Zápach z netěsné kanalizace, popraskané stěny kvůli nedostatečnému vyztužení zdiva či vlhkost a odpadávající obklady v koupelně patří mezi typické vady domů a bytů, které je možné reklamovat. Od developera nebo předchozího vlastníka může v takových případech kupující žádat opravu nebo slevu z kupní ceny. Ta se obvykle počítá v desetitisících či sta­tisících, v závažných případech může přesáhnout i milion korun. Jeden takový případ nedávno řešil i Nejvyšší soud. Prodávajícímu nařídil z 3,5milionové ceny vrátit kupu­jícímu bezmála třetinu. Na domě ve Frýdlantu nad Ostravicí, o nějž ve sporu šlo, totiž chyběly i věnce na nosných zdech a technici u něj zjistili také špatnou konstrukci krovu.

Občanský zákoník dává kupujícím možnost reklamovat vady, které měl byt nebo dům už v době předání, ale viditelně se projevily později, ještě pět let od uzavření kupní smlouvy. Jenže jak ukázal nedávný průzkum agentury Response Now, více než třetina Čechů o takovém nároku na reklamaci vůbec neví a jen šest procent dotázaných zná správný postup reklamace.

"Podle výše uvedeného průzkumu se 58 procent lidí domnívá, že svou nemovitost zakoupili bez vad, přestože ke kupní smlouvě neobdrželi záznam o technickém stavu budovy. Na většině nemovitostí se však vyskytují vady, které laik nemá šanci pouhým okem objevit," popisuje předseda celostátní rady inspektorů Nemopas Jiří Čížek.

Jen jedna z deseti nemovitostí v Česku projde před prodejem technickou prohlídkou. V USA je to devět z deseti domů a bytů.

Když nový majitel v pětileté lhůtě zjistí, že jeho dům nebo byt má vady, měl by je bez zbytečného odkladu oznámit prodávajícímu a žádat slevu z kupní ceny. Svůj nárok by měl opřít o odborný posudek. Jeho vypracování zabere týdny. Lidé ale nemusí mít strach, že by kvůli tomu ztratili nárok na kompenzaci.

"Lhůta bez zbytečného odkladu je flexibilní podle okolností daného případu a časovou náročnost procesů, jako je důkladná odborná prohlídka nemovitosti a vypracování posudku, by v sobě měla zahrnovat a bude zachována i při využití odborníků," ujišťuje Michal Flachs, zakladatel a jednatel společnosti Zdravá nemovitost, která se zabývá inspekcí technického stavu nemovitostí.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.