Těžební společnost OKD, která je od předloňského května v úpadku, může začít uskutečňovat svůj reorganizační plán. Vrchní soud v Olomouci totiž odmítl odvolání Citibank proti tomuto plánu a potvrdil jeho schválení. Reorganizační plán tak nabyl právní moci. Vyplývá to z usnesení zveřejněného v insolvenčním rejstříku.

Reorganizační plán schválili věřitelé loni v srpnu a Krajský soud v Ostravě to poté potvrdil. Proti schválení plánu ještě lze podat dovolání k Nejvyššímu soudu, to však podle mluvčí krajského soudu Lucie Olšarové nemá odkladný účinek.

Podle reorganizačního plánu mají být doly a provozní majetek firmy vloženy do nově založené společnosti OKD Nástupnická, v níž 100 procent akcií získá zhruba za 80 milionů korun státní podnik Prisko. V původní OKD zůstanou jen pohledávky za bývalými majiteli.

Plán počítá s postupným útlumem dolů, už letos by například mohla skončit těžba černého uhlí v dolech Darkov a Lazy. Vzhledem k časovému skluzu při schvalování plánu ale není jasné, zda se původní harmonogram nezmění, termíny mohou ovlivnit také podmínky na trhu s uhlím. Podle dřívějších informací by z dolů Darkov a Lazy mělo odejít více než 2000 lidí, nyní pracuje v OKD i s dodavatelskými firmami asi 9500 lidí.

Mluvčí OKD Ivo Čelechovský řekl, že verdikt Vrchního soudu v Olomouci je pro společnost OKD velmi pozitivní zprávou. "Po bezmála 22 měsících insolvence a náročných jednání má těžařská firma reálnou šanci zahájit plánovanou reorganizaci firmy, na kterou se velmi zodpovědně připravovala a kterou v srpnu loňského roku schválili i její věřitelé. Vedení společnosti OKD proto zahájí veškeré potřebné kroky směřující k úspěšné realizaci schválené reorganizace," uvedl Čelechovský.

Citibank, která se spolu s mateřskou NWR proti schválení plánu odvolala, je největším neuznaným věřitelem firmy. K soudu přihlásila dvě pohledávky dohromady za více než deset miliard korun, insolvenční správce Lee Louda je ale popřel. Pohledávky vůči OKD přihlásilo přes 550 věřitelů, kteří dohromady chtěli od firmy více než 23 miliard korun. Pohledávky za více než 17 miliard korun však insolvenční správce popřel.

OKD se dostalo do potíží kvůli klesajícím cenám uhlí a předluženosti. Insolvenční návrh na sebe podala sama firma.