman má velmi pevný voličský blok. Bylo jasné, že má naprosto silnou podporu, a pokud chce vyhrát, musí proti němu nastoupit jednota. Smekám před Michalem Horáčkem, to je pro mě největší překvapení celých prezidentských voleb. Odmakal celou kampaň, celé si to zaplatil, jezdil po republice, a když prohrál, jednoznačně a hned vyjádřil podporu Jiřímu Drahošovi. Pan Fischer nastoupil pozdě a podle mě mu taky připadá na vrub ta prohra. Druhá věc je, že pokud Zeman zvedl tak silné emocionální téma, jako jsou migranti, velice těžko se proti tomu bojuje. Vyvolal silnou emoci strachu a to se dá velice těžko porazit.

V čem podle vás Jiří Drahoš chyboval?

Nechyboval, zlepšoval se. Je to nepolitik, má své limity. Všichni jsme věděli, že člověk z nepolitického prostředí může těžko překročit sám sebe. Proto znovu obdivuji čin pana Horáčka, který si uvědomil, že je tomu kandidátovi potřeba silně pomoci v růstu nahoru. Profesor Drahoš neudělal žádné chyby. Měl od začátku jako apolitický kandidát své limity a jel nadoraz.

Drahoš jako pouhý ”Antizeman”. Polovina lidí jej volila jen proto, aby nevyhrál současný prezident, ukázal průzkum

Co mu tedy uškodilo?

Myslím si, že měl víc přitvrdit. Jakmile Zeman vytáhl imigrantskou kartu, měl natvrdo vytáhnout zdraví Zemana, který si hraje na někoho, kdo zastaví imigrantskou vlnu, ale nevím, jakými prostředky by to udělal. Na hrubý pytel hrubá záplata, měl na to reagovat podstatně agresivněji.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.