Prezident Miloš Zeman v pondělí jmenoval do funkce 12 rektorů veřejných vysokých škol a univerzit, kteří mají nastoupit do úřadu v únoru a v dubnu. V tiskové zprávě o tom informoval jeho mluvčí Jiří Ovčáček. Jmenování neprovázel ceremoniál, který se v minulosti u těchto příležitostí obvykle konal na Hradě.

Někteří jmenovaní rektoři minulý týden uvedli, že byli na Hrad telefonicky pozváni. Místo toho převezmou jmenovací dekrety v úterý v Karolinu od ministra školství Roberta Plagy (ANO), uvedlo v pondělí tiskové oddělení jeho úřadu.

Podle informací ČTK několik rektorů dostalo pozvánku na slavnostní ceremoniál na úterý. Ovčáček v pondělí odmítl konání slavnostní akce potvrdit. "My jsme nic takového neavizovali. A jistě uznáte, že akce tohoto typu oznamujeme my," napsal.

Mluvčí Univerzity Karlovy Václav Hájek sdělil, že rektor univerzity Tomáš Zima, který byl jmenován pro další funkční období, o Zemanově rozhodnutí ví. Slavnostní ceremoniál se podle Hájka místo na Hradě uskuteční v úterý ve 14:00 v pražském Karolinu. Jmenovací dekrety jim předá ministr školství Robert Plaga, uvedlo ministerstvo školství. Zeman se ceremoniálu nezúčastní.

Rektory zvolily akademické senáty škol a poté schválila vláda. Funkce se mohou ujmout až poté, co je jmenuje prezident. Jedenácti rektorům začne funkční období 1. února, staronové rektorce Vysoké školy ekonomické v Praze Haně Machkové 1. dubna.

Rektoři měli se Zemanem v posledních letech napjaté vztahy. Podle nich znevážil akademickou obec, když odmítl podepsat jmenování tří navržených profesorů. Nelíbilo se jim také to, že prezident kvůli osobním sporům nepozval na předávání státních vyznamenání 28. října na Pražský hrad rektory Masarykovy a Jihočeské univerzity Mikuláše Beka a Libora Grubhoffera. V roce 2014 se proto slavnostního ceremoniálu přestali účastnit.

Někteří z rektorů také vyjádřili zklamání z toho, že Zeman o víkendových prezidentských volbách porazil akademika Jiřího Drahoše. Podle nich hrozí další vyhrocení už tak napjatých vztahů mezi prezidentem a vysokými školami.

Nový rektor České zemědělské univerzity v Praze Petr Sklenička, který byl v poradním týmu Drahoše, nechtěl jednání Hradu komentovat. Pouze řekl, že v pondělí na rektorát školy zavolala zaměstnankyně Hradu a sdělila, že prezident v úterý rektorům jmenovací dekrety nepředá.

Kdy, kde a jak se ceremoniál uskuteční, přitom údajně neupřesnila.

Ministr školství předává už několik let jmenovací dekrety také vysokoškolským profesorům. V minulosti tak někdy činil prezident, Zeman se ceremoniálu účastnit nechce.

Přehled rektorů, které prezident jmenoval:

Rektor

Vysoká škola

Tomáš Vaněk

Akademie výtvarných umění v Praze

Petr Sklenička

Česká zemědělská univerzita v Praze

Vojtěch Petráček

České vysoké učení technické v Praze

Petr Oslzlý

Janáčkova akademie múzických umění v Brně

Danuše Nerudová

Mendelova univerzita v Brně

Miroslav Brzezina

Technická univerzita v Liberci

Tomáš Zima

Univerzita Karlova v Praze

Jaroslav Miller

Univerzita Palackého v Olomouci

Jiří Málek

Univerzita Pardubice

Alois Nečas

Veterinární a farmaceutická univerzita Brno

Petr Štěpánek

Vysoké učení technické v Brně

Hana Machková

Vysoká škola ekonomická v Praze

Související