Poslanci výboru pro evropské záležitosti schválili plán na zavedení tvrdších pravidel pro povolování investic ze zemí mimo Evropskou unii. Návrh nařízení loni představila Evropská komise, které vadí, že by se zejména čínské firmy mohly díky nákupu evropských společností dostat třeba k citlivým technologiím.

Svůj postoj nyní zaujme Poslanecká sněmovna, definitivní rozhodnutí pak bude na vládě. "Návrh bychom měli podpořit, i když jsme zatím na začátku procesu a nevíme, jak bude vypadat jeho finální podoba," řekl předseda výboru pro evropské záležitosti Ondřej Benešík (KDU-ČSL).

V článku se dále dozvíte

  • Evropská komise hodlá lépe kontrolovat akvizice evropských firem investory z ciziny. Návrh nařízení je namířen hlavně proti Číně.
  • Po senátorech novinku podpořili i poslanci výboru pro evropské záležitosti.
  • Čínských investic v Česku přibývá, ale mechanismus pro jejich posuzování zatím chybí.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.